Türk Vatandaşlığı’ndan çıkanların,yurt dışında geçen sürelerinin sosyal güvenlik yönünden değerlendirilmesi

Ana Sayfa » Güncel Haberler » Türk Vatandaşlığı’ndan çıkanların,yurt dışında geçen sürelerinin sosyal güvenlik yönünden değerlendirilmesi
Paylaş
Tarih : 04 Şubat 2013 - 10:49

Türk Vatandaşlığı’ndan çıkanların,yurt dışında geçen sürelerinin sosyal güvenlik yönünden değerlendirilmesi.

1-Yurt Dışında Geçen Sürelerin Türkiye’de Değerlendirilmesine Genel Bakış

     Türk Vatandaşlarının,yurt dışında geçen sürelerinin sosyal güvenlik bakımından değerlendirilmesi, 3201 sayılı “ Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun”  hükmüne gore yürütülmektedir.

Yurt dışında geçen sürelerin Türkiye’de değerlendirilmesini düzenleyen 3201 sayılı Kanunun ilk hali; “18 yaşını doldurmuş Türk Vatandaşlarının yurt dışında geçen ve belgelendirilen çalışma süreleri” şeklinde iken,5454 sayılı Kanunun 79.maddesi ile değiştirilen 1.maddesi ile;”Türk vatandaşlarının 18 yaşını doldurduktan sonra,Türk Vatandaşı iken geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri…” şeklinde değiştirilmiştir.

06.11.2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan;Yurtdışında Geçen Sürelerin Borçlandırılması ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” in kapsam başlıklı  2.maddesinde, yabancı bir ülkede geçen sigortalılık veya ev kadını sürelerinde ve borçlanma talep tarihinde Türk Vatandaşı olanları  kapsadığı , aynı yönetmeliğin 6 maddesinin 2/b bendinde ise; Türk Vatandaşlığının kazanılmasından önce veya Türk Vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra yurtdışında sigortalı veya ev kadını olarak geçen sürelerin borçlandırılmayacağı” hükmü yer almaktadır.

3201 sayılı Kanun ve uygulama Yönetmeliği’ne göre; Türk Vatandaşlarının, Türk Vatandaşı olarak yurt dışında geçen çalışma süreleri borçlandırılabilecektir.Başka bir ifade ile,borçlanma hakkından ancak, yurt dışında çalışılan dönemde de,Türkiye’de borçlanma talebinde bulunulan dönemde de Türk Vatandaşı olanlar  yararlanabilecektir.

Bu düzenlemeye göre,Türk vatandaşı iken yurt dışında çalışan yahut ev kadını olarak bulunanların daha sonra Türk Vatandaşlığı’ndan çıkmaları durumunda,Türk Vatandaşı iken yurt dışında geçirilen sürelerin Türkiye’de sosyal güvenlik yönünden değerlendirilemeyeceği anlamına gelmektedir.

Nitekim,bu durumdaki kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduklarında, Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuru tarihinde ilgililerin Türk Vatandaşı olmadığı gerekçesi ile borçlanma talebini reddetmektedir.

 

2-Türk Vatandaşlığı’ndan Çıkanların Durumları

Türk Vatandaşlığı’ndan çıkma, İçişleri Bakanlığı’ndan izin almak suretiyle olabildiği gibi izin almadan da olabilmektedir.

Gerek 403 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 20.maddesine gerekse 2009 tarihinde yürürlüğe giren  5901 Sayılı yeni Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 25.maddesine göre İçişleri Bakanlığı’ndan izin almak suretiyle Türk Vatandaşlığı’ndan çıkmış olanlara, kamuoyunda mavi kart/pembe kart denilen kartlar verilmektedir.

403 Sayılı Kanunun 29.maddesinde, 06.07.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 5203 sayılı Kanununla yapılan değişiklikle, İçişleri Bakanlığı’ndan çıkma izni alanların sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk Vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam edebilecekleri düzenlenmiştir.

Benzer bir düzenleme 12.06.2009 tarihinde yürürlüğe giren 5901 sayılı yeni Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28 maddesinde;Türk Vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanların,sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış haklarının saklı tutularak,Türk Vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam edecekleri” şeklinde yer almıştır.

Bu düzenlemeler karşısında; izin almak suretiyle Türk Vatandaşlığından çıkan ve bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat sırasında Türk Vatandaşı olmayan kişilerin, Türk Vatandaşı iken yurt dışında geçen çalışma sürelerini Türkiye’de 3201 sayılı yasa kapsamında borçlanmaları mümkün bulunmaktadır.

Ancak, gerek 3201 sayılı Kanunda bu yönde bir düzenleme yapılmamış olması, gerekse Uygulama Yönetmeliği’nde “Türk Vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra yurtdışında sigortalı veya ev kadını olarak geçen sürelerin borçlanılamayacağı” hükmüne dayanılarak Sosyal Güvenlik Kurumu,izinle Türk Vatandaşlığı’ndan çıkan mavi/pembe kart sahibi kişilerin Türk Vatandaşı iken yurt dışında geçen sürelerinin, 3201 sayılı kanuna göre borçlanma isteklerini reddetmektedir.

Konu hakkında çok sayıda dava açılmasına,Yüksek Mahkemenin onamasına ve hatta Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nca 2010/10-210 E. 2010/240 K.sayılı kararı ile  bu durumda olan kişilerin borçlanma yapmaları yönünde içtihat oluşmasına rağmen, 3201 sayılı Kanunda bir düzenleme yapılmaması nedeniyle, Sosyal Güvenlik Kurumu, tutumunu değiştirmemiştir.

Böylelikle durumu yargıya taşıyanlar bu haktan yararlanmakta, taşımayanlar ise mağdur olmaktadırlar.

 

Örnek: 1

Bayan A, Türkiye Cumhuriyeti’nden izin almak suretiyle Türk Vatandaşlığı’ndan çıkmış ve 19.08.1999 tarihi itibariyle Türk Vatandaşlığını kaybetmiştir 03.12.1980-04.12.2000 döneminde Almanya’da ev kadını olarak bulunan Bayan A,  10.07.2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurum’una başvurarak, yurt dışında ev kadını olarak geçen 03.12.1980-04.12.2000 dönemine ilişkin süreyi borçlanmak istemektedir

Bayan A, 19.08.1999 tarihinde Türk Vatandaşlığı’ndan çıktığından,yurt dışında ev kadını olarak  03.12.1980-04.12.2000 dönemine ilişkin sürenin tamamını borçlanamayacaktır.Zira 5454 Sayılı Kanunun 79.maddesi ile değişik 3201 sayılı Kanunun 1.maddesine göre,ancak, yurtdışında Türk Vatandaşı iken geçen sürelerin  borçlanılması mümkün bulunmaktadır. Bayan A yurt dışında Türk Vatandaşı olarak geçirdiği 03.12.1980-19.08.1999 dönemine ilişkin 18 yıl 8 ay 16 günlük süreyi borçlanabilecek, 19.08.1999 tarihinden sonra artık Türk Vatandaşı olmadığından, 19.08.1999-04.12.2000 dönemine ilişkin süreyi ise  borçlanamayacaktır.

Bayan A Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan borçlanma talebinde bulunduğu 10.07.2012 tarihinde Türk Vatandaşı olmadığından, Sosyal Güvenlik Kurumu bu talebi reddetmekte olduğundan, Türk Vatandaşı olarak yurt dışında geçirdiği 18 yıl 8 ay 16 günlük süreyi ancak yargı yoluna başvurarak elde edebilecektir.

 

Arif AYTÜRK

Emekli SGK Başmüfettişi

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Kaynak: www.Muhasebeden.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.)

Bir önceki yazımız olan Apartmana 56.595 liralık ceza gelebilir - 4 Şubat 2013 başlıklı makalemizde Apartmana 56.595 liralık ceza gelebilir, CEZAYI KİM UYGULAYACAK ve İŞYERLERİNE DE CEZA GELEBİLİR hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI