Teşvik sisteminde değişiklik yolda! – 11 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Teşvik sisteminde değişiklik yolda! – 11 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 12 Kasım 2013 - 9:35

Geride bıraktığımız hafta yazılı ve görsel basında yer alan bazı haberler, teşvik sistemi ile ilgili olarak 2014 yılı başında ortaya çıkabilecek bazı değişikliklerin sinyali olarak görülebilecek nitelikte idi.

Özellikle belirli alanlarda yaşanan yatırım patlaması ve teşvik belgesi başvurusu ekonomi yönetimini teşvik sistemi ile ilgili olarak yeni kararlar almaya itecek gibi gözüküyor. Bu kapsamda bazı sektörlerde teşviklerin daraltılması, sonlandırılması veya genişletilmesi kuvvetle muhtemel.

Halihazırda geçerli olan destek ve teşvik unsurlarından yararlanmak isteyenlerin durumlarını yıl sonuna kadar değerlendirmelerinde fayda var.

Bizde bu minvalde, bugünkü yazımızda mevcut teşvik sistemi ile ilgili bazı temel noktaları tekrar hatırlatmak ve yatırım kararı alma arifesinde olan kişi ve kurumlara yardımcı olmak istiyoruz.

Kimler teşvik başvurusunda bulunabiliyor?

Mevcut uygulamada; gerçek kişiler, adi ortaklıklar, sermaye şirketleri, kooperatifler, birlikler, iş ortaklıkları, kamu kurum ve kuruluşları (genel ve özel bütçeli kurum ve kuruluşlar, il özel idareleri, belediyeler ve kamu iktisadi teşebbüsleri ile bunların sermaye bileşimindeki hisse oranları yüzde elliyi geçen kurum ve kuruluşlar) ve kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşları, dernekler ve vakıflar ile yurtdışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri teşvik belgesi düzenlenmesi için müracaat edebilir.

Kuruluş süreci tamamlanmamış tüzel kişiler adına yapılacak teşvik belgesi müracaatları ise değerlendirmeye alınmıyor.

Diğer taraftan Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32/A maddesinin (1) numaralı fıkrası uyarınca, iş ortaklıklarının indirimli Kurumlar Vergisi teşvikinden faydalanması mümkün değil.

Başvuru nereye yapılıyor?

Teşvik belgesi düzenlenebilmesi için Ekonomi Bakanlığı’na müracaat edilmesi gerekir. Ancak genel teşvik uygulamaları kapsamında yer alan, sabit yatırım tutarı 10 milyon TL’yi aşmayan ve yerel birimlerce teşvik belgesi düzenlenebilecek sektör ve konular arasından yer alan yatırımlar için firmanın tercihine bağlı olarak yatırımın yapılacağı yerdeki yerel birimlere de müracaat edilmesi mümkün.
Yerel birimden kasıt ise; sanayi odaları ve kalkınma ajansları.

Teşvik uygulamaları

Halihazırda teşvik sistemi 4 farklı uygulamadan oluşmakta:

-Genel teşvik uygulamaları

-Bölgesel teşvik uygulamaları

-Büyük ölçekli yatırımların teşviki

-Stratejik yatırımların teşviki

Genel teşvik uygulamaları

Bölge ve il ayrımı yapılmaksızın, teşvik edilmeyecek yatırım konuları ile diğer teşvik uygulamaları kapsamında yer almayan ve belirlenen asgari sabit yatırım tutarı şartını sağlayan yatırımlar, KDV istisnası ve gümrük muafiyeti desteklerinden yararlanıyor.

Bölgesel teşvik uygulamaları

Mevcut teşvik sisteminde il bazlı bölgesel teşvik geçerli. Buna göre iller sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre 6 bölgeye ayrılmış durumda. En gelişmiş iller 1. bölgede yer alıyorken, görece en az gelişmiş iller ise 6. bölgede yer alıyor. Hangi ilin hangi bölgede yer aldığı Ekonomi Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan tablodan görülebilir.

Pek tabii ki teşvik unsurları da 1. bölgeden 6. bölgeye doğru gittikçe artıyor. Örneğin 6. bölgede sınıflandırılan illerde yapılacak yatırımlara sağlanan gelir vergisi stopajı desteği, diğer bölgelerde yer alan illerde yapılacak yatırımlara verilmiyor. Aynı şekilde Kurumlar Vergisi açısından yatırıma katkı tutarı ve Kurumlar Vergisi indirim oranı 1. bölgeden 6. bölgeye gittikçe artıyor.

Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, şartların sağlanması durumunda; Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, indirimli Kurumlar Vergisi, yatırım yeri tahsisi, sigorta primi desteği, faiz desteği ve Gelir Vergisi stopaj desteğinden yararlanabilmek mümkün.

Teşvik kapsamında olmayan yatırım konuları neler?

2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın 4 numaralı ekinde “I- Teşvik Edilemeyecek Yatırımlar” başlığı altında yer alan yatırım konuları hiçbir şekilde getirilmiş olan destek unsurlarından yararlanamıyor.

Söz konusu desteklenmeyecek yatırımlara örnek olarak; hazır yemek, doğalgaza dayalı elektrik üretim, dershane ve kurs, müteahhitlik hizmetleri, hipermarket, ticaret merkezi, alışveriş merkezi ve otopark, gayrimenkul kiralama yatırımları gösterilebilir.

Öncelikli yatırım konuları

Bazı yatırım konuları var ki ilave desteğe tabi. Bu yatırımlar 1, 2, 3 veya 4. bölgede gerçekleştirilse bile bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında 5. bölge destekleri ile destekleniyor.

Bu yatırım konularına örnek olarak; madencilik yatırımları, demiryolu ve denizyolu ile yük veya yolcu taşımacılığına yönelik yatırımlar, 20 milyon TL üzeri belirli ilaç ve savunma sanayi yatırımları, test merkezleri, rüzgar tüneli ve bu mahiyetteki yatırımlar gösterilebilir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/tesvik-sisteminde-degisiklik-yolda-yazisi-856852

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI