Ticaret Kanunu’nda Değişiklik Talepleri

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ticaret Kanunu’nda Değişiklik Talepleri
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 7:53

1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni Ticaret Kanunu hükümleri okunup değerlendirildikçe üzerindeki tartışmalar da artıyor.

Özellikle işadamları yeni TTK ile getirilen düzenlemeleri desteklemekle birlikte bazı düzenlemelerden duydukları rahatsızlıkları da dile getirmeye başladılar. Kanunun yayımlanma tarihi ile uygulama tarihi arasındaki farklılığın bir nedeni de bu. Bu süre yeni kanuna geçiş için iyi değerlendirilmeli. İş dünyasından ve muhataplarından gelen tepki ve endişelere mutlaka kulak verilmeli.

TOBB Başkanı; Yeni TTK’da 50 madde değişmeli

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu iş dünyasında sıkıntıya neden olacak elli kadar maddenin değişmesi gerektiğini ifade ediyor. Peki bu değişiklik talepleri neden daha önce değil de şimdi gündeme geliyor. Zira yeni kanun, yaklaşık 10 yıl süren bir çaba sonucunda yazıldı. Yazım sürecinde değişiklik talepleri değerlendirilebilir ve gerekirse değişiklikler yapılabilirdi. Fakat yeni kanun 1535 maddeden oluşan bir kanun ve doğal olarak ticaret hayatını düzenleyen bu denli kapsamlı bir Kanunun getirdiği düzenlemeleri kavrayıp anında önlem almak pek kolay değil. Konu değişik zamanlarda dile geldi. Okuyucularımız bilir kanuna ilişkin endişelerimiz aralık ayında gazetemizde yayımlanan dört günlük yazı dizisi ile gündeme geldi.
Diğer taraftan bilim adamları, köşe yazarları ve diğer takipçiler yeni düzenlemelerin getireceği sonuçları ve sıkıntıları dile getirmeye başladılar. O zaman iş dünyasından tepkiler gelmeye başladı. Uygulamaya süresinin yakınlığı da doğal olarak bu tepkilerin artmasına neden oldu.

İş dünyası hangi maddelerin değişmesini istiyor

Şeffaflık getirilirken mahremiyetin ortadan kaldırılması, ekonomik suçların müeyyidesinin nihai aşamada hapis cezası ile sonuçlanabilmesi, şirketten borçlanma yasağının sınırlarının çizilmesindeki eksiklik ve abartılar ilk aşamada akla gelen düzeltilmesi gereken noktalar olarak gözüküyor. Şirket ortaklarının ve akrabalarının alışveriş yapsalar bile borçlanamamaları. Şirket bağımsız denetçilerin sorumluluğu ve aşırı yetkilendirilmiş olması. Şirkete ait her türlü evrakta bulunması gereken bilgilerin fazlalığı. Buna benzer birçok madde iş dünyasında değişiklik beklentisini artırdı.

Erteleme olabilir mi?

İş dünyasının itiraz ettiği maddeler çoğaldıkça erteleme beklentisi de artıyor. Kaldı ki kanunun uygulanması için 3 tüzük, 9 yönetmelik, 9 tebliğden oluşan ikincil mevzuatın yayımlanması gerekir. Ancak bugüne kadar çıkan bir şey yok. Bu durum iş dünyasında erteme olacak mı sorusunu gündeme getiriyor.
Netice itibariyle bu kanun ticaret hayatının aktörlerini, yani işadamlarını birinci derecede etkileyecek. Bu nedenle iş dünyasının beklentilerine cevap verecek bazı değişikliklerin yapılmasında fayda var.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/182715-yeni-ticaret-kanunu-nda-degisiklik-talepleri-makalesi.aspx

Bir önceki yazımız olan Yabancıya 886 Lira Ceza başlıklı makalemizde Benim, Ceza ve Gss hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI