Türkiye’de ve Dünyada İlk Defa Elektrik Tasarruflu Devrilme Emniyetli Çaydanlık Tasarımı ve İmalatına Yönelik AR-GE ve Yeniliği Başarı Öyküsü

Ana Sayfa » Ar-Ge ve İnovasyon Başarı Öyküleri » Türkiye’de ve Dünyada İlk Defa Elektrik Tasarruflu Devrilme Emniyetli Çaydanlık Tasarımı ve İmalatına Yönelik AR-GE ve Yeniliği Başarı Öyküsü
Paylaş
Tarih : 17 Mayıs 2013 - 15:19

TÜRKİYE’DE ve DÜNYADA İLK DEFA ELEKTRİK TASARRUFLU

DEVRİLME EMNİYETLİ ÇAYDANLIK TASARIMI VE İMALATINA YÖNELİK

AR-GE VE YENİLİĞİ BAŞARI ÖYKÜSÜ

 Selim Kürtünlü

                                                                              Makine ve Ar-Ge Mühendisi

Ev tipi mutfak gereçlerinin tasarımı ve imalatını gerçekleştiren Türkiye’nin öncü firmalarından biri olan “KORKMAZ MUTFAK EŞYALARI SAN. TİC. A.Ş.” gerek müşteri talepleri gerekse de kendi tasarım ekibinin gerçekleştirdiği çalışmalar sonucu, piyasada bulunan mevcut elektrikli çaydanlıklara göre özgün ve yenilikçi yönü olan ve piyasada rekabet edecek, fark yaratacak proje fikrini hayata geçirmek için başlattıkları projeyi TUBİTAK kurumuna, Makine ve Ar-Ge Mühendisi sayın Selim Kürtünlü’nün  desteğiyle  verdiler.

 

TUBİTAK kurumu firmanın proje önerisini aldıktan sonra değerlendirme sürecini hızlı bir şekilde başlattı. Öncelikle ön değerlendirmeye istinaden firmayı yerinde incelemek ve proje fikrinin firma tarafından içselleştirerek alt yapısını kontrol amaçlı, hakem ziyaretleri gerçekleştir. Bu hakem ziyaretleri esnasında söz konusu proje için 2 tane özgün ve yenilikçi yön tespit ettiler.

 

a. Elektrik tasarrufunu gerçekleştirecek özgünlük. Bilindiği üzere, elektrikli çaydanlıklar iki ana bölümden oluşmakta, çaydanlık ve demlik. Çay servisi esnasında demlik ile çay konulması esnasında, çaydanlık üzerinden demlik kaldırıldığında, çaydanlıktaki kaynayan buhar çıkışı olmakta ve buna istinaden elektrikli termik, devreye girerek, tekrar çaydanlıktaki suyu ısıtmaktadır. Sürekli olarak termiğin devreye girmesi ve çıkması elektrik sarfiyatını artırmaktadır.

Firma bu durumun önüne geçmek için, öncelikle çaydanlık ile demlik arasına valf benzeri ve bir yaylı bir parça koyarak, demlik çaydanlığın üzerine konulduğunda, valf açılarak su buharı demlik alt yüzeyi ile temasa geçmekte ve demliğin sıcaklığını sabit tutmakta. Demlik kaldırıldığında ise yaylı valf devreye girerek, buhar çıkışını engellemekte ve böylece elektrik tasarrufu sağlamaktadır.

 

b. Diğer özgün yön ise bu valf sayesinde çaydanlık kazara devrilmesi durumunda devreye girerek, çaydanlıktaki suyun dışarı çıkmasını engellemekte bu durumda sıcak su ile haşlanmaların veya yanıkların önüne geçilmesi idi.

 

Hakemlerin objektif değerlendirme kriterlerine, değerlendirilen proje, TUBİTAK kurumu tarafından kısa sürede onaylanmıştır.

 

PROJE SÜRESİNCE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK BELİRSİZLİKLERİN GİDERİLMESİ FAALİYETLERİ

 

-Firma açısından esas iş projenin onaylanması ile başlamıştır. Zira projenin sayısal başarı kriterlerine ulaşması için, ciddi anlamda bir araştırma ve geliştirme faaliyetine ek olarak, TÜBİTAK’a sunulan proje süresinin zaman baskısı oluşmuştur.

-Firmanın gerek personel alt yapısı ve gerekse de imalat alt yapısının yeterli olmasına karşın, böyle bir projenin başarılı olabilmesi için çok ciddi çalışmaların yapılması gerekmekteydi.

-Firma sahibi de dahil olmak üzere, TÜBİTAK’a sunulan süre içersinde projeyi tamamlamak için geceli gündüzlü çalışmalar yapıldı. Özellikle valfin yapısı, valfin açıldığında, buhar geçişini sağlayan deliklerin sayısı, deliklerin çapları, yay kuvveti gibi birçok bilinmezlik içermekteydi.

-İlk yapılan prototip valflerin denenmesinde buhar ile temas eden yüzeylerin paslanması gibi problemler ile karşılaşıldı. Buna istinaden malzemeler araştırıldı. Alternatif bir çok malzeme ile denemeler yapıldı.

-Bu durumda tasarım çalışmalarına geri dönüldü, firma sahibi ve firma mühendisleri birçok mühendislik hesapları, modelleme üzerinde değişik argümanlar üzerinde geceli gündüzlü çalışmalar yaptı. Bunca çalışma ve birikimin sonucunda oluşan kurum kültürü, söz konusu problemi çözdüler.

-Fakat problemler bitmedi ki, bir problemi çözmek bazen yeni problemleri getirmekte. Aslında Ar-Ge’nin bir anlamda tarifi de bu değil mi? Ar-Ge : Bilimsel ve teknik açıdan belirsizlikleri ortadan kaldıracak problemleri çözme sanatı. Firma uygun malzemeyi bulmasına rağmen, demlikteki ısı sıcaklığı stabil tutacak ve Türk halkının damak tadına uygun demlemeyi sağlayacak buhar geçiş kanalları üzerinde çalışmalar yapıldı. Buharın matematiksel olarak akışı incelendi. Oluşan korteks yani buhar akışının hedeflenen şartları gerçekleştirmesi için, buharın geçişleri ve delik sayıları modellenerek optimum nokta bulundu.

 

-Firma, bu problemleri çözmesine müteakip bunun valfin üretim yöntemleri için ayrı bir Araştırma Geliştirme faaliyeti gerçekleştirmek durumunda kaldı. Zira ilk tasarım aşamasında düşünülen çalışmalar, malzeme değişikliği ve valf üzerindeki deliklerin konumu, çapı gibi parametreler değişmesinden dolayı uygun üretim metotları üzerinde duruldu. Zira delikler üzerindeki ufak bir çapak bile buharın akışını ve etkisini söz konusu delik için değiştirmekteydi.

-Buna istinaden, proje faaliyet döngüsü içersinde, tüm Araştırma ve Geliştirme faaliyetleri yeniden incelendi, en uygun üretim yöntemi firma sahibi ve mühendisleri tarafından birçok matematiksel model, mühendislik analizleri kullanılarak proje çalışmalarının başlangıcındaki başarı kriterleri sağlanmış oldu.

 

MUTLU SONUÇ

 

-Yukarıda ifade etmeye çalıştığımız üzere, firma sahibi, mühendisleri, ustaları, geceli gündüz çıkan her problemi çözmeye yönelik sistematik yaklaşımları, bilimin/tekniğin ve teknolojinin son imkanlarını kullanarak, hedeflenen projeyi hedeflenen başarı kriterlerine ulaşarak başarı ile tamamlamış oldular.

-TÜBİTAK kurumuna verilen bu proje sonucunda, geceli gündüzlü yapılan tüm çalışmalar, firma bilgi seviyesini artırmış yeni projeler için cesaretlendirmiştir.

 

Proje konusu ürüne gelince, şimdi Türkiye’de en çok satan elektrikli çaydanlıklardan biri olduğu gibi, onca araştırmanın yapıldığı valf ile ilgili ulusal patent alındı. Ayrıca firma projeden elde ettiği bilgiyi ve tecrübeyi geliştirerek çalışmalarına devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Limited şirket ortakları hangi hallerde ortaklıktan ayrılabileceklerdir? - 17 Mayıs 2013 başlıklı makalemizde Limited şirket ortağının ortaklıktan çıkmak istemesi halinde nasıl hareket edilecek, limited şirket ortakları ve limited şirket ortakları ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI