Üçüncü çeyrekte istihdam – 19 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Üçüncü çeyrekte istihdam – 19 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 19 Kasım 2013 - 12:05

Para piyasaları gerginliği üzerinden atmaya çalışıyor. Nitekim dün sepet kur 2.37 TL’ye, gösterge tahvil faizi yüzde 8,5’a yöneldi. Piyasanın ruh hâli ne kadar ilginç! İki ay önce bu sayılar panik yaratırdı. Şimdi sevindiriyor.

Ekim bütçe gerçekleşmesi yayınlandı. On aylık bütçe açığı 7.7 milyar TL çıktı. Geçen yılın 11 milyar TL altındadır. Geri planda TL’nin yüzde 15 değer kaybı yatıyor. İthalde alınan KDV ve ÖTV gelirleri hızla yükseliyor. Daha önce yazmıştım.

İstihdam artıyor

İlk çeyrek göstergeleri tamamlanıyor. Enflasyon, dış denge ve sanayi üretiminden sonra ağustos istihdam ve işsizlik verileri çıktı. Temmuz-eylül dönemini kapsıyor. Geriye üçüncü çeyrek milli geliri kaldı. 10 Aralık’ta yayınlanıyor.

Ağustosta istihdam 26 milyon kişiye yükseldi. Geçen yıla göre artış 590 bin kişidir (yüzde 2,3). Öte yandan işsiz sayısı 2.8 milyon kişiye tırmandı. Geçen yıla göre 360 bin kişi (yüzde 14,8) arttı. İki çalışana bir işsiz demektir.

Ana sektörlere bakalım. İstihdam tarımda geçen yıla göre 82 bin kişi azaldı. Sanayide 281 bin kişi arttı. İkisi de olumludur. İnşaat istihdamı ise 34 bin kişi düştü. İnşaat kesiminde yavaşlamanın göstergesidir.

İşsizlik yükseliyor

Yaşanan büyük sosyolojik değişim emek piyasasına hızla yansıyor. İş gücü (çalışan artı işsiz) 15+ yaş nüfustan hızlı artıyor. Bir yılda iş gücüne 964 bin kişi katıldı. Böylece işsizlik oranı geçen yıla göre 1 puan artışla yüzde 9,8’e yükseldi.

Mevsim etkisinden arındırılmış verilere dönelim. İşsizlik oranı geçen aya göre değişmedi: Yüzde 10,1. İki yıl aradan sonra çift hanededir. Yakın gelecekte düşme ihtimali yoktur. Eğilim yavaş ama yukarı yönlüdür. Seçim öncesinde hükümet için tatsız haberdir.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/ucuncu-ceyrekte-istihdam/585160/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI