Varlık Barışı’nda beyanla oluşan sigorta – 18 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Varlık Barışı’nda beyanla oluşan sigorta – 18 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 18 Nisan 2013 - 8:34

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan’ın, ABD’de yeni bir “Varlık Barışı” hazırlıklarının yapıldığını açıklaması, ekonomi gündemini bir anda değiştirdi.

Babacan’ın önceki Varlık Barışı Yasası çıkartıldığında “dünyada kriz olduğu ve Türkiye’nin bu kadar öne çıkmadığını, çıkartılacak yeni yasadan öncekine kıyasla çok olumlu sonuçlar beklendiğini” açıklaması üzerine, yeni varlık barışının kısa sürede yasalaşması bekleniyor.

VERGİ İNCELEMESİNE ZIRH

Yurt dışındaki döviz, altın ve diğer kıymetlerin, sembolik bir vergi ödenerek Türkiye’ye getirilmesi olarak algılanan varlık barışı yasası, yurt içindeki döviz, TL, altın ve diğer kıymetlerin beyan edilmesine de olanak sağlıyor ve vergi mükellefleri açısından, “adeta bir zırh” haline dönüşüyor.
Örneğin yurt dışından yüzde 2 vergi ödeyerek 3 milyon lira getiren veya yurt içinde 3 milyon lira beyan edip yüzde 5’ini ödeyen bir şirket veya şahıs, geçmiş yılları vergi yönünden incelendiğinde, herhangi bir yıl için 3 milyon liraya kadar bulunacak “matrah farkı” nedeniyle vergi ve ceza ödemiyordu. Olay bu yönüyle, “matrah artırımı” uygulamasından daha cazipti. “Bir taşla iki kuş” vuruluyordu..
Varlık Barışı yasasının hemen ardından da dün kısaca açıkladığımız; birikmiş vergi ve prim borçlarına kısmi af ve ödeme kolaylığı, ihtilaflı vergi borçlarına indirimli ve 18 ayda 36 ayı bulabilen ödeme planı, stok ve demirbaş affı vs. yani “vergi barışı” gündeme geliyor. Yaklaşan seçimlerin de etkisiyle, bu konuda ciddi beklentiler var..

HEPSİ 11 İLE BİTEN KANUNLAR

Halk arasında “vergi affı” olarak nitelendirilen bu kanunların son üçü; 4111, 5811 ve 6111 sayılı yani sonu 11’le biten kanunlarla geldi.
Yeni düzenleme de 7111 sayılı kanun ya da sonu 11’le biten bir kanun olarak karşımıza çıkarsa sürpriz olmasın.
5811 Sayılı Varlık Barışı Yasası kapsamında yurtdışından getirilen ve yurt içinde beyan edilen 48 milyar 258 milyon lira karşılığı; döviz, TL, altın, hisse senedi, tahvil vs. tutarı ve tahsil edilen vergi tabloda gösterilmiştir.
6111 Sayılı Yasa nedeniyle de Mart 2013 sonu itibariyle Maliye Bakanlığı 22 milyar TL topladı. Bu tutar sigorta primleri vs. dahil 32 milyar liraya ulaştı. Tahsilat daha devam ediyor..

Ali Türkan ve 5.2 milyar liralık hayal kırıklığı

Önceki varlık barışında, en yüksek bildirim 5.2 milyar lira ile Ali Türkan’a aitti.Dönemin Maliye Bakanı, Kemal Unakıtan’ın 5.2 milyar liralık beyanı açıklaması üzerine, döviz düşmüş borsa yükselmişti.
Ali Türkan bu parayı getiremedi ama beyanının yüzde 2’si olan 104 milyon lira vergi borcuna faiz işlemeye devam ediyor..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23071726.asp

Bir önceki yazımız olan Mükellef Bilgileri Bildirimi - 18 Nisan 2013 başlıklı makalemizde mükellef bildirimi, Mükellef Bilgileri Bildirimi ve mükellefler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI