Yüzyıllık durgunluk – 2 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yüzyıllık durgunluk – 2 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 02 Aralık 2013 - 9:57

TÜİK tüketici güven endeksi Kasım sonuçlarını yayınladı. Hem geçen yıla hem Ekim’e kıyasla güvenin arttığı görülüyor. Büyüme için iyi ama dış açık için kötü haberdir. Hükümetin tüketimi kısacak tedbir arayışını açıklıyor.

Ekim dış ticareti açıklandı. Piyasa dış ticaret açığını 7.2 milyar dolar bekliyordu. 7.4 milyar dolar geldi. Geçen yıl 5.6 milyar dolardı. Bozulma altın ticaretinin artıdan eksiye dönmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca Bayram tatile anlamını kısıtlıyor.

Summers’ın analizi

ABD eski Hazine bakanı, Fed eski başkan adayı, Harvard eski rektörü Larry Summers’ın IMF toplantısında yaptığı konuşma çok ses getirdi. Bu yazı dizisini de tetikledi. ABD (ve Euro Bölgesi) iktisat politikalarını değerlendirme fırsatını verdi.

Summers’ı manşetlere taşıyan gelişmiş dünyanın uzun sürecek bir durgunluğa girebileceğini gündeme getirmesidir. “Secular” sözcüğünü kullanıyor. Türkiyede bir anlamı (laik) bilinir. Diğeri “yüzyıl” sözcüğünden türemiştir. Çok uzun süreyi içerir.

Analizi ABD’ye odaklanıyor. Ancak Euro bölgesi için de aynen hatta daha da güçlü şekilde geçerlidir. Merkezinde kriz sonrasında iktisat politikasının koşulların gerektirdiği gibi gevşetil(e)memesi yatıyor. Son üç yazıda para politikası boyutunu anlattım.

Düzeltme biçimleri

2008 sonunda (25 Aralık) VATAN’da çıkan “Kuşbakışı Küresel Düzeltme” yazımı hatırladım. Küresel dengesizliğe dış fazla veren Çin ve dış açık veren ABD örneği ile bakmıştım. Bugün Kuzey ve Güney Avrupa daha net bir örnektir.

En kötü senaryo iki tarafından da küçülmesidir: Büyük Buhran. Beklediğim gibi, sert politika tepkisi bu felaketi engelledi. En iyi senaryo tarafların rol değiştirmesidir: Büyüyerek düzeltme. Düşük ihtimaldi; nitekim Çin ve Kuzey Avrupa yanaşmadı.

Üçüncüsü aradadır: Küresel durgunluk. Küçülme yok ama büyüme yetersiz kalıyor. Yani krizin hasarını kaldırmaya (işsizlik, gelir dağılımı) yetmiyor. Summers mevcut politikaların dünya ekonomisini bu tatsız konjonktüre taşıdığını söylüyor. Katılıyorum.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/588407/4/Yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI