Yurtdışı İnşaat İşlerinde Ek Malzeme Tedarik ve İhracat Kazançlarının Kurumlar Vergisinde “İstisna” Kapsamında Değerlendirilmesine Ait Çıkarımlar

Ana Sayfa » Genel Muhasebe » Yurtdışı İnşaat İşlerinde Ek Malzeme Tedarik ve İhracat Kazançlarının Kurumlar Vergisinde “İstisna” Kapsamında Değerlendirilmesine Ait Çıkarımlar
Paylaş
Tarih : 02 Haziran 2014 - 10:21

20.09.2010 tarih ve B.07.1.GİB.4.06.16.01-2010-KVK-5-12-585 numaralı özelgede,

            Ticari kazancın 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan hususa göre tespit edilirken “Vergi Usul Kanununun değerleme hükümleri ve ilgili bu Kanuna ait 40 ve 41 inci maddelerindeki hükümlere uyulur” denilmektedir.

            Bu hususa ek olarak, KVK 5. maddesinin 1. fıkrasının (h) bendinde yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işleri ile teknik hizmetlerden sağlanarak Türkiye’de genel sonuç hesaplarına aktarılan kazançlar, herhangi bir koşula bağlanmaksızın kurumlar vergisinden istisna edilmiş olup istisna uygulamasına ilişkin açıklamalar 1 seri no.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinin “5.9” bölümünde ifade edilmiştir. Tebliğin içeriğinde Yurt dışında yapılan inşaat işleri ile ilgili olarak Türkiye’deki merkez ile yurt dışındaki işyeri arasında ortaya çıkan ilişkilerde yurt dışındaki işyerine Türkiye’den fatura düzenlenmesi suretiyle yapılan ve o işyerinde maliyet veya gider olarak kabul edilen mal ve hizmet hareketleri ile yurt dışındaki işyeri ile Türkiye’deki merkez arasındaki para hareketlerinin ayrı ayrı hesaplarda izlenmesi ve değerlemenin buna göre yapılması gerekmektedir.

            5520 sayılı KVK 3. maddesinde; “Kanunun 1’inci maddesinde sayılı kurumlardan kanuni veya iş merkezi Türkiye’de bulunanlar, gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirilirler.” hükmü yer almaktadır.

           İlgili özelge kapsamında sonuç olarak, Türkiye’den tedarik ederek yurt dışındaki proje için gönderilen emtiaların ihraç edilmesi halinde, yapılan işlem ihracat olarak değerlendirilecektir. Bu işleme ait satış, inşaat faaliyetinin bulunduğu ülkedeki yapımı taahhüt edilen işle hiçbir şekilde ilgili olmayıp, gerçekleşen satış yurt içi kurum kazancı olarak beyan edilmelidir.” Hususunda açıklama getirilmiştir.

– 17.02.2012 tarih ve B.07.1.GİB.4.06.16.01-125[5-11/4]-214 numaralı özelgede,

            Sözleşme kapsamında olduğu takdirde inşaata dahil yapılması gereken kapsam dışındaki işlemlere ait olarak görüş verilmiştir. Yukarıda yer alan kanuni açıklamalara bağlı kalınarak, yurt dışında yapımı taahhüt edilen inşaata ilişkin yapılan işin, montaj işlemi kapsamında olması halinde, söz konusu montaj işinden elde edilen kazançların, Kurumlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi çerçevesinde kurumlar vergisinden istisnadır.

            İlgili özelge kapsamında sonuç olarak, Buna bağlı olarak, sözleşme kapsamında yer alan işlerde kullanılmak kaydıyla Türkiye’den gönderilmiş malların ihracından elde edilmiş olan kazançlar, yurt dışı montaj işinden sağlanan kazanç olarak nitelendirilememekte olup, istisna kapsamında değillerdir.”Hususunda açıklama getirilmiştir.

            Genel bir sonuç çıkarmak gerekirse; Sözleşme ön şartı ile yurt dışı inşaat işlemlerinde, yurt dışına gönderilen malzemeler ve tedarik işlemleri ihracat olarak değerlendirilirken, bu kapsamda elde edilen kazanç; yurt dışı montaj işinden sağlanan kazanç olarak nitelendirilemeyeceğinden, söz konusu istisnadan yararlanmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni KDV Genel Tebliği Bizce Oslo Kılavuzuna Göre Hizmette Bir Yeniliktir başlıklı makalemizde KDV Genel Tebliği, oslo kılavuzu ve oslo klavuzu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

Tamer Polat
05 Haziran 2014 - 23:30

Emeğinize sağlık,
– meslek mensupları kanunların aynen yazılmasından ziyade teferruatlı konularda yapılacak teknik çalışmalara ihtiyaç duyuyor.

Ercan Türkdoğan
07 Haziran 2014 - 11:07

Yazılar gerçekten iddialı ve iyi …

Songul Gulten
08 Haziran 2014 - 20:02

Biz meslek mensuplari icin aydınlatıci yazlarıniz ıçin teşekkürler.

Engin Aydın
10 Haziran 2014 - 14:48

yazılarınızı bekliyoruz…

HAKAN ASAN
10 Haziran 2014 - 15:08

Faydalı bir inceleme yazısı, tebrik ederim.GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI