Yeni TTK Tüzük Taslakları Yayınlandı, Yeni Türk Ticaret Kanunu Tüzük Taslakları

Ana Sayfa » Güncel Mevzuat » Yeni TTK Tüzük Taslakları Yayınlandı, Yeni Türk Ticaret Kanunu Tüzük Taslakları
Paylaş
Tarih : 11 Nisan 2012 - 13:22

Yeni TTK Tüzük Taslakları Yayınlandı, Yeni Türk Ticaret KanunuTüzük Taslakları

13 Ocak 2011 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek 14 Şubat 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun yürürlük tarihi, kamuoyunda tartışılması ve işletmelerimiz ve ilgili meslek gruplarının yeni Kanuna uyumunun sağlanması amacıyla 1 Temmuz 2012 olarak belirlenmiştir.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluğuna verilen 3 Tüzük, 6 Yönetmelik ve 9 Tebliğden oluşan ikincil mevzuatın Kanunun yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2012 tarihine kadar tamamlanması amacıyla yürütülen hazırlık çalışmaları Yeni Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Hazırlık Komisyonu üyeleri ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde devam etmektedir. 

Söz konusu çalışmalar neticesinde Ticaret Sicili Tüzüğü, Ticaret Şirketlerinin Denetimine Dair Tüzük ve Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullaraİlişkin Tüzük Taslakları çalışmaları tamamlanmış olup ilgili kurumlar ile kamuoyunun görüşüne açılmıştır.
6762 Sayılı Türk Ticaret Kanununda olduğu gibi 6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu da ticaret sicili kayıtlarının tam vesağlıklı tutulmasına ilişkin sorumluluğu Bakanlığımıza vermiştir. Ticaret Sicili Tüzüğüile,  sicil kayıtlarının aleniyetinin ve üçüncü kişiler dâhil, tarafların hukuki güvenliğinin teminat altına alınmasını sağlamak; ticaret sicili müdürlüklerinin kurulması ve işleyişine, ticaret sicili müdür ve yardımcıları ile diğer personelde aranacak niteliklere, bunların özlük haklarına, disiplin işlerine, tescil zorunluluğunun yerine getirilmesine, ticaret sicili müdürlüklerinin kararlarına karşı itiraz yollarına ve ticaret siciline ilişkin diğer usul  ve esaslar düzenlenmektedir.
Ticaret şirketlerinin işlemlerinin Bakanlığımız denetim elemanlarınca denetleneceği hüküm altına alınan Kanunun 210 uncu maddesi uyarınca hazırlanan Ticaret Şirketlerinin Denetimine Dair Tüzük ile bu denetimin ilke ve usulleri belirlenmekte, denetlenecek defter ve belgelerin talep şekli ile bunların hangi sürede denetim elemanlarına ibraz edilmesi gerektiği hususları düzenlenmektedir.

Hukukumuzda ilk defa düzenlenen pay sahipliği haklarının elektronik ortamdan da kullanılabilmesine dair Tüzük ile, anonim şirket genel kurullarına elektronik ortamdan katılmaya, öneride bulunmaya, görüş açıklamaya ve oy kullanmaya ilişkin usul ve esaslar ile Elektronik Genel Kurul Sisteminin işleyiş esasları ve bu sistemin kullanıcılarının yükümlülükleri belirlenmektedir.

11 Nisan 2012 tarihi itibariyle tüzük taslaklarına Bakanlığımızın www.gumruk.gov.tr internet adresinden de ulaşılabilecektir.Alınacak görüş ve öneriler değerlendirilerek taslaklara son hali verilecektir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Yeni TTK Tüzük Taslakları Yayınlandı, Yeni Türk Ticaret KanunuTüzük Taslaklarına ulaşım için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız.

1) Ticaret Sicili Tüzüğü Taslağı

    Genel ve Madde Gerekçeleri

2) Ticaret Şirketlerinin Denetimine Dair Tüzük Taslağı, Genel ve Madde Gerekçeleri

3) Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullara İlişkin Tüzük Taslağı, Genel ve Madde Gerekçeleri

Bir önceki yazımız olan 13 Nisan 2012 Tarihli ve 28263 Sayılı Resmî Gazete başlıklı makalemizde 13 nisan 2012 cuma resmi gazete, 13 nisan 2012 resmi gazete ve 13 nisan cuma resmi gazete hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 293)
Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 293)

2 Ekim 2016 PAZAR Resmî Gazete Sayı : 29845 TEBLİĞ Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan: GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ

Milli Emlak Genel Tebliği (Sıra No: 296)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 368)
Milli Emlak Genel Tebliği (Sıra No: 296)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 368)

30 Nisan 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29342 TEBLİĞ Maliye Bakanlığından: MİLLİ EMLAK GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO: 296)’NDE DEĞİŞİKLİK

Vergi Usul Kanunu Sirküleri/76 (Kurumlar Vergisi Beyannamesi Süre Uzatımı)
Vergi Usul Kanunu Sirküleri/76 (Kurumlar Vergisi Beyannamesi Süre Uzatımı)

T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı   VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/76   Konusu: 2014 Hesap Dönemine Ait Kurumlar Vergisi

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI