Yıpranma; basına yeniden, vekile ilk!- 11 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yıpranma; basına yeniden, vekile ilk!- 11 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 11 Ocak 2013 - 11:23

Sadettin Orhan

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu, gazetecilerin yıpranmalı emekliliğine son verdi.
Bu tarihe kadar gazeteciler çalıştıkları her yıl için üç ay itibari hizmet süresi kazanıyorlardı. Kazandıkları süreler sigortalılık sürelerine eklenirken emeklilik yaşlarından da indiriliyordu.

Reform kapsamında gazetecilere tanınan bu ayrıcalığa son verilmiş, normal emeklilik hesabına geçilmişti. Ancak o günden bugüne gazetecilerin yıpranma hakkıyla ilgili talepleri devamlı gündemde kaldı.

Nihayet dün Çalışan Gazeteciler Günü olması münasebetiyle, hükümet kanadından gelen jestle konu TBMM’de yasa teklifine dönüştü. Bu yazıyı kaleme aldığımız saatlerde, Meclis’te görüşmesi devam eden sosyal güvenlik paketine ilave bir önergeyle yıpranma hakkının verilmesi sağlanıyordu.

Geriye dönük 4 yıl dahil

Edindiğimiz bilgiye göre gazetecilere tanınan yıpranma hakkı sadece bundan sonrası için değil, geriye dönük dört yılı da kapsayacak. Yani 1 Ekim 2008’de kaldırılan yıpranma hiç kaldırılmamış gibi kabul edilecek. Böylece gazeteciler geçmiş dört yıl için bir yıl erken emeklilik kazanmış olacak.

Vekiller sürpriz oldu

Bu arada gazetecilere getirilen erken emeklilik hakkından vekillerin de yararlanacağı bilgisini edindik. Yasalaşma ihtimali nedir bilemiyoruz ancak tartışma çıkaracak bir konu olduğu kesin. Geçtiğimiz yıl yapılan emeklilik düzenlemesiyle sosyal güvenlik reformunun milletvekilleri üzerindeki olumsuz etkileri giderilmişti. Verilen önerge yasalaşırsa, şimdi de yıpranma hakkı verilerek daha erken emekli olmaları sağlanmış olacak. Yani dört yıl görev yapan milletvekili beş yıl vekillik yapmış gibi kabul edilecek.

Vekiller için yıpranma düzenlemesi tartışmaya açık olsa da basın mensupları için yerinde bir düzenleme oldu. Nitekim konuyla ilgili oluşturulan komisyonda görevli birisi olarak, basın mensuplarına yıpranma hakkının verilmesi gerektiği yönünde görüş belirtmiş ve gerekçelerini izah etmiştim. Çorbada tuzumuz olduysa ne mutlu. Bu vesileyle bütün basın camiamızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Yönetim kurulu başkanı SSK’lı olabilir

Soru: Sadettin Bey, şirketimizde yönetim kurulu başkanımız bu ay emekli olacak. Kendisi aynı zamanda başka bir işyerinde SSK’lı olarak çalışıyor. Yani hiç Bağ-Kur’lu olmamış. Emekli olmasında bir sıkıntı var mıdır? Hüsnü E.

Cevap: Hüsnü Bey, normalde anonim şirket yönetim kurulu üyeleri Bağ-Kur (4/b) sigortalısı sayılırlar. Ancak başka bir işyerinde SSK’lı çalışmaları halinde Bağ-Kur’lu değil SSK’lı olurlar. Bu anlamda yönetim kurulu başkanınız SSK’lı olarak emekli olabilir. Bunda herhangi bir sıkıntı olmaz. Emekli olduktan sonra da yönetim kurulu görevi devam ederse, emekli aylığından %15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilir.

1260 gün önemli

Soru: Sadettin Bey, SSK’lı olarak bir işyerinde çalışan kişi, emekliliğine yakın bir zamanda başka bir şirketin yönetim kuruluna üye olursa 4/b’li olarak mı emekli olacak? Hüseyin B.

Cevap: Değerli okurum, SSK’dan Bağ-Kur’a geçen kişi, eğer son 1260 prim gününü Bağ-Kur kapsamında öderse, Bağ-Kur’lu olarak emekli olur. Fakat 1260 günü doldurmadan SSK emeklilik tarihi gelirse, SSK’lı olarak emekli olabilir

Bir önceki yazımız olan Yargıtay Bağ-Kur’lulara geriye doğru borçlanma hakkı verdi--SGK Başkanı mı değişiyor?- 11 Ocak 2013 başlıklı makalemizde 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalısı sayılması gerektiği, Ali Tezel ve ÖRNEK YARGI KARARI hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI