TEŞVİKLERİ ENTEGRE ETME ZAMANI

Ana Sayfa » Ar-Ge » TEŞVİKLERİ ENTEGRE ETME ZAMANI
Paylaş
Tarih : 24 Temmuz 2013 - 9:32

TEŞVİKLERİ ENTEGRE ETME ZAMANI

Prof.Dr.Atila Bağrıaçık

MEVCUT DURUM

-Tübitak-Teydeb ar-ge ve yenilik projeleri onaylanıp 2013 Mart ayında yazılan teknik,mali ve YMM raporlarına göre hak edilen hibe bedelleri büyük oranda bu kurum tarafından firmalara havale edildi.
-Mart ayında sunulan mali raporların bir kısmı son rapor niteliğinde olup,son hibe bedelinin havalesi ile ilgili proje tamamlanmış oluyor.Projenin tamamlanmış olmasının firmalar için stratejik bir önemi var mı?
-Bize göre var.Çünkü Tübitak-Teydeb projesinin tamamlanması ile Kosgeb ve Yatırım teşvik belgesi teşviklerini birbirleriyle bütünleştirerek (entegre ederek) organize etmek mümkün.

YOL HARİTASI

-İlkin Tübitak’dan ar-ge projesinin tamamlandığına dair imzalı bir yazı talebinde bulunulur.
-Bu yazı referansı ile KOBİ statüsündeki firmalar için Kosgeb’in  Endüstriyel  uygulama programına başvurularak,ar-ge yönü prototip olarak tamamlanmış projenin piyasaya sürülüp ticarileşmesi için gerekli olan yurt içi ve dışından tedarik edilecek standart makine,kalıp,test cihazı  vb. gibi alet ve teçhizatlar için maksimum 200 bin TL’lik alımın %75’i hibe ve 250 bin TL’lik alım için faizsiz 4 yıl vadeli kredi alınabilmektedir.Edindigimiz bilgilere gore bu program iyi islemektedir.uygulamada urunun ticarilesmesi ya da seri uretimi  icin eksik olan standart bir makine alimi icin proje suresi 3-4 aya kadar inebilmekte ve ayrintili is planina gerek kalmamaktadir.Alacagimiz makinenin fiyati varsayalim 400.000TL,bu makinayi ya hibe olarak alabiliriz yada geri odemeli olarak alabiliriz,ayni makine icin hem hibe hem de kredi bilesimini birlikte kullanamayiz.Bu durumda ornegimize gore,400.000TL’lik makine icin hibe talep edersek maksimum tutar olan 200.000TL’nin %75’i olan 150.000 TL,geri odemeli olursa 250.000TL’nin %75’i olan 200.000TL faizsiz geri odemeli kredi alabiliriz.Haliyle proje suresiyle baglantili yeni eleman destegini de unutmamak gerekir.

 

-Yine Tübitak yazı referansı  ile Ekonomi Bakanlığı yatırım teşvik belgesine başvurarak,örneğin İstanbul ya da Bursa’da Erzurumda fabrika kurma,tevsii ya da modernize etme gibi 5.bölge teşviklerinden yararlanma imkanı elde edilebilir(bu konudaki ayrıntılı bilgiler ar-ge ve yenilik kitabımızda mevcuttur Kitaba Ulaşmak için TIKLAYINIZ..).

AR-GE İNDİRİMİ

-Ayrıca Ağustos ortasında verilecek geçici vergi döneminde ar- ge harcamalarından Tübitak’tan gelen hibe tutarını düşerek kalan bedeli,  geçici vergi matrahından indirme olanağını da dikkate almak gerekir diye düşünüyoruz.Faydalanılacak ve faydalanılan ar-ge indirimlerini “nazım hesaplar”da izlemek  gerektiğini unutmamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI