Yatırım teşvik kararında önemli değişiklik – 17 Ekim 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yatırım teşvik kararında önemli değişiklik – 17 Ekim 2012
Paylaş
Tarih : 17 Ekim 2012 - 13:06

Osman Arıoğlu

Cumartesi günü yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da önemli değişiklikler yapıldı.
Bu yazıda yapılan değişiklikleri açıklamaya çalışılacağız.

6. bölgede sigorta primi işveren hissesi desteğinde sınır kalktı

Daha önce 6. bölgede yapılan yatırımlar şayet organize sanayi bölgesinde yapılıyorsa 12 yıl, OSB dışında bir yerde yapılıyorsa 10 yıl süreyle ve yatırım tutarının %50 sini aşmamak üzere sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlanıyordu. Yeni kararname ile 6. bölgede yapılan yatırımlar için bu sınırlama kaldırıldı. Yani bu bölgede yapılan yatırımlarda çalıştırılan işçilerin sigorta primi işveren hissesi yatırım tutarı ile kıyaslanmaksızın 12 yıla kadar destekten yararlanabilecek. Böylece, 6. bölgede yapılan, tutarı küçük ama istihdam kapasitesi büyük tekstil konfeksiyon gibi yatırımlarda 12 yıla kadar işveren hissesi devlet tarafından karşılanacak. Yeni destek, bölgede yapılan stratejik yatırımlar için de geçerli olacaktır. Daha önce stratejik yatırımların hangi bölgede yapıldığına bakılmaksızın yararlanılacak sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım tutarının %15’iyle sınırlıydı. Diğer bölgelerde yine bu sınırlama korunmuştur. Aynı şekilde daha önce 6. bölgede yapılan büyük yatırımlar için de bu destek yatırım tutarının %15’iyle sınırlıydı. Bölgede yapılan büyük yatırımlar için de bu sınırlama kaldırılmıştır.

Bu bölgede yapılacak büyük ölçekli yatırımlar, stratejik yatırımlar ve bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında teşvik belgesine istinaden gerçekleştirilecek yatırımla sağlanan ilave istihdam için, tamamlama vizesi yapılan teşvik belgesinde kayıtlı istihdam sayısını aşmamak kaydıyla, sigorta primi işçi hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmı, tamamlama vizesinin yapılmasını müteakip on yıl süreyle işveren adına Bakanlık bütçesinden karşılanacaktır. Bunun için aranan şart işverenin bildirim ve kendisine düşen prim kısmını ödeme yükümlülüğünü zamanında yerine getirmesidir.

Destek kapsamına alınan yeni yatırım konuları
1. Okul öncesi eğitim yatırımları
16 Haziran 2012 tarihinde yayınlanan ilk kararda sadece özel sektör tarafından gerçekleştirilen ilkokul, ortaokul ve lise yatırımları destek kapsamındayken yeni kararla okul öncesi eğitim yatırımları da destek kapsamına alınmıştır.

2. TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünlerin veya parçaların üretimine yönelik yatırımlar
Önceki kararda sadece Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünlerin veya parçaların üretimine yönelik yatırımlar daha alt bölgede yapılsa dahi öncelikli yatırımlar kapsamında 5. bölge teşvikinden yararlanırken, yeni kararla TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri kapsamındaki bu mahiyetteki yatırımlar da aynı şekilde ve olması gerektiği üzere destek kapsamına alınmıştır.

3. Hastane, tıp ve diyaliz merkezi, tahlil laboratuvarı ve manyetik görüntüleme merkezi yatırımları
Hastane, tıp ve diyaliz merkezi, tahlil laboratuvarı ve manyetik görüntüleme merkezi yatırımları daha önce teşvik kapsamında değilken bu yatırımlar da teşvik edilecek sağlık yatırımları kapsamına alınmıştır. Böylece yalnızca poliklinik, muayenehane ve müşterek muayenehane yatırımları destek kapsamında olmayan sağlık yatırımları olarak sayılmıştır.

4. Metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı
Dördüncü ve beşinci bölgelerdeki illerde yapılan metalik olmayan mineral ürünler imalatına yönelik yatırımların kapsamı biraz genişletilmiş, bu kapsamda destekten yararlanamayacak yatırım konuları sadece çok katlı yalıtım camları, kiremit, briket, tuğla, çimento, hazır beton ve harç yatırımları olarak sınırlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Memurun doğum izinleri - 17 Ekim 2012 başlıklı makalemizde Azerbaycan'daki çalışmalar dikkate alınır, doğum izinleri ve İtirazdan sonuç alamazsınız hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI