Torba’dan çıkanlar – 21 Şubat 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Torba’dan çıkanlar – 21 Şubat 2014
Paylaş
Tarih : 21 Şubat 2014 - 10:10

Kamuoyunda daha çok “İnternet Yasası” olarak bilinen 6518 Sayılı Kanun, önceki gün Resmi Gazete’de yayımlandı. İnternet tartışmalarının gölgesinde kalsa da aslında kanundaki esas düzenlemeler sosyal politikalar ve özellikle de engellileri yakından ilgilendiriyor. İşte engellileri ve devlet korumasındaki çocukları yakından ilgilendiren değişiklikler…

Bakım harçlığı

– Engelli veya bakıma muhtaç olup da bakım merkezlerinde veya evinde bakım hizmeti alanlara, devlet tarafından ayrıca aylık 115 lira bakım harçlığı verilecek. Daha önce sadece bakım hizmeti veya evde bakım ücreti veriliyordu.

– 65 yaş aylığı alanlara talep etmeleri halinde ayrıca evde bakım hizmeti verilecek.Kendisi, eşi veya birinci derece yakını engelli olan memurlara, tayinlerde öncelik ve kolaylık sağlanacak.

Engellilik ayrım gerekçesi olamayacak

– Engellilere yönelik doğrudan veya dolaylı ayrımcılığın her türü yasak.

– İş Kanunu kapsamında ırk, dil, din gibi ayrımcılık yasaklarına engellilik de eklendi. İşverenler doğrudan veya dolaylı olarak engellilere ayrımcılık yapamayacaklar.

Engelli istihdamına yeni teşvik

– Korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilere ödenen her türlü ücretin tamamı vergiden muaf olacak.

– Korumalı işyerinde çalışan engellinin işsizlik sigortası primini Hazine karşılayacak.

– Yine korumalı işyerinde çalıştırılan engelliye ödenen ücretin bir kısmını devlet ödeyecek.

– Devlet korumasındaki çocuklardan rüşte erenler, özel sektörde çalışırlarsa, 5 yıl boyunca sigorta primi işçi ve işveren payını devlet karşılayacak.

– Daha önce yükümlü olmadığı halde engelli istihdam eden veya yükümlülüğünden fazla engelli istihdam eden işverenlere %50 oranında prim desteği veriliyordu. Bu destek %100’e çıkarıldı.

Vergi indirim belgesi devam

Bunlar son torba kanunda özellikle engelliler için yapılan düzenlemeler. Fakat daha önce bu köşeden duyurduğumuz ve bu torba kanuna girmesini dilediğimiz, vergi indirim belgesi sorunu bu pakette yer almadı.

1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olan engelliler sadece sağlık kurul raporu ile emekli olabilirken, bu tarihten önce sigortalı olan engellilerden ayrıca vergi indirim belgesi talep ediliyor. Bu sorunun çözümü bir başka torba kanuna kaldı.

Malulen emekli olabilir

Soru: Sadettin Bey, babam 1960 doğumlu ve sigortaya ilk giriş tarihi 01.11.1982 yılıdır. Kendisi %67 oranında engelli ve buna ilişkin raporu var. Pirim günü olarak 1800 günü doldurdu. Kendisi malulen emekli olabilir mi? Bu konuda nasıl bir yol izlememiz gerekir? Hüseyin B.

Cevap: Değerli okurum, babanızın özür durumu işe başladıktan sonra ortaya çıkmışsa şu an malulen emekli olabilir. Çünkü malulen emeklilik için aranan 10 yıllık sigortalılık süresini, 1800 prim gününü ve en az %60 oranındaki rapor şartlarını sağlıyor. Fakat özür durumu doğuştan veya işe başlamadan önce var idiyse, malulen emekli olamaz. Bu durumda engelli statüsünde yine yaş şartına tabi olmadan emekli olabilir ancak 1800 gün yerine 3600 günü doldurması gerekiyor.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/torbadan-cikanlar-yazisi-983921

Bir önceki yazımız olan Sosyal Hizmetler Kanununda Torba Yasa İle Getirilen Değişiklikler Özel Sektöre 5 Yıl Prim Teşviki Var başlıklı makalemizde 2828 Sayılı Kanun, Özel sektöre 5 yıl prim teşviki ve sosyal hizmetler kanunu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI