Yabancıya 886 Lira Ceza

Ana Sayfa » Basından Haberler » Yabancıya 886 Lira Ceza
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 7:52

1 Ocak 2012 itibariyle zorunlu genel sağlık sigortası (GSS) süreci başlamış oldu.

Yeni sisteme göre bütün vatandaşlar GSS kapsamına alınacağı gibi Türkiye’de bir yıldan fazla ikamet eden yabancılar da (kendi ülkelerinden GSS’li değillerse) GSS’li sayılacaklar. Ancak uygulamada Türk vatandaşları ile yabancılar arasında iki fark var.
Birincisi, bir yıllık ikametini doldurmuş olan yabancılar gelir testine başvurmayacaklar. Bunlar doğrudan SGK’ya başvurup, en yüksek GSS primi olan 213 lirayı ödemeye başlayacaklar. Yani yabancıların, “Benim de gelir seviyemi ölçün, ona göre prim ödeyeyim” deme şansları yok.
Diğer taraftan yabancılardan bir yıllık ikamet süresini doldurmuş olanlar, yarın (31 Ocak) mesai bitimine kadar SGK’ya başvurmazlarsa, GSS priminin yanında 886 lira para cezası da ödeyecekler. Kendi vatandaşlarımız için böyle bir ceza söz konusu değil. Bir yıllık ikamet süresini henüz doldurmamış olanlarsa doldurdukları tarihten itibaren bir ay içinde başvuru yapacaklar.

3.600 gün hesabına Bağ-Kur dahildir

Soru: Sadettin Bey, bir yakınım taşeron şirkette çalışıyor. Yakın zamanda işten ayrılması söz konusu olacak. Bildiğim kadarıyla 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3.600 prim günü dolduğunda kıdem tazminatını alabiliyor. Kendisi sadece SSK hizmetleriyle 15 yılı dolduramıyor. Ancak Bağ-Kur hizmeti de var ve birleştirdiğinde 15 yıl dolmuş oluyor. Bu 15 yıl ve 3.600 gün hesabında Bağ-Kur hizmetleri dikkate alınabilir mi? Zafer K.
Cevap: Zafer Bey, gerek 15 yıllık sigortalılık süresi gerekse 3.600 prim günü hesabında, SSK’nın yanında diğer hizmetler de dikkate alınır. Buna göre yakınınız, “Kıdem tazminatı alabilir” yazısı için SGK’ya başvurduğunda, Bağ-Kur hizmetlerini de belirtmelidir. Hizmetleri birleştirildiğinde şartları yerine getiriyorsa, tazminata hak kazanır.

İntibak zammınız yaklaşık 240 lira

Soru: SSK’dan 1993 yılında emekli oldum. Emekliliğime esas prim gün sayım 10.600 gün ve göstergem 15.125’tir. Ne kadar intibak zammı alabilirim? Vedat O.
Cevap: Vedat Bey, şu an TBMM’ye sevk edilmek üzere olan intibak çalışması aynen yasalaşırsa, yaklaşık olarak 240 lira intibak zammı alacaksınız.

EmekliMatik’e kavuşacaksınız

sadettinorhan.net isimli kişisel web sitem, Amerika ile Türkiye arasında yaşanan veri transferi problemi sebebiyle geçici olarak hizmet dışı kaldı. Bu arada EmekliMatik programını kullanamayan çok sayıda okurumdan e-posta alıyorum. Merak etmeyin, kısa süre içerisinde sadettinorhan.net ve EmekliMatik yeniden hizmete devam edecek.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/182716-yabanciya-886-lira-ceza-makalesi.aspx

Bir önceki yazımız olan 30 Ocak 2012 Pazartesi Gündem başlıklı makalemizde Adalet, Avrupa ve Bbp hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler : , , , , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI