Torba Kanun’dan çıkanlar – 5 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Torba Kanun’dan çıkanlar – 5 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 05 Ağustos 2013 - 9:59

2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de 6495 Sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlandı. Kanunda birçok madde var ancak her biri farklı konu ve kanun ve kararnamelere düzenleme yaptığı için kısaca adına Torba Kanun deniyor. Torba Kanun birçok alanda düzenleme yapmakla birlikte biz bu hafta kısaca vergi ve mali konularda yapılan düzenlemelere yer verdik.

Taşınmazı sat, kirala, geri al; vergiden istisna

Torba Kanun ile finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleriyle yapılan bazı işlemler Katma Değer Vergisi ve Kurumlar Vergisi’nden istisna edildi.

Günümüzde pratik olması açısından birçok işletme finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleriyle çalışmayı tercih ediyor. Sağlanan finansmana yönelik alınan teminatlar ve mülkiyetin finansman şirketinde kalması her iki taraf açısından avantajlı gibi görünüyor.

Çoğu zaman işletmelerin yeni alacaklara sabit kıymetlere yönelik uygulanan finansal kiralama işlemleri, vergisel yükler nedeniyle işletmelerin kendi taşınmazlarına yönelik olarak uygulanamıyordu.
Sebebi finansal kiralamaya konu olacak işletme aktifinde yer alan taşınmazın her devir işleminde vergi yüküyle karşı karşıya kalması.

Yeni düzenlemeyle sistem nasıl işleyecek

İşletmenizin aktifinde taşınmazın var ancak bu taşınmazınızı elden çıkarmadan nakit ihtiyacınızı karşılamak istiyorsunuz.

Taşınmaz varlığınızı finansal kiralama, faktoring veya finansal kiralama şirketlerine satıp karşılığında bedeli tahsil ediyorsunuz. Bu bedelle finansman ihtiyacınız karşılıyorsunuz. Bu taşınmaz satışı nedeniyle hesaplamanız gereken KDV’yi ve Kurumlar Vergisi’ni ödemiyorsunuz.

Taşınmazını sattığınız finansal kiralama, faktoring veya finansal kiralama şirketlerinden aynı taşınmazını belirlenen kira süresince kiralıyorsunuz. Süre boyunca da aylık olarak belirlenen kira bedelini ödüyorsunuz. Ödediğimiz kira bedelleri içinde KDV ödemiyorsunuz.

Kiralama süresinin sonunda taşınmazın aynı kiracıya devredilmesi en önemli koşul. Bu koşul nedeniyle finansal kiralama, faktoring veya finansal kiralama şirketleri daha önce mülkiyetini satın aldıkları taşınmazı tekrar eski sahibi olan işletmeye devrediyor. Bu işlemde yeni düzenleme ile KDV’den istisna tutuldu.

Kanunda bu işlemlerin istisna tutulabilmesi için taşınmazların kira sertifikası ihracı amacıyla varlık kiralama şirketlerine, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleriyle yapılması gerekir.

Kira süresi sonunda ilk sahibine satış şartı

Ancak söz konusu taşınmazların, üçüncü kişi ve kurumlara satılması durumunda, bu taşınmazların kaynak kuruluşta veya kiracıdaki varlık kiralama veya finansal kiralama şirketine devirden önceki kayıtlı değeri ile anılan kurumlarda ayrılan toplam amortisman tutarı dikkate alınarak satışı gerçekleştiren kurum nezdinde vergilendirme yapılır. Bu istisnaların uygulanabilmesi için taşınmazın süreç sonunda mutlaka ilk sahibine devredilmesi gerekir. Aksi halde uygulanan istisna ortadan kalkar.

Trafik ve Karayolları Kanunu’na göre düzenlenen cezalara yapılandırma

2918 Sayılı Trafik Kanunu ve 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanuna göre 31/12/2010 tarihinden önce verilen ve 2 Ağustos 2013 tarihi itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi geçmemiş bulunan veya dava açılmış ya da dava açma süresi geçmemiş olan idari para cezaları için Ekim 2013 ayı sonuna kadar 6111 Sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunulması halinde söz konusu cezalar yapılandırılacak.

Hesaplanan tutar, 1,05 kat sayısıyla çarpılır ve ödenecek tutarın tamamının; Kasım 2013, Ocak 2014 ve Mart 2014 aylarında üç eşit taksitte ödenmesi şarttır.

Ancak ödenen idari para cezalarının bu kapsamda iadesi mümkün değil.

Ortaklıktan çıkarmak baştan oybirliğiyle belirlenen hallerde geçerli

Yeni yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu’nun önemli kararlar başlıklı 621. maddesinde de bir düzenleme yapıldı.

Bu yeni düzenlemeye göre bir ortağın şirketten çıkarılma sebeplerinin sonradan şirket sözleşmesine konulabilmesine dair sözleşme değişikliği, şirket sermayesini temsil eden tüm ortakların genel kurul toplantısında oybirliğiyle karar almasıyla mümkün. Düzenleme ile bir ortağın şirket ortaklığından hangi hallerde çıkarılacağını baştan genel kurulun oybirliği karar alması halinde geçerli olacak. Daha sonra bu tür işlemler için oyçokluğuyla alınacak kararlar geçersiz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/torba-kanundan-cikanlar-yazisi-747478

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI