Yanlış uzman çalıştırmayın – 16 Nisan 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yanlış uzman çalıştırmayın – 16 Nisan 2014
Paylaş
Tarih : 16 Nisan 2014 - 6:36

Soru: Sadettin Bey, biz ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak iş güvenliği hizmeti vermekteyiz. Çeşitli firmalara gittiğimizde bazı bireysel çalışan iş güvenliği uzmanlarının tehlike sınıflarını gözetmeden anlaşma yaptıklarını görmekteyiz. Örneğin (C) sınıfı uzmanlar (A) sınıfı uzmanların görevlendirebileceği yerler ile anlaşıyorlar ve bunu da 6331 Sayılı Kanun’un geçici olan 4. maddesine dayanarak yaptıklarını dile getirmekteler. Bu konuda bizleri de işyerlerini de bilgilendirmenizi rica ederiz. İtimat O.

Cevap: Değerli okurum, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği;

– Çok tehlikeli işyerlerinde (A) sınıfı,

– Tehlikeli işyerlerinde (B) sınıfı

– Az tehlikeli işyerlerinde (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesi gerekiyor.

Fakat ilk etapta uzman sayısındaki yetersizlik sebebiyle kanuna konulan geçici 4. madde ile işverenlere bir kolaylık sağlandı. Buna göre çok tehlikeli işyerleri dört yıl süreyle (A) sınıfı yerine (B) sınıfıtehlikeli işyerleri ise üç yıl süreyle (B) sınıfı yerine (C) sınıfı uzman çalıştırabilecek. Görüldüğü üzere (C) sınıfı uzmanlar sadece az tehlikeli işyerlerine ve üç yıllık geçiş süresi zarfında da tehlikeli işyerlerine hizmet verebilirler. Yani çok tehlikeli işyerlerine hizmet vermeleri mümkün değil. Aslında Bakanlık tarafından çıkarılan bir tebliğle, (C) sınıfı uzmanların sadece kendi meslekleriyle ilgili çok tehlikeli işyerlerine de hizmet verebilmeleri sağlanmıştı. Fakat Danıştay geçtiğimiz yıl söz konusu tebliğin yürütmesini durdurduğu için bu yol da kapanmış oldu. Özetlersek, (B) sınıfı uzmanla sözleşme yapması gerekirken (C) sınıfı uzmanla sözleşme yapan çok tehlikeli işyeri, hiç sözleşme yapmamış ve uzman çalıştırmamış sayılacak ve idari para cezalarına muhatap olacaktır. 

Borçlanmayı dikkatli yapın

Soru: Sadettin Bey, eşimin 1984 yılında işe girişi var. 1995 yılına kadar 1337 gün sigortası ödendi. 2007-2013 arasında da toplam 1185 gün isteğe bağlı Bağ-Kur ödemesi var. 2013 Kasım ayından bu tarafa SSK’lı olarak prim ödeniyor. 1997, 2004 ve 2009 doğumlu olmak üzere 3 çocuğumuz var. Eşim işten çıkar da tarım sigortası ödersek emekli maaşında ne kadar bir kaybı olur? Doğum borçlanmasını tarım sigortası olarak yaparsak maaş fark eder mi? Doğum borçlanmasını yüksek seviyeden yapmamızı tavsiye eder misiniz? Ercan A.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz SSK’ya devam ederken doğum borçlanması yapmanızı tavsiye ederim. Üç çocuğunuzdan ikisi için borçlanma yapabilirsiniz. Bu iki doğumdan birisi 1997 yılındaki doğum olsun. Böylece emekli aylığına daha fazla katkısı olacaktır. Eşiniz 5000 günü doldurarak emekli olacak. Bu 5000 günün dolmasına 1230 gün kala tarım sigortasına geçebilirsiniz. Bu şekilde SSK’lı olarak emekli olma hakkını korumuş olacaktır. Borçlanmayı yüksek seviyeden yapmanızı tavsiye etmem. Çünkü ödediğiniz yüksek prim aylığınıza çok az etki edecektir. Son 1230 günde tarım sigortasına geçmeniz emekli aylığınızı bir miktar azaltır fakat en fazla 5-10 lira gibi bir etkisi olur.

http://www.bugun.com.tr/yanlis-uzman-calistirmayin-yazisi-1063873

Bir önceki yazımız olan Sosyal ligde sınıfta kaldık! - 15 Nisan 2014 başlıklı makalemizde ekonomik büyüme, ekonomik gelişmişlik ve GSYH hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI