Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazların Kullanımı Hakkında Süre Uzatımı !

Ana Sayfa » Güncel Haberler » Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazların Kullanımı Hakkında Süre Uzatımı !
Paylaş
Tarih : 02 Temmuz 2013 - 12:10

Bilindiği üzere, 426 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlara ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflere, EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazları (ÖKC) kullanma mecburiyeti getirilmiştir. 426 Sıra numaralı Genel tebliğ 15/06/2013 tarihinde yayınlanmış ve  uygulama tarihini 01/07/2013  olarak belirlenmişti. 29/06/2013 tarihinde yayınlanan 427 Sıra Numaralı Genel tebliğ ile bu tarih 01/10/2013 tarihine uzatılmıştır.

Ayrıca söz konusu Genel Tebliğin 6 numaralı bölümüne göre, 01/10/2013 tarihi itibariyle EFT-POS özellikli cihaz kullanma mecburiyetine tâbi olan mükellefler, cihazın faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün (1/10/2013 tarihinden itibaren 90 günü geçmemek üzere) içerisinde cihazlarını vergi dairesine kaydettireceklerdir.

Buna göre, anılan mecburiyete tâbi olan mükelleflerin, en geç 01/10/2013 tarihi itibariyle düzenlenmiş faturalarını almak şartıyla, bu cihazlarını31/12/2013 tarihini geçmemek üzere bağlı bulundukları vergi dairesine kaydettirerek kullanmaya başlamaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İndirime Esas AR‐GE Harcamalarının Nazım Hesaplarda İzlenmemesinin Firmaya Zararları başlıklı makalemizde ar-ge indirimi muhasebe kayıtları, arge muhasebe kaydı ve indirime esas ar-ge harcamalarının nazım hesaplarda izlenmemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI