Ya şikâyet ya dava – 26 Mart 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ya şikâyet ya dava – 26 Mart 2012
Paylaş
Tarih : 26 Mart 2012 - 9:38

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben 1993 yılından 2007 yılına kadar bir otelde çalıştım.
Bana sigortamı yaptıklarını söyledikleri halde sadece 2004/Ekim ayından ayrıldığım tarihe kadar yapmışlar. Hatta bazı aylarda sadece bir gün göstermişler. Ben bu konuda ne yapabilirim? Hakkımı nasıl aramalıyım? Ayfer K.
Cevap: Ayfer Hanım, vakit kaybetmeden öncelikle SGK’ya şikâyet dilekçesi vermenizi ve hemen iş mahkemesinde dava açmanızı tavsiye ederim. Zira işten ayrıldığınız yıl sonu itibariyle beş yıl içinde dava açmanız gerekiyor. Bu beş yıllık süre bu yılın sonunda doluyor. Gerek SGK’ya vereceğiniz dilekçeye gerekse dava dilekçenize elinizde bulunan tüm bilgi ve belgeleri eklemeyi unutmayın. Aynı işyerinde çalışanlardan lehinizde şahitlik edebilecek arkadaşlarınız varsa, işiniz daha da kolaylaşır.

Çalışırken ispatlamak daha kolay

Soru: Özel bir şirketin 14 yıldır aralıksız çalışanı olmama rağmen, sadece son 5 yıldır sigortalıyım. Sigortasız çalışmalarımı nasıl kanıtlayacağım? Rumuz: Melek

Cevap: Değerli okurum, Ayfer Hanım’a verdiğim cevap sizin için de geçerli. Fakat siz aynı işyerinde çalışmaya devam ettiğiniz için, işten çıkmadan SGK’ya şikâyette bulunmanız halinde, sizin hizmetlerinizin tespit edilmesi daha kolaydır. Bu yolla sonuç alamazsanız, siz de işten ayrıldıktan sonra beş yıl içinde iş mahkemesinde hizmet tespit davası açabilirsiniz.

Erken emekli olursunuz ama ikramiye zor

Soru: Ben 01.05.1970 doğumluyum. 20.06.1988 yılında polis memuru olarak hizmete başladım ve 03.04.2002 tarihinde ayrıldım. Daha sonra 2007-2010 arasında tarım Bağ-Kur yatırdım. 20.04.2010 itibariyle de SSK’lı olarak bir işyerinde çalışıyorum. Bu bilgilere göre ne zaman emekli olabilirim? Emekli Sandığı’ndan geriye dönük ikramiye talep etme hakkım var mı? Osman K.

Cevap: Osman Bey, normalde SSK’lı olarak emekli olabilmeniz için 51 yaşınızı doldurmanız gerekiyor. Fakat polis memuru olarak kazandığınız fiili hizmet süreniz, ilk tescil tarihinizi geriye çekeceği için 48 yaşınızı dolduracağınız 1.5.2018 tarihinde emekli olabilirsiniz. Yalnız bu şekilde SSK’dan emekliliğe hak kazanabilmeniz için 2010 yılında başladığınız prim ödemenizi 1.260 güne (3,5 yıl) tamamlamanız gerekiyor. Öte yandan memuriyet sürenize ait ikramiyenizi almanız biraz zor görünüyor. Zira son yapılan düzenlemeye göre 15 yıl memuriyeti olanlar için ikramiye yolu açıldı. Siz yaklaşık 14 yılla polislikten ayrılmışsınız.

A.Ş. yönetim kurulu üyesi SSK’lı çalışabilir

Soru: Sadettin Bey anonim şirketimizin hissedarı ve yönetim kurulu üyesi aynı zamanda başka bir firmada 4/a sigortalısı olarak çalışabilir mi? Bu durumda 4/b kaydı durdurulur veya silinir mi? Çetin U.

Cevap: Çetin Bey, anonim şirket yönetim kurulu üyeleri normalde 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı sayılırlar. Fakat kendi şirketleri dışında başka bir şirkette 4/a’lı (SSK) olarak çalışmaları durumunda, otomatik olarak 4/b durur ve 4/a’lı sayılırlar.

Sağlık primi yasa gereği kesilir
Soru: Sadettin Bey, ben ve eşim yurtdışı borçlanmasıyla emekli olduk. Fakat SGK, eşimin maaşından %10 sağlık primi kesintisi yapıyor. SGK’ya itiraz ettik fakat 10 yıl boyunca kesilecek dediler. Yapılan işlem doğru mudur? Hasan K.

Cevap: Hasan Bey, aktif sigortalılık döneminde en az 10 yıl boyunca sağlık primi ödememiş olan Bağ-Kur’lulardan, emekli aylığı bağlandıktan sonra 10 yıl boyunca sağlık primi kesilir. Dolayısıyla SGK’nın uygulaması yasaya uygundur.

Bir önceki yazımız olan Özel tasarruflar - 26 Mart 2012 başlıklı makalemizde Abd, Akla ve Asaf hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI