TL’nin yeni simgesi – 6 Haziran 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » TL’nin yeni simgesi – 6 Haziran 2012
Paylaş
Tarih : 07 Haziran 2012 - 9:41

Engin Malay

Merkez Bankası tarafından Türk Lirası’na bir simge kazandırmak amacıyla açılan yarışmada; TL’nin yeni simgesinin belirlendiğini biliyorsunuz.

Simge seçimi hakkında kısa bilgi verdikten sonra bu simge ile ilgili birkaç sorunu da sizlerle paylaşmak istedik.

Merkez Bankası’nca yapılan açıklamaya göre; TL simgesi belirlenirken, TL’nin ve Türkiye ekonomisinin iki belirgin özelliği olan “güven” ve “istikrar içinde yükselen değer” kavramları ön plana çıkartılmıştır. Belirlenen yarışma takvimi içinde Merkez Bankası’na toplam 8.362 adet başvuru yapılmış. Değerlendirme jürisinin çalışmaları sonucunda finale kalan yedi tasarım, Banka yönetimine sunulmuş ve değerlendirme süreci sonucunda, bu yedi tasarım içinden birincilik ödülüne layık görülen eser ile teşvik ödülüne layık görülen üç çalışma belirlenmiş. Yarışma ilan edilirken, yarışma şartnamesinde ilgili hüküm gereğince birincilik ödülüne layık görülen tasarım üzerinde Banka’nın değişiklik yapma hakkı saklı tutulmuş. Bu çerçevede, Banka yönetiminin önerileri doğrultusunda, birinci seçilen tasarım, Banka grafikerlerinin çalışmaları ile geometrik açıdan estetik bir temele oturtulmuş.

Merkez Bankası kaynaklarına göre simgenin çıpaya benzemesi Türk Lirası’nın kıymet saklama aracı olarak “güvenli bir liman” haline geldiğini vurgulamaktadır. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise Türk Lirası’nın ve Türkiye ekonomisinin “istikrar içinde yükselen değerini” simgelemektedir.

Bu açıklamalardan sonra gelelim en önemli soruna ya da karmaşaya. Çarşı pazar dolaştığınızda TL’nin yeni simgesinin bazı mağazalarda rakamın önüne, bazı mağazalarda ise rakamın sonuna yazıldığını göreceksiniz. Bu kargaşa bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Oysa ufak bir araştırma yaptığınızda bu sorunun çözümünün önceden yapıldığını göreceksiniz. Merkez Bankası’na TL’nin yeni simgesi ile ilgili sıkça sorulan sorular arasında; “TL simgesi, rakamın (parasal tutarın) solunda mı, sağında mı kullanılır?” sorusuna cevap olarak: “Uluslararası uygulamalara paralel olarak simge, rakamın (parasal tutarın) solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılır şeklinde açıklayıcı bir cevap vermiştir.

Kıymetli evraklar (çek, senet, hisse senedi vb.) üzerinde de bedelin solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 6 Haziran 2012 Çarşamba Gündem başlıklı makalemizde 6 haziran 2012 çarşamba gündem, 6 haziran 2012 çarşamba haberler ve 6 haziran çarşamba 2012 gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI