Tüp bebek harcaması olan daha az vergi ödeyecek – 9 Mart 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Tüp bebek harcaması olan daha az vergi ödeyecek – 9 Mart 2013
Paylaş
Tarih : 09 Mart 2013 - 9:39

SORU: 2012 yılında, eşimin tüp bebek tedavisi nedeniyle harcamalar yaptım. Bu harcamaları, 2012 yılı için Mart ayında vereceğim yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirip, daha az vergi ödeyebilir miyim?
İhsan AKKAN / İZMİR

YANIT: Evet.. daha az vergi ödeyebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu, tüp bebek tedavisini “sağlık hizmeti” olarak değerlendiriyor.
Buna istinaden Maliye Bakanlığı
“tüp bebek tedavisi” nedeniyle yapılan harcamaları, “sağlık harcaması” olarak kabul etti. GVK-89-1-216 sayılı özelge ile; “Beyan edilen gelirin yüzde 10’unu aşmaması, gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olanlardan alınacak belgelerle kanıtlanması koşuluyla”, bu tür sağlık harcamalarının vergi matrahının tespitinde indirim konusu yapılabileceğini açıkladı.

Eşimin ilk kocasından olan çocuğunun eğitim ve sağlık giderleri

SORU: Eşimin ilk evliliğinden olan ve velayeti eşimde olan çocuk için özel sağlık sigortası ve eğitim giderlerini, gelir vergisi matrahından indirebilir miyim?
Zeki DİNÇ / İSTANBUL

YANIT: Eşinizin ilk evliliğinden olan küçük çocuk için özel sağlık sigortası ve eğitim giderlerinin tarafınızca yapılması halinde, bu giderleri Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. maddesi çerçevesinde, gelir vergisi beyannamenizde bildireceğiniz gelirden indirebilirsiniz.

Farklı illerdeki kira geliri

SORU: Farklı kentlerde konut kira geliri elde ediliyorsa her müstakil gelirin beyannamesi o kentin maliyesine verilebilir mi yoksa birleştirilip bir yere mi verilmek zorunda?
Murat TERZİOĞLU/ GAZİANTEP

YANIT: İkametgâhınızın bulunduğu yerdeki vergi dairesine değişik illerdeki kira gelirlerinizi toplayarak beyan edeceksiniz.

Annemin kira gelirinden bakımevi ödemesi indirilir mi?

SORU: Yaşlı ve bakıma muhtaç olan annem, bir bakımevinde kalıyor. Her ay fatura karşılığı “konaklama bedeli” ödüyoruz. Konut kira geliri olan annem, bu ödemeleri kira gelirinden indirebilir mi?
Feriha ÖZER / ANTALYA

YANIT: Olaya, yasanın ruhu yönüyle baktığımızda, indirilebilmesi gerekir. Ancak, Maliye Bakanlığı bu olaya sıcak bakmıyor. Otel, huzur evi ve yaşlılar bakım evi vb. yerleri kira ile oturulan konut olarak değerlendirmiyor ve kira gelirinden indirimini kabul etmiyor. İlginçtir, anneniz başka bir konut kiralasa, onu indirebilecekti ama bakımevindeki konaklama ödemesini indiremiyor. Fıkra gibi..

Paraları taşırken çalındı, ne yapacağız?

SORU: Şirketimiz ağırlıklı olarak finans sektöründeki müşterileri için para taşıma hizmeti gerçekleştiriyor. Çok istisnai olmak üzere taşınan paralar kayboluyor veya çalınıyor. Bunları sözleşme gereği müşterilere ödüyoruz. Ödediğimiz tazminat tutarını gider yazabilir miyiz?
Nurcan KÖSE / İSTANBUL

YANIT: İşiniz çok zor.. Allah kolaylık versin. Çalınan veya kaybolan paraların gider yazılması mümkün olmadığı gibi ödediğiniz ve ödeyeceğiniz tazminatları da kurum kazancınızın tespitinde gider olarak dikkate alamazsınız. Paraları taşırken aman dikkat..

Üç milyon lira kiranın üç lira bile vergisi yokmuş, doğru mu?

SORU: Asgari ücretlinin bile vergi ödediği ülkemizde, kafamı karıştıran bir şey duydum. Yurt dışında yaşayan bir yabancı ya da örneğin Almanya’da yerleşik bir vatandaşımız, Türkiye’den; 3 milyon lira işyeri kirası, 5 milyon lira kâr payı geliri ve 2 milyon lira eurobond faizi yani 10 milyon lira geliri olduğunda, Türkiye’de beyanname vermeyecek ve 10 lira dahi vergi ödemeyecekmiş doğrumu?
Mehmet GÜRAN / BURSA

YANIT: Evet, örneğinizdeki 10 milyon lira için beyanname verilmeyecek ve gelir vergisi de ödenmeyecek.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22772128.asp

Bir önceki yazımız olan Kadın istihdamı artmalı mı? - 9 Mart 2013 başlıklı makalemizde kadın istihdamı, kadın istihdamı artmalı ve kadın istihdamı artmalı mı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo