Tübitak – Teydeb Tarafından Tespit Edilen İki Önemli Hata Kaynağı

Ana Sayfa » Ar-Ge » Tübitak – Teydeb Tarafından Tespit Edilen İki Önemli Hata Kaynağı
Paylaş
Tarih : 12 Temmuz 2013 - 9:25

TUBİTAK – TEYDEB’den yapılan 10.07.2013 tarihindeki duyuruda, firmaların hibe aldıktan sonra yapılan denetimlerde iki önemli hata kaynağı tespit edildiği belirtilmektedir.

 

Birincisi “Bilindiği üzere, uygulama esaslarında “Destek karar yazısının düzenlendiği tarih veya proje sözleşmesinin yürürlüğe girdiği tarihten sonra 5746 sayılı Kanunda belirtilen destek, teşvik ve istisnalardan faydalanılması durumunda veya faydanılmaması durumunda, proje personelinin maliyetlerinden bu destek, teşvik ve istisnalar, faydalanılmış gibi hesaplanarak bulunan tutar düşürüldükten sonra TÜBİTAK’a beyanda bulunulur.” ifade edilmesine rağmen, yapılan incelemede Ar-Ge projesi yürüten firmalardan bir kısmının sözü edilen mevzuat kapsamında yararlandıkları teşvik ve istisnaları personelin ücretlerinden düşürmedikleri görülmüştür.” olduğudur.

 

İkincisi, “Proje kapsamında beyan edilen harcama belge tarihlerinin dönem içinde olması ve bu belgelere ilişkin ödemelerinin ise YMM rapor tarihinden önce gerçekleşmiş olması esastır. Ancak görülen lüzum üzerine harcama belgelerin istenmesi halinde, bazı firmaların ödemeleri gerçekleşmemiş veya kısmen gerçekleşmiş olmasına rağmen harcamaları mali raporda beyan ettikleri ve bu durumu YMM’nin onayladığı görülmüştür.” şeklindedir.

 

Bizim bu konuda yazdığımız linkindeki TUBİTAK – TEYDEB Ar-Ge ve Yenilik Projelerinin Mali ve YMM Raporlanmasında Kritik Konular ve Analizleri isimli makalemizde bu konunun ayrıntılıları analiz edilerek neler yapmamız gerektiği açıklanmıştır. Okuyucularımıza tavsiyemiz bu makaleyi değerlendirmeleridir.

 

İlgili Makaleye Ulaşmak için TIKLAYINIZ..

Bir önceki yazımız olan 2022 (65 yaş ve Özürlü) aylığı alan sayısı artar mı? - 12 Temmuz 2013 başlıklı makalemizde 18 yaş altına sağlık yardımı, 2022 aylığı alan sayısı ve 65 yaş ve özürlü aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI