Vergi affına ilişkin taksitlerini aksatanlara bir defalık yeni imkân getiriliyor – 1 Haziran 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Vergi affına ilişkin taksitlerini aksatanlara bir defalık yeni imkân getiriliyor – 1 Haziran 2012
Paylaş
Tarih : 01 Haziran 2012 - 10:53

Osman Arıoğlu

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda yapılan değişiklikleri açıklamaya devam ediyoruz.
6111 Sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere süresi içerisinde başvuran ancak taksitlerini süresinde ödemeyerek söz konusu hükümlerden yararlanma haklarını kaybeden borçlulara yeni bir imkan verilmesi amacıyla 6111 Sayılı Kanun’a yeni bir geçici madde eklenmektedir. Buna göre herhangi bir nedenle 6111 Sayılı Kanun’dan yararlanmak üzere başvuruda bulunmuş olup da taksitlerini ikiden fazla aksatmış olan mükelleflere gecikme zammı ile birlikte düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın başından itibaren dört ay içerisinde ödemeleri şartıyla kanun hükümlerinden yararlandırılmaları sağlanmaktadır.

Buna göre normal şartlarda bu kanun haziran ayı içerisinde Meclis’ten geçip yayınlanabilecektir. Bu durumdaki mükelleflere süresinde ödeyemedikleri ikiden fazla taksiti ekim ayı sonuna kadar ödemeleri kaydıyla kanundan yararlanma imkânı verilmektedir.

Getirilen düzenleme bununla da kalmayıp ilave bir imkân olarak; ikiden fazla taksiti ödeyemeyip verilen dört aylık süre içerisinde veya daha önce çok zor durumda olmaları nedeniyle vergi dairelerine başvurmaları halinde bu mükelleflerin anılan borçlarının tecil ve taksitlendirme hükümlerine göre taksitlendirilmesine de imkân sağlanmaktadır. Doğal olarak bu şekilde başvuruda bulunan mükelleflerin idare tarafından da zor durumda olduklarının tespit edilmesi gerekmektedir. Daha açık deyimiyle burada tecil ve taksitlendirme hükümlerinden yararlanmak için ayrıca daha zor veya kolaylaştırıcı bir hüküm söz konusu olmayıp, bilinen taksitlendirme hükümlerine göre değerlendirme yapılacaktır.

Dünyada ekonomik krizin önemli ölçüde devam ettiği bir süreçte tasarıya eklenen bu hükümle mükelleflere ciddi bir ek imkân sağlanmış olmaktadır.

Kredi faizlerinin gider yazılamayacak kısmı, öz sermayeyi aşan bölüm için uygulanacak

Daha önce bu köşede tasarıda yer alan ve işletmelerin yatırım maliyetine eklenenler dışında kullandıkları yabancı kaynaklara ilişkin faiz, kâr payı, komisyon, kur farkı, vade farkı gibi giderlerin %10’unu aşmamak üzere Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek kısmı gider yazamayacaklarına ilişkin bir düzenleme bulunduğunu belirtmiştik. Bu hükmün sakıncaları belirtilmiş ve illa böyle bir hüküm konulacaksa bundan banka ve finans kurumlarının hariç tutulması ve gider yazılamayacak kısmın da öz sermayenin belli bir oranı olarak belirlenmesi gerektiğini ifade etmiştik. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen tasarıda bu önerimizin büyük ölçüde değerlendirilmiş olduğunu görmekten memnuniyet duyduk.

Son metne göre gider yazılamayacak kredi faizi kısmı öz sermayeyi aşan kredi kısmına bağlanmıştır. Yani kredi faizlerinden %10’u aşmamak üzere Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ve gider yazılamayacak kısım öz sermaye tutarını aşan kredi kısmına ilişkin faizlerinin %10’u aşmamak üzere, Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek orandaki kısmı olacaktır.

Banka ve finans kurumları madde kapsamından çıkarılmıştır

Ayrıca yapılan değişiklik ile kredi kuruluşları, finansal kuruluşlar, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri gider kısıtlaması hükmü kapsamından çıkarılmıştır. Böylece düzenlemenin sakıncaları önemli ölçüde giderilmiştir. İlave olarak Bakanlar Kurulu’na gider yazılamayacak kısmı sektörler itibarıyla farklı belirleme yetkisi de verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Memurluğu bırakan bir hanım “en kolay” nasıl emekli olur? - 1 Haziran 2012 başlıklı makalemizde Emekli, EMEKLİLİK YOL HARİTASI ve Lütfi Köksal - Şerif Akcan hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI