Vergide Tebliğ ve Yama Zorunluluğu! – 24 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Vergide Tebliğ ve Yama Zorunluluğu! – 24 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 25 Mayıs 2012 - 12:12

Yahya Arıkan

Daha önce sizlerle paylaşmıştık. 117 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile tüm KDV mükelleflerine yeni bir misyon yükleniyor. Artık, Türkiye genelinde sayıları 2 milyon 300 bin kişiye yaklaşan tüm KDV mükellefleri, yapmış oldukları birçok hizmet alımında vergi dairesi gibi çalışacaklar. Aldıkları hizmetlerin KDV’lerini kesecek ve vergi dairesine yatıracaklar.
Tebliğ hükmü 1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Ama pek çok sorunla birlikte… Sorun olduğu çok açık. Çünkü 117 numaralı Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayımından tam 32 gün sonra bu Tebliğ’de değişiklik yapan 118 numaralı Tebliğ yayımlandı.
Gelir İdaresi’nin amacı tevkifat yani kesinti uygulamasını tek tebliğ ile düzenlemekti. Nitekim, 117 numaralı Tebliğ ile 37 adet Genel Tebliğ’in KDV tevkifatına ilişkin bölümleri yürürlükten kaldırılmıştı. Ama tek tebliğin mümkün olmadığı ortaya çıktı. 118 numaralı Tebliğ ile ilk yama yapıldı. Daha pek çok sorun var. Bu da demek oluyor ki daha pek çok yama yapılacak.
Gelin bu sorunları kısaca ortaya koyalım ve “117” yi anlamaya çalışalım…
Tevkifatın Yapılacağı Dönem Sorunu
KDV’de vergi, genel anlamda, malın teslimi veya hizmetin yapılması ile doğmakta. Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belge düzenlenmesi halinde de KDV’nin doğduğu kabul edilir. KDV beyanı da verginin doğduğu vergilendirme dönemi içinde yapılır.
KDV tevkifatı da fatura ile paralel yürür. Fatura üzerinde tevkifat yapılmakta, faturanın düzenlendiği vergilendirme döneminde, alıcılar 2 numaralı KDV beyannamesi ile yaptıkları tevkifatı beyan eder ve 1 numaralı KDV beyannamesi ile aynı vergilendirme döneminde indirim konusu olur.
Ancak, 117 seri numaralı Tebliğ ile tevkifat uygulaması ile fatura arasındaki bağlantının kesildiği görülüyor. Anılan Tebliğ’in “1.2. Beyan” bölümünde, konuya ilişkin olarak aşağıdaki açıklamalar var:
“Tevkifat kapsamındaki işlemlerde vergiyi doğuran olay bakımından özellikli bir durum söz konusu olmayıp, bu işlemlere ilişkin KDV’nin beyan dönemi KDV Kanununun 10’uncu maddesine göre tespit edilecektir.
Bu kapsamda, işleme ait fatura veya benzeri belge izleyen ay içinde düzenlense dahi sorumlu sıfatıyla beyan, işlemin vuku bulduğu dönemin beyan süresi içinde yapılacaktır. Kısmi tevkifat uygulamasında satıcının mükellef sıfatıyla 1 No.lu KDV Beyannamesi ile beyan edeceği kısım da aynı dönemde beyan edilecektir.
Hizmet işlemlerinde, hizmetin ayın sonunda tamamlanması halinde de fatura izleyen ayda düzenlense dahi bu şekilde işlem yapılacaktır. İşlem bedelinin ödenmemesi, işleme ait faturanın süresinde düzenlenmemesi, alıcıya geç gelmesi veya hiç gelmemesi tevkifatın yapılıp yukarıda belirtilen süre içinde sorumlu tarafından beyan edilmesine engel değildir.”
Yine aynı Tebliğ’in “1.3. İndirim” başlıklı bölümünde ise kısmi tevkifata tabi işlemlerde, işlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV’nin;
– Satıcı tarafından beyan edilecek kısmının, takvim yılı aşılmamak şartıyla işleme ait fatura veya benzeri belgenin defterlere kaydedildiği döneme ilişkin olarak verilmesi gereken,
– Sorumlu sıfatıyla beyan edilen kısmının ise 2 No.lu KDV Beyannamesinin verildiği ay içinde verilmesi gereken,
1 No.lu KDV Beyannamesinde indirim konusu yapılacağı belirtilmiş. Daha sonra verilen örnekle de bu işlemlerin ne şekilde yapılacağı açıklanmaya çalışılmış.
Özetle; Mayıs ayında alınan hizmetin faturası Ağustos ayında gelirse, KDV tevkifatı Mayıs ayına ilişkin 2 numaralı KDV ile beyan edilecek ve Mayıs ayına ilişkin 1 numaralı KDV beyannamesi ile indirilecek. Satıcı tarafından tevkif edilmeyen KDV ise Mayıs ayında beyan edilse dahi bu tutarın indirimi Ağustos ayında yapılacak. Yani, aynı faturanın KDV’sinin bir kısmı Mayıs ayında bir kısmı ise Ağustos ayında indirilebilmekte.
Anlaşılıyor ki bu durum, tevkifat yapan bütün işletmeler açısından ve hatta gelir idaresi açısından sorun teşkil edecek. Bu tutarların takibinin ve kontrolünün yapılması başlı başına bir sorun oluşturacak. Bu nedenle uygulamanın fatura ile paralel gitmesi sağlanmalı.
Bu kapsamda bir diğer sorun ise Mayıs ayından önce alınan ancak, tevkifat yapılmamış işlemlerde ortaya çıkacak.
Örneğin, Şubat ayı içinde alından bir hizmetin, faturası gelmemiş ve KDV tevkifatı ilgili dönemde yapılmamış ise ve bu hizmetin faturası Mayıs ayından sonra gelmişse ve 117 numaralı Tebliğ ile tevkifat oranı değişmişse tevkifat ne şekilde yapılacaktır? Bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama bulunmamakta.
Sonuçta; bu konunun açıklanması ve e-beyan sisteminde gerekli düzenlemelerin acilen yapılması gerekiyor.
Kaynak: Yahya Arıkan

Bir önceki yazımız olan Polisler emeklilerinize dernek-sendika kurdurup yürütün - 24 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Ali Tezel, Arama ve dernek-sendika kurdurup yürütün hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI