‘Varlık Barışı’ ne getirir ne götürür? – 17 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » ‘Varlık Barışı’ ne getirir ne götürür? – 17 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 17 Nisan 2013 - 8:57

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan’ın yeni bir “Varlık Barışı” üzerinde çalışıldığını açıklaması, çok kişiyi heyecanlandırdı.

Maliye, Varlık Barışı uygulamasından, Mart 2012 sonu itibariyle 22 milyar lira gelir elde etti. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 10 milyar liranın üzerindeki tahsilatı ile birlikte, bu tutar şimdilik 32 milyar lira civarında.

Yeni varlık barışı yasası ile birlikte, yine önemli bir gelir toplanır.

NEYİ KAPSAYACAK?

Babacan’ın açıklamasına göre, şu anda netleşen bir tasarı yok. Çalışmalar devam ediyor. Ancak, öncekileri göz önüne alarak bir çerçeve çizebiliriz.

1. Matrah Artırımı:

* Gelir ve Kurumlar Vergisi, KDV ve stopaj yönünden “matrah artırımı” yapanların, o yıllara ait defter ve belgeleri incelenmez. Matrah artırımı, 2008, 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarını kapsayabilir.

2. Birikmiş Borçlar:

* Gecikme zammı silinerek, ÜFE oranına göre düşük tutarda hesaplanan faizle birlikte, daha önce uygulandığı gibi, 18 eşit taksiti ve 36 ayı bulabilen bir taksitlendirmeye gidilebilir

3. İhtilaflı Dosyalar:

* Vergi mahkemesi, bölge idare mahkemesi ve Danıştay aşamasındaki ihtilaflı vergi ve cezaların, büyük bir kısmı silinip, kalanının taksite bağlanması söz konusu.

Vergi mahkemelerindeki ihtilaflı dosyalar:

Vergi aslının yüzde 50’si, vergi ziyaı cezasının da tamamı silinebilir. Kalan yüzde 50 vergi, ÜFE’ye göre hesaplanacak faizi ile birlikte, 18 eşit taksitte ve 36 ayı bulabilen vadeye göre ödenebilecek.

Bölge idare mahkemesi ve Danıştay’daki ihtilaflar:

* Vergi mahkemesi kararı mükellef lehine ise, verginin yüzde 80’i, vergi ziyaı cezasının tamamı silinecek.

* Vergi mahkemesi kararı mükellef aleyhine ise, vergi aslı silinmeyecek, cezanın yüzde 100’ü silinecek.

* Vergi mahkemesi kararı, bölge idare mahkemesi ve Danıştay’ca bozulmuşsa, vergi aslının yüzde 50’si ile cezanın tamamı silinecek.

Kalan vergi aslı, ÜFE’ye göre hesaplanacak faizi ile birlikte 18 eşit taksitte 36 ayı bulabilecek şekilde taksite bağlanabilecek.

DİĞERLERİ

Daha önce olduğu gibi;

* Belgesiz malların, KDV’si ödenmek suretiyle kayıtlara alınacak şekilde beyan edilebilir.

* İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan “makine, teçhizat ve demirbaşların”, düşük oranda KDV ödenerek beyan edilmek suretiyle kayıtlara alınabilir.

* Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan “kasa mevcudu” ve “ortaklardan alacaklar”, yüzde 3 vergi ödenerek yok edilebilir.

* Yurt dışındaki “döviz, altın ve menkul kıymetlerin”, yüzde 2 civarında vergi ödenerek Türkiye’ye getirilmesi, söz konusu olabilir.

Varlık Barışı telaffuz edildiğine göre, bir an önce yasalaşmasında yarar var. Aksi halde “Nasıl olsa yasa çıkacak” diyenler, ödemelerini aksatabilirler…

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23062114.asp

Bir önceki yazımız olan EPDK kapsamındaki firmaların tamamı denetime tabidir denilebilir mi? - 17 Nisan 2013 başlıklı makalemizde bağımsız denetime tabi olma, elektrik ve doğalgaz piyasası ve enerji piyasası kapsamındaki şirketler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI