Yurtdışında Vergi Mükellefi Olanlar da Borçlanma Yapabilir mi? – 23 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yurtdışında Vergi Mükellefi Olanlar da Borçlanma Yapabilir mi? – 23 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 23 Aralık 2013 - 10:31

Soru: Yurtdışında kendime ait işyerim var ve bundan dolayı erkek vergi mükellefiyim, Türkiye’den emekli olmak istiyorum. Yurtdışı borçlanması yapabilir miyim? Yapabilirsem hangi belgeler gerekir? A.C.

Cevap: Sahip olduğunuz ve işlettiğiniz işyeri Türkiye ile sözleşmeli bir ülkede mi yoksa sözleşme imzalanmamış bir ülkede mi belirtmemişsiniz. Türkiye ile sözleşme imzalamış ülkelerden birinde (Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Lüksemburg, Danimarka, İsveç, Norveç, Libya, KKTC, Bosna-Hersek, Makedonya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Kanada, Kebek) işyeri çalıştırıyorsanız yani vergi mükellefi iseniz 3201 sayılı Kanun kapsamında borçlanma yapabilirsiniz. Yani yurtdışında hizmet akdine dayalı SSK’lı gibi çalıştığınız süreleri borçlanabileceğiniz gibi, Türkiye ile sözleşmeli ülkelerde Bağ-Kur sigortalısı gibi çalıştığınız süreleri de borçlanabilirsiniz.

Bu amaçla yurtdışında kendi adına ve hesabına çalışan kişi olarak bağlı olduğunuz vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliğince verilen hizmet belgesi yahut bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğu, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerden alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgesi yeterli olacaktır.

Her ne kadar yurtdışında çalışmaya devam ettiğiniz için aylık bağlatamayacak olsanız dahi yurtdışı borçlanmasının kaldırılabileceğini göz önüne alarak borçlanma işlemini şimdi yapabilirsiniz. Son bir haftasına girdiğimiz eski rakamlardan borçlanma yapmanı avantajınıza olacaktır. Şayet 31.12.2013 tarihine kadar başvuru yaparsanız üç ay içinde ödemek kaydıyla yeni yıl ödeseniz de (Günlüğü 10,90 TL ila 70,85 TL arasındaki) cari rakamlardan ödeme yapabilirsiniz.

Soru: 07.09.1961 doğumluyum. Sigortalılığa Ocak 1984’te başladım. Daha sonra Ocak 1999’da Bağ-Kur sigortalılığına geçtim. Son olarak üçbuçuk yıl SSK sigortalısı oldum ve bu yıl emekli oldum. Elime ulaşan kağıtta 1692 gün SSK hizmet ve 3849 gün Bağ-Kur hizmeti ile toplam 5 bin 535 gün üzerinden emekli olduğum belirtiliyor. Fakat 1988-1989 yılları arasında yedek subay olarak görev yaptığım hizmet burada yok. Emeklilik hizmetlerinin birleştirilmesi ya da başka bir yoldan yaptığım yedek subay dönemini emekliliğime ekletebilir miyim? Ya da bu görev süresinin bir kullanımı olabilir mi? Mehmet P.

Cevap: Aylık başvuru formunu dikkatle doldurmadığınız anlaşılıyor. Emekli Sandığı iştirakçiliği süreleri henüz elektronik ortama aktarılmadı. Bu nedenle memurların ve yedeksubay olarak askerlik yapanların bu Emekli Sandığı iştirakçiliği süreleri kâğıt belge üzerinden birleştiriliyor. Şayet siz yedeksubaylık sürenizi belirtmemişseniz SGK da bu sürelerin arayışında olmamıştır. 2000 yılı öncesindeki bu süreleriniz elbette aylığınızı etkileyecektir. Bağ-Kur basamaklarınız 12 ve altında kaldığına göre 2000 yılı ve sonrasındaki taban aylığınızın düşük çıkacağını göz önüne alırsak 2000 yılı öncesindeki fiili hizmet zammı dahil 15 aylık sürenizin eklenmesiyle aylığınızda yaklaşık 40 TL kadar artma olacaktır. Ama bu artma herkes için mutlak değildir. Örneğin 2000 yılı öncesinde düşük ücretle veya Bağ-Kur sigortalısı olarak prim ödemiş, buna karşın 2000 yılı ve sonrasında yüksek matrahlardan prim ödemiş SSK sigortalıları için 2000 öncesindeki yedeksubay askerlik süresini eklemesi aylığını bir miktar düşürebilir de.

Ek olarak belirtmeliyim ki emeklilik için biraz geç kalmışsınız. Zira sigorta girişiniz itibariyle 48 yaşına tabisiniz. 25 yıl ve 48 yaş şartlarınız 2009 yılında tamamlanmış, ama siz SSK sigortalılığından emekliliğe tabi olmakta geç kaldığınızdan zamanında emekli olamamışsınız. Yani SSK sigortalılığına 2005 yılında geçmiş olsaydınız dört yıl daha erken emekli olabilirdiniz.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6554

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI