Yeni TTK’da Yapılması Düşünülen Değişikliklere Ulaşıldı

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yeni TTK’da Yapılması Düşünülen Değişikliklere Ulaşıldı
Paylaş
Tarih : 13 Nisan 2012 - 13:28

Tepkiler üzerine yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yapılması düşünülen değişikliklere BUGÜN ulaştı. Hapis cezası ve internet şartı değişiyor.

Hükümet Türk Ticaret Kanunu’nda değişikliklere gidiyor. Değişikliklerin başında şirketten borç alan ortaklara kesilen para cezasının ödenmemesi halinde getirilen hapis cezası kaldırılıyo

Hükümet iş dünyasından gelen tepkiler üzerine yeniTürk Ticaret Kanunu’nda bazı değişikliklere gidiyor. Değişikliklerin başında şirketten borç alan ortaklara kesilen para cezasının ödenmemesi halinde getirilen hapis cezası kaldırılıyor.
 
Hükümet, iş dünyasından gelen tepkiler üzerine yeniTürk Ticaret Kanunu’nun bazı maddelerini değiştiriyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın önceki gün ASO’da yaptığı konuşmada başta TOBB olmak üzere iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda yeni TTK’da problem olan maddelerde değişikliğe gidilebileceği sinyalini verdi. Babacan’ın yaptığı açıklamanın sonrası başlatılan çalışma ile TTK’nın; ortakların şirkete borçlanma yasağı, borçlu ortaklara getirilen hapis cezası, internet sayfası yükümlülüğü, bağımsız denetimin kapsam genişliği, cezai yaptırım çokluğu, yönetim kurulunun dörtte birinin yüksek okul mezunu olma gibi maddeleri değiştiriliyor.

730 güne kadar ceza

Edinilen bilgiye göre, özellikle yeni TTK ile gündeme gelen ve iş dünyasının büyük çoğunluğunun tepki gösterdiği “Şirket kasasından borç alan ortağa kesilen para cezasının ödenmemesi halinde getirilen hapis cezası” bölümü değiştirilecek. Yasaya göre, ortağın şirket kasasından para alması halinde 730 güne kadar günlük 20-100 lira arasında adli para cezası kesilecek. İlgili şahısın bunu ödememesi halinde adli para cezası kesilen gün kadar hapis yatması gündemde. İş dünyası temsilcileri, karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasına rağmen TTK ile hapis cezasının geri gelmesine büyük itirazda bulundu. Hükümet gelen tepkileri dikkate alarak adli para cezalarını, idari para cezasına dönüştürecek. Böylece hapis cezası ortadan kalkacak.

İnternet zorunluluğu esneyecek

Hükümet ayrıca her şirketin internet sayfası açması ve mali tablolarını internetten yayınlama zorunluluğu konusunda geri atım atıyor. 1 Temmuz 2013’ten itibaren uygulamaya geçecek sistemin daha ileri bir tarihe ertelenmesi gündemde. Ayrıca internet sayfasına konulacak mali tablolara sınırlama konulması ve bunun kademeli olarak uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. Yeni TTK’da yer alan şirketlerin bağımsız denetçiler tarafından denetlenmesi zorunluluğunun da esnetilmesi gündemde. Buna göre, bağımsız denetimin kapsamına girecek şirketler için kademe getirilecek. Bir diğer sıkıntılı madde olan yönetim kurulu üyelerinin dörtte birinin yüksek mezunu olma konusunda da hükümet çalışma başlattı. Hükümet iş dünyasından gelen “Türkiye şartlarında bu madde konusunda sıkıntı çıkabilir” şikayetini dikkate aldı. Maddenin idari yetki alınarak yumuşatılması konusunda çalışma yapılacak.

Noter tasdiki sıkıntısı

Hükümetin çalışma yapmadığı ancak iş dünyasının talep ettiği diğer maddeler de şunlar:

Defter tutma yükümlülüğüne uymayan, belgelerin kopyasını saklamayan, defterleri usulüne uygun tutmayan şirket ortakları için para cezası öngörülüyor. Cezaların tümünün  yeniden düzenlenmesi ve diğer kanunlarla mükerrerlik yaratmaması için sınırlamalar getirilmesi isteniyor. Belge üzerinde gösterilmesi istenen bilgilerin sınırlandırılması isteniyor. Tüm defterlerin kapanış kayıtlarında noter tasdiki zorunluluğu getiren hüküm de iş dünyasını rahatsız eden hükümler arasında geliyor.  Bu düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi isteniyor.

 

Kaynak: Bugün Gazetesi

Bir önceki yazımız olan Limited şirketlerin suçu ne - 12 Nisan 2012 başlıklı makalemizde Devir, Limited ve limited şirketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI