Yüzbinlerce emekliye ikramiye şoku – 14 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yüzbinlerce emekliye ikramiye şoku – 14 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 14 Kasım 2012 - 9:50

ANAYASA Mahkemesi’nin 8 Kasım 2012 günkü toplantısında aldığı karar, yüzbinlerce emekliye “ikramiye şoku” yaşattı.

Devlet memuru olarak görev yapmakta iken, istifa edip özel sektörde ücretli veya kendi adına bağımsız çalışıp SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olanların çoğuna “memuriyette geçen süreleri için ikramiye” ödenmeyecek.

OLAY NEYDİ NE OLDU?

Memuriyetten istifa edip, SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olanlara, “memuriyette geçen hizmetleri nedeniyle ikramiye ödenip ödenmeyeceği” bir kaç yıldır tartışılıyordu.
Konu iki kez Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Her ikisinde de yüksek mahkeme “ikramiye ödenmesi yönünde” karar verdi.  Ancak bu kararlar doğrultusunda, yasal düzenleme yapılmadı.
İkinci karardan sonra 26 Ocak 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemede özetle;
“İstifa eden memura İkramiye öderiz ama o memur 1475 sayılı İş Kanunu’ndaki kıdem tazminatına hak kazandıran koşullarla işinden ayrılmışsa öderiz”  deniliyordu.
Buna göre, istifa eden işçiye hangi koşullarda “kıdem tazminatı” ödeniyorsa, memura da aynı koşullarda ikramiye ödenmesi isteniyordu.
Bu düzenleme, CHP tarafından iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü ancak Yüksek Mahkeme 8 Kasım’da “yapılan düzenleme Anayasa’ya uygundur” diye karar verdi.

KARARIN SONUÇLARI

· 8 Eylül 1999 tarihinden önce istifa eden memurlar, ikramiye alamayacaklar.
· 8 Eylül 1999 tarihinden önce memur olan ve daha sonra istifa etmek suretiyle memuriyetten ayrılanlar, 15 yıl sigortalılık süresi + 3.600 gün çalışılan süre olması koşulu ile emekli aylıkları bağlandığında ikramiye alabilecekler.
· 8 Eylül 1999 tarihinden sonra göreve başlamış olan devlet memuru, 7.000 prim gününü tamamlamak koşuluyla veya 25 yıl sigortalılık süresi içinde 4.500 gün hizmet süresi olduğunda istifa eder veya aylık bağlanır ise, ikramiye alabilecek.
· Evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde görevinden ayrılan kadın memurlar, ikramiye alabilecek.
· Memuriyet hizmeti askere gitme nedeniyle bitmiş ve askerden sonra memuriyete dönmemiş olanlar, ikramiye alabilecek.
· Devlet memurluğundan çıkarılanlar, ikramiye alamayacaklar.

293 BİN 802 EMEKLİ

Bu olay, 293 bin 802 emekliyi ilgilendiriyordu.
Hepsi nefesini tutmuş vaziyette Anayasa Mahkemesi kararını bekliyordu.
Maalesef, son yasayı uygun bulan Anayasa Mahkemesi kararıyla, yaklaşık 250-260 bin emekli, ikramiyelerini alamayacaklar.
Kalan 40 bin civarındaki emekliye ise, “emekliye ayrıldıkları tarih itibariyle” sembolik yani bazılarına 40-50 lira, bazılarına 3-4 lira ikramiye ödenecek.
Hatta her yıl için 3 -5 kuruş ödenenler de olacak!

ANAYASAYA AYKIRI

Anayasa Mahkemesi’nin bir kararına göre;
İkramiyelerin katkısız ve nemasız olarak ödenmesi, “sosyal hukuk devleti ilkesi” ile bağdaşmaz. Zira 14 yıl önce yapılan kesintilerin, katkısız ve nemasız olarak ödenmesi durumunda, ödeme tarihindeki tutarların herhangi bir ekonomik değeri kalmayacaktır (10.12.2001 Tarih ve E.2004/42, K.2001/361 sayılı Kararı, Bkz. 28.3.2002 tarihli R.Gazete).
Bu arada, dava açıp borçlu çıkan (SGK’nın avukatlık ücreti, masraflar vs.yi) ödemeleri istenen, çok sayıda emekli var.
Bunlar, yürürlükteki yasalara göre dava açtılar daha sonra “geriye dönük” olarak, aleyhlerine çıkartılan yasa nedeniyle mağdur edildiler.
Para beklerken, üste para vermeleri istendi.
Bu trajikomik uygulamaya son vermek gerekiyor..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/21917750.asp

Bir önceki yazımız olan İşe iade davası bir ay içinde açılmalı - 14 Kasım 2012 başlıklı makalemizde işe iade davası, işe iade davası 1 ay içinde ve işe iade davası ne zaman açılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

TARIK BİÇER
03 Mart 2013 - 17:28

Arkadaşlar bende ikremiye için 2010 tarihinde Ankara İd.Mah.dava açtım,davam 2012 Temmuz ayında rededidi,nedenide 2012 OCAK ayında çıkan 6270 sayılı kanuna dayanarak reddetti.Bende 2012 Temmuz ayında Böl.İD.Mah.itirazda bulundum karar 25.2.2013 tarihinde BZULMASINA diye karar vermiş,ancak 2008 yılındaki emekli tarihindeki güncel katsayılar baz alınıpKuruma müracaat tarihi olan 2010 yılından itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesine diye karar vermiş.Bilgilerinize sunarım.GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI