Yüz binlerce kişi hapse girebilir – 28 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yüz binlerce kişi hapse girebilir – 28 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 28 Kasım 2012 - 9:58

Şükrü Kızılot

OLAY son derece ciddi!..

Ancak çok kişi farkında bile değil.

Hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya olanların büyük kısmı, olayın ceza boyutunu bilmeyen hatta akıllarından bile geçirmeyen küçük işletmeler ve sade vatandaşlar.

HAPİS CEZASININ DAYANAĞI

Pazartesi günü ayrıntılı olarak yazdık.
Bazı kuyumcular, cep telefonu ve kontör satıcıları, beyaz eşya satanlar, paraya ihtiyacı olan kişilere “mal satmış gibi” göstererek, örneğin 5 bin lira ödeyip onların banka kredi kartlarından 6 bin lira çekiyorlar. Aynı zamanda 6 bin liralık altın, cep telefonu, kontör veya beyaz eşya faturası kesiyorlar.
Kesilen bu fatura “sahte fatura” oluyor.
Vergi Usul Kanunu’na göre; gerçek bir muamele ve durum olmadığı halde, bunlar varmış gibi düzenlenen belge, sahte belgedir. Sahte belge düzenleyenler ve bu belgeleri alanlar, üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar (VUK. Md.359/b).
Buna göre, gerçekte bir mal (altın, cep telefonu, kontör, beyaz eşya) satışı olmadığı halde, düzenlenen belge “sahte belge” oluyor.

VERGİ İNCELEMESİ

Pos tefeci dediğimiz kişilere ve bu olayı organize bir şekilde yapanlara yönelik vergi incelemesi, giderek derinleşiyor.
Kontör olayında, bir kişinin 3-5 bin liralık ya da 8-10 bin liralık kontör alması, hayatın olağan akışına aykırı olduğu için olay çok net olarak tespit edilebilmektedir.
Diğerlerinde de fatura düzenlenen kişilerin ifadesine başvurularak, örneğin altın alıp almadığı araştırılmakta, o tarihteki kredi kartı hesabı borcunun kapatılması vs. kuyumcunun şahıslardan “gider pusulası” ile yaptığı altın alımları incelenmektedir.

SATICININ DURUMU DAHA KÖTÜ

Pos tefecilik yapanların, altın ve kontöre yoğunlaşmaları, bunların satışında KDV olmayışı ile de ilgili..
Gerçek bir mal satışı olmadığı halde, satılmış gibi gösteren pos tefeciler “sahte belge” düzenledikleri için “3 yıldan 5 yıla kadar hapis” cezasına muhatap olmalarının yanı sıra, bunlara “gelir ya da kurumlar vergisi” ile “üç kat vergi ziyaı” cezası kesilecek.
“Tefecilik faaliyeti” nedeniyle ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 241. maddesi uyarınca “2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası” ile yargılanacaklar. 500 bin lira da para cezası uygulanacak.
Bu arada, olayın bir kaç kişi ve başka şirket ya da şirketler aracılığıyla yapıldığının, yapılan incelemelerde banka hareketleri ve tarafların ifadeleri ile de desteklenen bulgulara dayalı olması halinde, yukarıdakilere ek olarak, “örgütlü suç” kapsamında da işlem yapılıyor.

PARAYA ÇEVİRME  VE ERTELEME YOK

Sahte belge düzenlenmesi fiilinde, 3 yıldan başlayan hapis cezasına hükmolunduğu için bu ceza paraya çevrilemez ve ertelenemez.
Fiilin birden fazla olması durumunda, hapis cezası daha da artar.
Maliyenin denetim elemanları, pos tefeciler konusunda son derece deneyimliler.
Ayrıca yağmur gibi yağan ihbar dilekçelerine istinaden, gizlenen hususları da elleriyle koymuş gibi bulabiliyorlar.
Özet olarak, Maliye’nin nefesi bu işi yapanların ensesinde..
Vergi kaçakçılığı ve ayrıca hapis, bir de tefecilikten hapis. Duruma göre “örgütlü suç” derken, çıra gibi yanacaklar.
En iyisi bu tür olaylara bulaşmadan, dürüst ticaret yapılması…

Bir önceki yazımız olan 1 Ocak 2014'ten itibaren bağımsız denetime tabi olacak firmalar dikkat! - 28 Kasım 2012 başlıklı makalemizde 1 Ocak 2014'ten itibaren bağımsız denetime tabi olacak firmalar dikkat, 1 Ocak 2014'ten itibaren bağımsız denetime tabi olacak firmalar1 Ocak 2014'ten itibaren bağımsız denetime tabi olacak firmalar ve bağımsız denetime tabi olup hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI