Yetim aylığı alırken evlenen kıza çeyiz parasını SGK verir–Emekli olmak için tüm şartların tamamlanması gerekir – 12 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yetim aylığı alırken evlenen kıza çeyiz parasını SGK verir–Emekli olmak için tüm şartların tamamlanması gerekir – 12 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 12 Ocak 2013 - 11:54

Ali Tezel

Yetim aylığı alırken evlenen kıza çeyiz parasını SGK verir

SGK’dan yetim aylığı alırken evlenen kız çocuklarına son aldıkları yetim aylığının SSK ve Bağ-Kur’lular için 24 katı, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alanlar için ise 12 katı tutarında evlenme ödeneği (çeyiz parası) verilir.

Babam 12.04.2002 tarihinde vefat etmiştir. Bu tarihten itibaren SGK’ya başvuru yaptık ve anneme ablama ve bana maaş bağlandı.(Babam süper emekliydi ama maaşımız buna rağmen azdı.). Fakat annemin de vefat etmesi ve ablamın da işe girmesi nedeniyle tek maaşı alan kişi ben oldum. Bir süre maaştan faydalandım ama 14.09.2010 tarihinde işe girmem nedeniyle maaşım doğal olarak kesildi. İki yıldır çalışmaktayım ve kısa bir süre sonra elde olmayan nedenden dolayı işimden ayrılacağım. Benim sorum bana tekrar babamdan maaş bağlanır mı? Bağlanırsa ne kadar maaş alırım? Ayrıca bir yıl içerisinde evleneceğim. Evlilik ödeneği diye bir şey varmış. Ben faydalanabilir miyim ve ne kadar alabilirim. Nihal Sürer

Nihal hanım, halen sigortalı olarak çalıştığınız için babanızdan yetim aylığı alma hakkınız yok ama işinizden ayrıldığınız gün SGK’ya tahsis talep (aylık isteme) müracaatı yaparsanız size yetim aylığı bağlarlar.

***YETİM AYLIĞI ALIRKEN EVLENEN KIZA ÇEYİZ PARASI

5510 sayılı Kanun’un 37. maddesine göre;

“Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır…”

Madde metninden de görüleceği üzere SSK veya Bağ-Kur’lu ana-babasından yetim aylığı alan kızlar evlenirse, aldıkları yetim aylığı evlilik sebebiyle kesilir. Aylığı kesilen kızlar SGK’ya dilekçe gönderip evlenme ödeneği (çeyiz parası) talep ederlerse kendilerine son aldıkları yetim aylığının iki yıllık tutarı ödenir. Evlilik 2 yıldan önce son bulursa 2 yıl bitinceye kadar yeniden yetim aylığı bağlanmaz. Ayrıca, 2 yıl boyunca da GSS’ye prim ödemeden sağlıktan da yararlanabilirler. Bu sebeple yetim aylığı alırken evlenirseniz mutlaka çeyiz parası talebinde bulunun.

Emekli olmak için tüm şartların tamamlanması gerekir

Prim ve 25 yıl hizmeti doldurdum, yaşımın dolmasını bekliyorum. Emekli olup aynı işyerinde çalışmak istiyorum işverenim “emekli olup çalışabilirsin ama yasal emeklilik belgesi isterim
15 yıl hizmet belgesi getirirsen işten ayrılmak zorundasın” diyor. İzmir SGK yaşı bekleyen emekli olamaz öyle bir şey yok diyor, sadece 15 yıl belgesi verebiliriz diyor. Yaşı bekleyen nasıl emekli olur? Ümit Uyanık

Sayın okurum, sizin emekli olabilmeniz yani emekli aylığını alabilmeniz için yaşınızı da tamamlamanız gerekir. Siz şimdi emeklilik için gereken son şart olan yaş şartını tamamlamayı bekliyorsunuz. Beklerken ister çalışır ister çalışmazsınız. Siz kıdem tazminatınızı işyerinden almak amacındaysanız, aynen işverenin dediği ve İzmir SGK’nın veririm dediği “15 yılı ve en az 3600 günü tamamlamış-Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısını alıp işveren vereceksiniz ve verdiğiniz gün işinizden ayrılacaksınız ve işveren de size hak ettiğiniz kıdem tazminatınızı ödeyecek. Sonra isterseniz aynı işyerinde isterseniz başka bir işyerinde yeniden işe girip çalışmak hakkınız da var. Sonra da yaşınız gelince SGK’dan emekli olmak için emeklilik talep dilekçesi vereceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Sosyal güvenlikte neler değişti? - 12 Ocak 2013 başlıklı makalemizde Basın çalışanlarının yıpranma payları 1 Ekim 2008'de kaldırılmış, Basın çalışanlarının yıpranma payları yeniden getirildi ve İş kazası prim oranı sabitlendi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo