Türkiye’de ilk kez prim maliyeti hesaplandı – 27 Haziran 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Türkiye’de ilk kez prim maliyeti hesaplandı – 27 Haziran 2012
Paylaş
Tarih : 27 Haziran 2012 - 14:39

Sadettin Orhan

‘Vergi toplama maliyeti’ kavramını duymuşsunuzdur.
Duymamış olanlar için hatırlatmış olalım; devletin vergi toplamak için yapmış olduğu harcamaların (personel, bina, demirbaş vs) toplamına vergi toplama maliyeti diyoruz.

Maliye Bakanlığı verilerine göre devlet, 100 liralık vergi toplamak için 80-85 kuruş civarında harcama yapıyor. Yani toplanan verginin yüzde birinden az maliyet oluşuyor ki literatürde bu oran iyi bir performans olarak kabul ediliyor.

Vergi toplama maliyeti yıllardır hesaplanıp kamuoyuyla paylaşılırken, sosyal sigorta primlerinin toplanması için nasıl bir maliyete katlanıldığını bilmiyorduk.

Oysa Sosyal Güvenlik Kurumu’nun en önemli performans göstergelerinden birisi prim toplama maliyetidir. İşte bu maliyet SGK tarafından ilk defa 2011 yılı için hesaplandı.

Buna göre SGK, 2011 yılında 100 lira prim toplamak için 88 kuruş harcama yapmış. Yani vergi maliyetiyle hemen hemen aynı maliyete katlanılmış.

Geçmiş yıllarda bu hesaplama yapılmadığı için, yıllar itibariyle karşılaştırma şansımız yok. Fakat bu önemli başlangıç için SGK yönetimine ve özellikle İşverenler Prim Daire Başkanlığı’na teşekkür ediyorum.

İsteğe bağlı sigortada devlet katkısı yok

Soru: Sadettin Bey, 1953 doğumlu annem 05.10.1995 tarihinde şirket ortağı iken Bağ-Kur’a kaydolmuş. 2004 tarihinde ortaklığı bitince Bağ-Kur’u kapattı.

2010 yılında isteğe bağlı olarak müracaat etti ve şu an hâlâ prim ödüyor. Toplamda 3920 gün hizmeti var?

Annem en erken ne zaman emekli olabilir?

Ayrıca devletin %25 prim yardımı yaptığı söyleniyor? Bundan nasıl yararlanabilir? Hasan A.

Cevap: Değerli okurum, anneniz yaş şartını yerine getirmiş ama prim gününü tamamlaması gerekiyor. İsteğe bağlı ödemeye devam ederek 5400 günü tamamlayıp emekli olabilir.

%25 devlet katkısı olarak duyduğunuz konu isteğe bağlı sigortayla ilgili değil bireysel emeklilik sistemiyle ilgilidir. İsteğe bağlı prim ödeyenler için devlet yardımı söz konusu değil.

Yeniden 1.260 gün ödeyeceksiniz

Soru: Sadettin Bey, bu senenin başında gazetedeki köşenizde bir yazı yazmışsınız. Bu yazıda 1 Ekim 2008’den itibaren isteğe bağlı prim ödemekte olup da SSK’dan emekli olmak isteyenlerin 2012 Şubat ayında isteğe bağlıdan çıkmaları gerektiğini aksi halde geç emekli olacaklarını yazmışsınız.

Ben sizin bu yazınızdan şimdi haberdar oldum ve çok üzüldüm. Ben şimdi 5.600 gün yerine Bağ-Kur’lu gibi mi emekli olacağım? Bana ne tavsiye edersiniz?

Şu an prim günüm 5.280 olmuş durumda. Feride M.

Cevap: Feride Hanım, bahsettiğiniz yazıda sizin durumunuzda olan okurlarımızı uyarmıştık. Maalesef siz uyarı yazımızı ve isteğe bağlıdan çıkış tarihini kaçırmışsınız.

Bundan sonra isteğe bağlı ödemeye devam ederseniz 7.200 günü doldurmanız gerekecek. Fakat bir işyerinden sigortalı olursanız ve tekrar 4/a’lı olarak 1.260 gün öderseniz, yaklaşık 6.500 günle SSK’dan emekli olma şansınız olur.

5.600 günle emeklilik fırsatını kaçırmışsınız ama 7.200 günden önce emekli olma imkânınız hâlâ mevcut.

Bir önceki yazımız olan Madencinin İtibari Hizmeti giriş tarihini geri çekmiyor - 27 Haziran 2012 başlıklı makalemizde Adana, Ali Bey ve Durna hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI