Tübitak Ar-Ge Proje Formatında Köklü Değişikler

Ana Sayfa » Ar-Ge » Tübitak Ar-Ge Proje Formatında Köklü Değişikler
Paylaş
Tarih : 30 Mayıs 2014 - 10:24

TÜBİTAK’ın proje önerisi formatı önemli derecede değişmiş. Kutulardaki karakter sınırları da değişmiş, örneğin başlatılma gerekçesi çok kısalmış, tanıtım videosu eklenmesi isteniyor, literatür tarama dokuman olarak isteniyor. Risk analizi isteniyor.

Proje Teknoloji düzeyi (AB projelerinden  esinlenilmiş. Tekniğin/Teknolojinin Bilinen Güncel Durumu (“State-of-the-Art”) gibi. İş paketleri değişmiş.Proje çıktısının ticari boyutuna önem verilmiş.Bence çok daha etkin ve özelleşmiş bilgi ve sonuç odaklı bir format olmuş.Bence projenin bilimsel yöntem  yönüne özel önem verilmiş.Projenin bilimsel,teknolojik ve mali yönleri ile ilgili temel bir kitap olarak bizim ar-ge kitabı önerilebilir. 

Konu ile ilgili detayları içeren kitabımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

Ar-Ge ve Yenilik faaliyetleri ile hibe fonları konularına 1969-1974 yılları arasında Viyana “Hochschule für Welthandel” şimdiki ismi “Wirtschaftsüniversitaet”teki Türkiye – Avrupa Topluluğu ilişkileri doktora çalışmalarıyla başladım. Türkiye’ye döndüğümde İstanbul Ticaret Odası ve Marmara Üniversitesi’ndeki çalışmalarımda bu konuyla ilgilenmeye devam ettim. Bununla birlikte 2007 yılından itibaren Ar-Ge (Araştırma ve Deneysel Geliştirme ya da daha sıkça kullanıldığı gibi Araştırma ve Geliştirme) harcama ve giderlerinin YMM (Yeminli Mali Müşavir) tarafından denetlenme ve tasdik işlemlerinin uygulamaya geçilmesiyle birlikte TÜBİTAK-TEYDEB (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu-Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı) projelerine odaklanmayı sürdürdüm. AVRUPA BİRLİĞİ araştırma ve yenilik projeleriyle Brüksel’deki iş ortağım Sayın Leonardo Piccinetti ile araştırma alanımı genişlettim ve halen de devam ediyorum.

Bu çalışmalarım esnasında haftada ortalama tekil ya da seminerler halinde en az 10 imalatçı ve yazılımcı ile bir araya gelerek, ihtiyaç ve sorunları belirlemeyi, bilimsel yönteme göre çözümler bulmaya çalışıyorum. Elinizdeki bu kitabın kaynağı hem varsayım ve model oluşturma hem de ileri sürülen tahmin ya da varsayımın doğruluğu için sınanmasında, büyük ölçüde piyasa olmuştur. Bununla birlikte hipotez, model oluşturmada özellikle TÜBİTAK –TEYDEB, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), AVRUPA BİRLİĞİ 7.ÇERÇEVE PROGRAMI dokümanları ile K.R.POPPER’in eserlerinden ve İrlanda’lı yazar G.B. SHAW’ın ünlü sözlerinden büyük ölçüde yararlanılmıştır. Spesifik yararlandığımız kaynaklar ise kitap içinde belirtilmiştir.

Kuşkusuz Ar-Ge ve Yenilik çalışmaları bir ekip işi. Bu bağlamda bu kitabın pilot tesis ve yazılım bölümün oluşturulmasında Makine ve Ar-Ge Mühendisi Sayın Selim Kürtünlü’nden; ürün ve süreç Ar-Ge ve Yenilik projelerinin yazılmasında Endüstri ve Ar-Ge Mühendisi Sayın Hakan Dedeoğlu’ndan; ortak proje ve ithal yönlü Ar-Ge çalışmalarının oluşturulmasında Ar-Ge Projeleri Uzmanı Sayın Serkan Bağrıaçık’dan, Ar-Ge muhasebesi konusunda SMMM Sayın Mihraç Sarı’dan, Mali Raporlama konusunda Mali Raporlama Uzmanları Sayın Gülçin Gökçeyrek ve Sayın Buse Kabal’dan, özellikle TÜBİTAK ve Avrupa

Birliği ortak projelerde büyük önem taşıyan fikri mülkiyet haklarına ilişkin sözleşmeler konusunda Sayın Av. Tuğçe Bağrıaçık’dan ve AB projeleri konusunda Sayın Leonardo Piccinetti’den çok destek aldım. Ayrıca neredeyse her gün Ar-Ge ve Yenilik konularında yazılar yazarak yayınlayan “muhasebeden.com” sitesine de çok teşekkür ederim, onlar sayesinde gece gündüz yazılar yazma ihtiyacını hissettim, motive oldum ve bu kitabın alt yapısı oluştu.

Kitabın tasarımında; ilkin araştırma ve yenilik terimleri için literatür taraması yapılmış, özellikle FRASCATİ ve OSLO Kılavuzları incelenmiş, proje yazmanın bilimsel şeması ortaya konulmaya çalışılmış ve bu bilgiler ışığında TÜBİTAK-TEYDEB Ar-Ge ve yenilik projelerinin bilimsel yönteme göre yazılması, onaydan sonraki teknik ve mali raporlamasının önemli boyutları ele alınmıştır. Bilgilerimizin pekişmesi ve sınanması için de onaylanan bir TÜBİTAK projesinin bütün dokümanları sunulmuştur. TÜBİTAK araştırma ve yenilik projeleri konusunda edinilen kuramsal ve pratik bilgiler ışığında AVRUPA BİRLİĞİ (AB)’nin 7.Çerçeve Programı (7.ÇP) ile 1 Ocak 2014 başında yürürlüğe girecek HORİZON 2020 (H2020) Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programı anlatılarak, en azından bir AB projesi nasıl yazılır sorusuna yanıt olarak örnek bir AB Ar-Ge projesine İngilizce ve Türkçe olarak yer verilmiştir. Daha sonraki çalışmalarımızda AB projelerinin değerlendirme ve mali raporlama konularında da bilgiler verilecektir.

Bu kitabın temel amacı, Ar-Ge ve Yenilik konusundaki farkındalığımızı artırarak daha çok ulusal ve uluslar arası Ar-Ge ve Yenilik projelerine katılımın sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Kitaptaki bilgiler, çoklukla saha çalışmalarından elde ettiğimiz bilgiler olup, doğrulukları uygulamalar ile sınanmıştır. Bununla birlikte bu bilgiler geçici bilgiler olup, daha doğru ve açıklayıcı bilgilere yerini bırakacaktır. Bilgimizle beraber bilgisizliğimiz de artacağından her zaman cevaplarımızdan çok sorularımız olacaktır, başka bir deyişle bilgi sonlu, sorunlar sonsuzdur. Bilimsel gelişme, hataların ve yanılgıların ortadan kaldırılmasıyla gerçekleştiğinden lütfen bu kitaptaki bilgilerin doğruluğunu uygulamalarla Sizler de sınayarak, bulduğunuz hataları bize bildirerek, bizim gelişmemize yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Kitap Hakkında Bazı Yorumlar

* ” Kitap çok güzel, akıcı bir dil kullanılmış. Örneklerin olması anlaşılmayı kolaylaştırıyor. Emeği geçenlere teşekkürler.

Kolay gelsin ”

 

 

* ” Çok değerli bir hoca, kitabı hediye olmasa da zaten edinilmesi gereken bir kaynak kitap. Bir proje yöneticisi olarak bu ülke insanının hiç bilmediği ve öğrenmek istemediği, farkında olmadığı şey, proje tanımı yapmak ve yazmak ve yönetmeye çalışmaktır. Bu nedenle AB kaynaklarından proje yaparak faydalanamayız, çerçeve proğramlara TC’nin yaptığı katkıları biz değil Avrupalılar kullanır.. Esasen kendimiz ve hayatımız da bir projedir ve bir proje gibi tasarlanabilir ve uygulamaya geçilebilir ve yönetilebilir… ”

 

* ” Çok Önemli Bir Boşluğu Dolduracağından Hiç Şüphem Yok. Özellikle Örnekler yeni projelerin hazırlanmasında ve raporların düzenlenmesinde yol gösterici olacaktır. “

Bir önceki yazımız olan Türkiye’deki Serbest Bölge Üretim, Bilgisayar ve Yazılım Firmalarının Ar-Ge ve Yenilik Eksenli Büyüme Modelleri başlıklı makalemizde atila bağrıaçık serbest bölge, serbest bölge ar-ge ve yenilik ve serbest bölge bilgisayar firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI