Torba Kanun (6495) ile neler değişecek? – 1 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Torba Kanun (6495) ile neler değişecek? – 1 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 01 Ağustos 2013 - 8:17

Torba Kanun (6495 sayılı) TBMM tarafından kabul edildi ve halen Cumhurbaşkanımızın masasında onay bekliyor biz de sizlere bu Kanun ile hayatımızda neler değişecek onları sıralayacağız…

–GSS değişiklikleri

1-ÖSYM’de part-time çalışanlar

ÖSYM tarafından sınav hizmetlerinde kısmi süreli olarak istihdam edilenler GSS kapsamına alınarak bunların primleri ÖSYM tarafından ödenecek. Kendileri ceplerinden GSS primi ödemeyecekler. Bilindiği üzere kısmi süreli çalışanlar (kod 7-puantaj) dışında ayda 30 günden kalan günlerinin primlerini kendileri ödemek zorundadır. Şimdi bu uygulamadan ÖSYM çalışanları muaf oldular.

2-Polis adayları GSS’li oldu

Torba Kanun’un 39 maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin dördüncü fıkrasının (e) bendinin sonuna “ile polis nasbedilmek üzere Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde polislik eğitimine tabi tutulan adaylar” ibaresi eklenmiştir. Artık bu öğrenciler de GSS’den prim ödemeden öğrenci gibi yararlanacaklar.


3–Yurtdışı tedavi parasının yarısını işverenler ödeyecek

Torba Kanun’un 40. maddesi ile 5510 sayılı Kanun’un 66. maddesine değişiklik ve ilaveler yapılmıştır. Buna göre; gerek geçici görevle gerek sürekli görevle yurtdışında bulunan sigortalıların yurtdışında yaptırdıkları sağlık masrafları ile Türkiye’de tedavisi mümkün olmayan durumlarda yurtdışına hasta sevkinde, faturada ayrıntı yoksa SGK bedelin yarısını ödeyecek, diğer yarısını ise İŞVERENLER ödeyecek.

“Ancak, Kuruma gönderilen sağlık hizmeti faturalarında yer alan işlem bedellerinin ayrıntılı belirtilemediği durumlarda, söz konusu fatura bedelinin yüzde ellisi Kurumca, kalan yüzde ellisi ise kendi kurumlarınca karşılanır.”

4–KKTC’de tedavi herkesi kapsadı

SGK, yurtdışı tedavileri belli şartlarla öder ama yeni düzenleme ile KKTC’de hangi sebeple olursa olsun yapılan tedavileri ödeyecek.

“d)Bu fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamında veya bunların dışında herhangi bir nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan ve Türk vatandaşı olan genel sağlık sigortalılarının ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin,”


–Sosyal Güvenlik Denetmenleri bazı haklarına kavuştular

SGK denetmenleri, esasen denetim işi yaptıkları halde harcırahı memur gibi alıyorlar, denetim tazminatı ve özel hizmet tazminatı alamıyorlardı. Şimdi yapılan düzenlemelerle, harcırahı artık denetim elemanı gibi alacakları, ÖHT ve denetim tazminatları geldi.

–Vekil memura yıllık izin geldi

657 sayılı Kanun’un 86 ncı maddesine fıkra eklenmiştir. “Açıktan vekil olarak atananlara, bir yılda yirmi günü geçmemek üzere çalıştıkları her ay için iki gün yıllık izin verilir. Bu iznin kullanımında, bir sonraki yıla devredilme hâli dışında Devlet memurları için öngörülen hükümler uygulanır.” Bu değişiklik ile vekil memurlar da asiller gibi yıllık izin alabilecekler.

–Kadın memura doğumdan sonra 2 yıl gece nöbeti yok

657 sayılı Kanun’un 101 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “doğumdan sonraki bir yıl süreyle” ibaresi “doğumdan sonraki iki yıl süreyle” şeklinde değiştirilmiştir. Eski uygulamada,

“Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi halinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her halde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.” deniyordu şimdi bu süre iki yıla çıkarılmıştır.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6321

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI