Vergi Haftası – 26 Şubat 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Vergi Haftası – 26 Şubat 2014
Paylaş
Tarih : 26 Şubat 2014 - 10:38

Bu yıl 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında düzenlecek 25. Vergi Haftası Etkinlikleri, Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. Bu törene İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Oadaları Birliği heyeti ile beraber ben de katıldım.

İzmir Vergi Dairesi Başkan Vekili sayın Ferhat Alemdar konuşmasında; verginin önemi, kayıtdışılık ve vergi bilincinin oluşturulması konularına kısaca değindi.

Konuşmanın her bölümü önemli ancak burada fazla yer olmaması bakımından özetleyerek sizlere aktaracağım.

Sayın Alemdar verginin önemini şöyle dile getirdi: “İnsanoğlu için kalp nasıl bir hayati öneme sahipse vergiler de devlet için o derece hayati önem taşımaktadır. Kamu gelirleri içinde en büyük paya sahip olan vergiler kamu harcamalarının da önemli kaynağıdır. Bu nedenle vergiler aslında yürüdüğümüz yoldur, üzerinden geçtiğimiz köprüdür, suyundan elektriğinden faydalandığımız barajdır, evimizde rahat uyumamızı sağlayan vatanımızın güvenliğidir, çocuklarımızın ve ülkemizin refahı için yatırımdır. Kısaca vergiler olmazsa ne yol, ne köprü, ne baraj olur, ne de devlet olur.”

Konuşmasının devamında; “ekonomik faaliyetlerin kayıt altına alınarak vergi toplanaması hususunda kayıtdışı ekonomi ile mücadele, en hassas oldukları konu olduğu” bunun için de, “toplumsal farkındalığın artırılması ve taşın altına herkesin koyması, bu mücadelenin hep birlikte yapılması gerektiği” şeklinde sözlerine devam etti.

Daha sonra kürsüye İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği

Başkanı sayın Zekeriya Mutlu geldi. Zekeriya Başkan’ın konuşmasından da bir bölümü sizlere aşağıda aktarıyorum:

“…Bir ülkenin gelişmesi, bireysel olduğu kadar toplumsal ihtiyaçların karşılanmasını da gerektirir, ayrıca birarada huzurlu yaşamın, sosyal barışı korumanın yolu da bu ihtiyaçların nitelikli olarak karşılanmasıyla mümkündür. Toplumsal ihtiyaçların karşılanmasının en temel yolu ise vergilerdir. Dolayısıyla kutladığımız bu hafta hepimizi çok yakından ilgilendirmekte, daha güzel yarınlar için, adil ve etkin vergilendirme için hep birlikte ortak çaba harcamamız gerekmektedir” dedikten sonra

“… Ülkemiz özelinde vergi alanındaki en temel konular vergilemede adalet ve kayıt dışı işlemlerin getirdiği haksız rekabettir. Vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin çok ağırlıklı olması adalet konusunda, haksız rekabet ortamının yaygınlığı ise kayıt dışılık konusunda önemli sorunlarımız olduğunun göstergesidir. Hep birlikte, ortak hareket ederek, yeni yöntemler geliştirerek bu sorunları çözmek durumundayız. Aksi halde yenilik temelli rekabetin ön plana çıktığı çağımızda geride kalmak gibi istenmedik bir durumla karşılaşmak sürpriz olmayacaktır. Zira devletimiz yeterince vergi toplayamaz, ekonomik faaliyetler için yeterli ve nitelikli altyapı hizmetleri sunamazsa reel sektör olarak bizlerin kaotik hale gelen rekabet ortamında başarılı olması imkânsız hale gelecektir. Bu bilinçle hareket eden biz esnaf ve sanatkârlar maliye teşkilatı ile üyelerimizi karşı kutuplarda değil, aynı gemide algılıyor, birlikte çalışma konusundaki çabalarımızı bir üst aşamaya taşımak istiyoruz.”

Bu konuşmalardan sonra tören sona erdi.

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/28587/vergi-haftasi

Bir önceki yazımız olan 25 soru ve cevapta anonim şirketlerde genel kurul rehberi l - 26 Şubat 2014 başlıklı makalemizde anonim şirketlerde genel kurul, anonim şirketlerde genel kurul rehberi ve genel kurullar ne zaman yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI