Yarım uzman emeklilikten eder! – 31 Mart 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yarım uzman emeklilikten eder! – 31 Mart 2012
Paylaş
Tarih : 31 Mart 2012 - 12:34

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, benim kızım ilk defa 1 Ocak 1990’da sigortalı oldu. Kendisi 02.11.1971 doğumlu.
Yaklaşık 10 yıl kadar bir işyerinde çalıştıktan sonra 2003/Mayıs-2008/Temmuz arasında isteğe bağlı SSK primi ödedi.

Geçtiğimiz günlerde bir sosyal güvenlik danışmanına sorduğumuzda, 2008 yılında yapılan reformla SSK’ya ödenen isteğe bağlı primlerin Bağ-Kur’a aktarıldığını, dolayısıyla kızımın son beş yıllık prim ödemesinin de Bağ-Kur’a sayılacağını söyledi.

Buna göre kızımın emekli olabilmesi için 7200 günü doldurması gerekiyormuş. Oysa şu an 5600 gün primi mevcut. Bize verilen bilgi doğru mudur? Bekir K.

Cevap: Bekir Bey, maalesef özellikle sosyal güvenlik reformundan sonra kendisini uzman veya sosyal güvenlik danışmanı olarak tanıtan insanlar türedi.

Bu alandaki yasal boşluktan da yararlanarak insanları pek çok konuda yanlış yönlendiriyorlar. Tabii ki işinin ehli ve bu alanda müktesebatı olanları tenzih ediyoruz.

Evet, 1 Ekim 2008 itibariyle isteğe bağlı SSK kaldırıldı. Fakat bu tarihten önce ödenen isteğe bağlı SSK primleri Bağ-Kur’a aktarılmadı.

Yani bu primler yine SSK statüsüne sayılıyor. Dolayısıyla kızınız bundan sonra hiç prim ödemese bile 46 yaşını doldurduğunda SSK’lı olarak emekli olacak.

Yarım hekim candan, yarım hoca dinden eder derler ya, yarım uzman da emeklilikten edebilir. Dikkat etmek lazım.

Kendisi emekli olan, yetim maaşı alamaz

Soru: Sadettin Bey, eşimin Emekli Sandığı’ndan emekli babası 21.06.2003 tarihinde vefat etti.

Eşim hem Emekli Sandığı’ndan emekli maaşı alırken, vefat eden babasından da yetim aylığı alabilir mi?

Anne/babası 6.8.2003 tarihinden önce vefat edenlerin iki aylığı birden alabileceğini yazmıştınız. Bu durum eşim için de geçerli midir? Eyüp G.

Cevap: Eyüp Bey, son Yargıtay kararı doğrultusunda yetim aylığı alabilmek için ölüm tarihinin 6.8.2003’ten önce olması ayrıca başvuracak bayanın çalışmıyor veya kendi sigortalılığı üzerinden aylık almıyor olması gerekiyor.

Eşiniz kendisi emekli aylığı aldığı için aynı zamanda yetim aylığını da alamaz.

Kendisi emekli olmayıp da dul aylığı alıyor olsaydı, son Yargıtay kararı doğrultusunda aynı zamanda babasından da yetim aylığı alabilirdi.

Matbu dilekçeyle başvurabilirsiniz

Soru: BUGÜN Gazetesi’nde 27.03.2012 tarihinde yayınlanan haberinizi okudum. Babam 1993 yılında SSK’dan malulen emekli oldu ve 1995’te vefat etti.

Annem babamın emekli maaşını almaya başladı. Annemin babası da TEKEL’den emekli idi ve 2002 yılı Kasım ayında vefat etti.

Anladığımız kadarıyla Yargıtay’ın aldığı karar neticesinde 6 Ağustos 2003’ten önce anne babasını kaybedenler hem dul hem yetim aylığını bir arada alabileceklerdir.

Bunun için hangi evrakları hazırlayarak, hangi makamlara müracaat etmek gerekmektedir? İlker D.

Cevap: İlker Bey, annenizin şartları tam da Yargıtay kararında belirtilen duruma uyuyor.

Yetim aylığı için bulunduğunuz yere en yakın SGK müdürlüğüne giderek “Tahsis Talep Beyan ve Taahhüt Belgesi” ile müracaat etmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Eski kocadan dul maaşı bağlanır mı? - 31 Mart 2012 başlıklı makalemizde Eski kocadan dul maaşı bağlanır mı, Evlilik ve resul kurt hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI