Türkiye, 42 ülke arasında 4. oldu!

Ana Sayfa » Ar-Ge » Türkiye, 42 ülke arasında 4. oldu!
Paylaş
Tarih : 16 Temmuz 2013 - 9:51
Türkiye, geçen yılın temmuz ayından itibaren yürüttüğü EUREKA programının dönem başkanlığını, 20 Haziran 2013 tarihi itibariyle Norveç’e devretti. Dönem Başkanlığında Türkiye, proje sayısı bakımından EUREKA üyesi 42 ülke arasında 4. olmayı başardı.

Konu hakkında açıklama yapan EUREKA Yönetim Kurulu Başkanı Okan Kara, EUREKA programının pazar odaklı ve kısa sürede ticarilebilecek yüksek teknolojili ürünlerin, şirketlerce oluşturulan uluslarası startejik ortaklıklarla destekleyen kritik bir platform olduğunu belirterek, Türkiye’nin programın kurulduğu 1985 yılından itibaren programda yer aldığını ekledi. 2006 yılına kadar programda aktif olarak yer almayan Türkiye, son yıllarda hem dahil olduğu proje sayısındaki artış hem de projeler kapsamında Türk firmalarının geliştirdiği kritik teknolojiler ile adından söz ettiriyor.

Dönem Başkanlığımız Süresince EUREKA Üyesi 42 Ülke Arasında 11. sıradan 4. sıraya yükseldik

Dünyanın her yerinden, her büyüklükteki firmanın, “küresel işbölümü ve işbirliğinden nasıl daha fazla faydalanabiliriz”e kafa yorması gerektiğini vurgulayan Kara, EUREKA programının tam da bu noktada, yüksek teknolojili ürünler özelinde global işbirlikleri geliştirmede önem kazandığını belirtti. EUREKA Yönetim Kurulu Başkanı Kara şöyle devam etti: “Türkiye olarak EUREKA Dönem Başkanlığını devraldığımızda Türk firmalarının programa aktif katılımı için çalışmalar yürüterek, programa üye ülkeler arasında dahil olduğumuz proje sayısına göre ilk 10’a girmeyi hedeflemiştik. Büyük bir sıçrama ile Almanya, Fransa ve İspanya’dan sonra 48 projeyle 4. olduk. 2007 yılında 28, 2012 yılında ise 11. sıradaydık. Şu an Türkiye için programın “Parlayan Yıldızı” deniyor.”

2010-2012 yılları arasında 120 Türk firması 42 projede yer alarak 50 milyon Avroluk proje hacmine erişim sağladığının altını içen Okan Kara, şöyle konuştu: “Üstelik bu firmaların yarıdan fazlası KOBİ. Uluslararası teknolojik ortaklıklar kurmada KOBİ’lerimizi büyük ölçekli firmalarımız ve üniversitelerimiz takip ediyor. Alanlara bakacak olursak, son yıllarda büyük bir atılım gösterdiğimiz bilgi ve iletişim teknolojileri alanı EUREKA programı kapsamında da öne çıkıyor. Bu alanı imalat, çevre ve biyoteknoloji izliyor.”

1’e 10 katma değer yaratıyor

Programın Türkiye ayağının koordinasyonundan TÜBİTAK’ın sorumlu olduğunu belirten Okan Kara, Kurumun düzenlediği uluslararası proje pazarı etkinlikleri, bilgi günleri ve Türk firmalara proje önerisi geliştirilmesinde verilen destek ile programa dahil olan Türk firmalarının sayısının artırılmasının hedeflendiğini söyledi. Programın önemini, 2012 yılında yapılan bir analizle ifade eden EUREKA Yönetim Kurulu Başkanı Kara, bir EUREKA projesine yapılan 1 milyon avroluk kamu finansal desteğinin, ortalama 10 milyon avro katma değer sağladığını, programın yüksek teknoloji yarışında yer almak isteyen firmalarımız için önemli teknoloji transferi ve uluslararası ortaklık fırsatları sunduğunu belirtti.

Programın Ar-Ge Gündemini Türkiye Belirledi

Türkiye dönem başkanlığı sürecinde EUREKA Programı’nın Ar-Ge gündeminin, Türkiye başkanlığında belirlendiğini ve programın stratejisine yön verildiğini belirten Kara, dönem başkanlığının ülkemiz sanayisi ve KOBİ’lerimiz adına bir fırsata dönüştürülmesi hedefiyle yola çıkıldığını vurguladı. Okan Kara ayrıca, hazırlanan yıllık çalışma planı kapsamında birçok uluslararası etkinlik düzenlendiğini böylelikle hem Türk firmalarının programa dair hem de programa üye ülkelerin Türk sanayisinin Ar-Ge kabiliyetleri ve potansiyeline dair farkındalıklarının artığını söyledi.

Türkiye EUREKA Ulusal Koordinasyon Ofisi
Tel: 0312 468 5300 – 3461
E-posta: eureka@tubitak.gov.tr

Kaynak : http://www.fp7.org.tr

Bir önceki yazımız olan Torba Kanun teklifi yasalaştı - 16 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde kadro müjdesi, sözleşmeli devlet memuruna kadro ve sürücü belgeleri süreli verilecek hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI