Ülkemizde Eylül Ayı AR-GE ve İnovasyon Çalışmaları Hareketli Geçiyor

Ana Sayfa » Ar-Ge » Ülkemizde Eylül Ayı AR-GE ve İnovasyon Çalışmaları Hareketli Geçiyor
Paylaş
Tarih : 24 Eylül 2013 - 10:45

ÜLKEMİZDE EYLÜL AYI AR-GE VE İNOVASYON

ÇALIŞMALARI HAREKETLİ GEÇİYOR

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK
Ulusal ve Uluslar arası Ar-Ge Hibe
Fonları Uygulayıcısı, Dış Ticaret Uzmanı,
Öğretim Üyesi, YMM, Baş Denetçi

 

Eylül ayı Ülkemizdeki Araştırma ve Yenilik çalışmaları yoğun bir şekilde geçmektedir. Bu yoğunluk hem TÜBİTAK dönem raporlarının hazırlanması hem de Ar-Ge desteklerindeki iyileştirici çözümler ile ilgilidir.

 

1. İlkin 2013/Ocak-Haziran dönemi için Ar-Ge dönem raporlarının TÜBİTAK’a sunulma tarihi en geç bu Eylül sonudur. Hem firmaların hazırladığı teknik ve mali raporlar hem de YMM’lerin tasdik ettikleri rapor çalışmaları bitmek üzere. Biz YMM olarak bu dönemde daha önceki dönemlere göre çalışmalarımızda aşağıdaki bazı tespitlere ulaştık;

 

-Bir kez firmaların Ar-Ge ve Yenilik farkındalığı artıyor. Bu farkındalık daha çok orta boy sanayi ve yazılım firmalarında görülüyor. Mikro firmalarda finansman ve mühendis sıkıntısı, büyük boy firmalarda kurumsallaşma adına yürütülen bürokratik çalışmalar bize göre Ar-Ge şevkini kırıyor.

 

-Firmalarda iyimser farkındalık arttıkça, teknik ve mali raporların daha düzgün ve hatasız hazırladıklarını gözlemliyoruz.

 

-5746 sayılı Ar-Ge Teşvik yasasının sağladığı SGK işveren desteği, çalışanların gelir vergisi stopaj desteği ile Ar-Ge indirimi desteğinden giderek daha fazla firmanın yararlandığını görüyoruz. Ar-Ge muhasebesini oluşturduklarını, proje önerisindeki maliyet unsurlarını ayrı takip ederek alımlarını baştan tedarik aşamasında eşleştirdiklerini, ödeme şekli olarak cari hesap yerine dekont açıklamalı fatura bazlı sisteme döndüklerini görüyoruz.

 

-Firmaların verdikleri Ar-Ge projelerini n sayısını arttıklarını, giderek tekil Ar-Ge projesi verme yanında yurt içi ortak projelere ve Avrupa Birliği’nin 0cak 2014 ‘de başlayacak H2020 Araştırma ve Yenilik Çerçeve programı için eğitim almaya başladıklarını gözlüyoruz. Bizce bu çok olumlu bir gelişme, çünkü örneğin Almanya’da Ar-Ge projelerinde ağırlık kaynak israfını önlemek için ulusal destek programları yerine AB Çerçeve programlarına başvuru şeklindedir. Bizce önümüzdeki süreçte ulusal programlar yerine uluslararası Ar-Ge programları ikame olacaktır. Firmalarımızın bu değişimin bilincinde olması büyük önem taşımaktadır.

 

2. TÜBİTAK AR-GE DESTEKLERİNDE YENİLİKLER VAR

 

Eylül ayı ortalarında TÜBİTAK tarafından yapılan iyileştirici çözümler:

 

A) Ön Ödemede iyileştirmeler

 

-Proje bütçesinin yine %25 transfer ödemesi sınırı ile transfer ödemesine %25 ilave ile teminat mektubunun alınması koşullarının aynen kalmasına karşın, TÜBİTAK’a sözleşmenin imzalanması ile verilecek bir teminat mektubu ile proje bitiş tarihine kadar finansman imkânından sürekli kullanma olanağı getirilmiştir.

 

– 01 Ekim 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak bu uygulama ile dönemsel olarak ön ödeme tutarı 2.000.000.-TL.’yi geçememekte, örnek verecek olursak 9.000.000,00.-TL.’lik Ar-Ge projesinin alacağı en fazla dönemsel ön ödeme 9.000.000 * %25 = 2.250.000.-TL. değil 2.000.000.-TL.’dir.

 

TÜBİTAK’tan daha projenin başında öz kaynakları ile doğru düzgün bir harcaması olmadan faizsiz fon (transfer ödemesi veya bir başka ifadeyle avans ödemesi) sağlayıp, proje harcama ve giderlerinin KDV’siz kısmını bankada açacağı özel hesaptan alıp varsa üzerine KDV’sini kendi hesabından ekleyerek bankadan ödemektedir.

B) Bundan böyle projelerde Bağ-Kur’lu ortağın personel maliyetine Genel Kurul Kararı ve Noter Tasdiki ile belirlenen aylık ücretine ödediği Bağ-Kur primi de ilave ediliyor.

 

C) Eylül ayından itibaren YMM’nin düzenleyeceği son döneme ait hizmet faturasının tanzim tarihi proje bitiş tarihinden sonra da olsa, ödenmiş olması koşuluyla asgari ücret tarifesi üzerinden destek matrahına ilave edilebilecektir.

 

3.AR-GE REFERANSLI YATIRIMLARA BÜYÜK DESTEK GELDİ

 

-Ar-Ge projeleri sonucunda oluşan çıktının patent ve faydalı model belgesine sahip olması yanında bundan böyle bu belgeler düzenlenmemiş olduğu durumlarda da söz konusu çıktıların üretime yönelik yatırımların TÜBİTAK’ın görüşü alınmak suretiyle Hazine Müsteşarlığı Yatırım Teşvik Belgesine bağlanarak firmaya 5.Bölge destekleri sağlanabilecektir. Buradaki temel şart, projenin destek sürecinin Ekonomi Bakanlığı müracaat tarihinden geriye dönük olarak 3 yıl içinde başarı ile tamamlanmış olması gerekmektedir.

 

– Yatırım teşvikinde örneğin 1. Bölge desteği  sadece KDV istisnası ve 3. Ülkelerden makine ve teçhizat ithalatında gümrük vergisi muafiyeti sağlarken yani yatırım teşvik proje maliyetinin %20 si kadar teşvik sağlarken, yukarıdaki 5. Bölge destekleri ile bizim hesaplamalarımıza göre bu oran %50’nin üzerine çıkabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Emekli olunca eşimden aldığım dul maaşı kesilir mi?- 24 Eylül 2013 başlıklı makalemizde bağkur emekli, dul aylığı ve emekli olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI