Teşvik Bitti, Yapı Paydos! – 1 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Teşvik Bitti, Yapı Paydos! – 1 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 01 Kasım 2012 - 13:43

Yahya Arıkan

Hatırlanırsa, bu yılın 19 Haziranı’nda uygulanmaya başlanan yeni yatırım teşvik sisteminin getirdiği destek unsurları üzerine birçok kez uyarılarda bulunduk. Sistem KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi ve 6. bölgede yer alan iller için sigorta primi işçi hissesi desteği ile gelir vergisi stopaj desteğini öngörüyor. Ancak, destek unsurlarından yararlanabilmenin birinci şartı “yeni bir yatırım” yapmak. Yatırım yapmaksızın istihdam yaratan işletmeleri ise büyük bir tehlike bekliyor. Halen istihdam için ciddi destek sağlayan 5084 sayılı kanun uygulaması ise 31 Aralık 2012’de sona eriyor. Eğer bu süre uzatılmazsa yatırım yapılmadan yaratılan istihdam için herhangi bir teşvik kalmayacak. 5084 sayılı kanunla teşvikli 36 il şöyleydi: “Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Kırşehir, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Osmaniye, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Uşak, Van, Yozgat.” Daha sonra devam kanunlarla Kilis, Tunceli, Kastamonu, Niğde, Kahramanmaraş, Çorum, Artvin, Kütahya, Trabzon, Rize, Elazığ, Karaman ve Nevşehir olmak üzere 13 kentle Gökçeada ve Bozcaada da istihdam teşviklerine dahil edildi. 5084 sayılı kanunla gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta primi işveren hissesi teşviki, bedelsiz yatırım yeri tahsisi, enerji desteği sağlanmaktaydı. Bu desteklerin sağlanması için teşvik belgesi kapsamında yeni bir yatırım yapılması şart değildi. Önemli olan istihdamın arttırılmış olmasıydı.

Süre bitiyor dikkat!
5084 sayılı kanun, sigorta primi işveren hissesi desteğinin 31 Aralık 2012’de tamamen ortadan kalkacağını söylüyor. Esasen 31 Aralık 2009 tarihinde sona eren, ancak 31 Aralık 2007 tarihine kadar tamamlananlar için 5 yıl, 31 Aralık 2008 tarihine kadar tamamlananlar için 4 yıl, 31 Aralık 2009 tarihine kadar tamamlananlar için 3 yıl süreyle uygulanacak olan gelir vergisi stopaj desteğiyle enerji desteği de nihayet 31 Aralık 2012 tarihinden sonra uygulanamayacak. İstihdam teşvikinden yararlanan 49 ilimiz ve 2 ilçemiz bu uygulamanın sona ermesiyle büyük yara alacak. 2012/3305 sayılı karar ile uygulanmaya başlayan yeni teşvik sistemi, sadece yeni yapılan yatırımlarda istihdam edilen işgücü için çeşitli destekler sağlıyor. Yatırım yapmaksızın istihdam artıran işletmelere destek sağlayan 5084 sayılı kanunun uygulama süresinin mutlaka uzatılması gerekiyor. Yani, “harç bitti, yapı paydos” olmamalı!

İşçi SGK’ye ne zaman bildirilir?
4/a bendi kapsamında SSK sigortalı sayılan “hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanların” sigortalı hak ve yükümlülükleri çalışmaya, mesleki eğitime veya zorunlu staja başladıkları tarihten itibaren başlar. Sigortalı sayılanların, çalışmaya başlamadan önce işverenleri tarafından e-sigorta sistemi üzerinden işe giriş bildirgesi SGK’ye iletilir. Bazı işkollarında SGK’ye bildirim süresinde istisnalar vardır. İnşaat, balıkçılık ve tarım işyerlerinde sigortalılar çalışmaya başlatıldıkları gün işe giriş bildirgeleri SGK’ye verilebilir. Yabancı ülkelerde sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında işe alınarak çalıştırılan sigortalılar ise çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde bildirilirler. Yine kamu idarelerince istihdam edilen 4447 sayılı “İşsizlik Sigortası Kanunu”na göre işsizlik sigortasına tabi olmayan sözleşmeli personelle kamu idarelerince yurtdışı görevde çalışmak üzere işe alınan sigortalılarsa çalışmaya başladıkları tarihten itibaren bir ay içinde bildirilmeli.

SSK EMEKLİSİ YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?
SSK emeklisiyim, vefat eden SSK emeklisi babamdan yetim maaşı bağlatma hakkım var mı? Saadet Dönmez
SSK emeklisi olduğunuz için babanızdan dolayı aylık bağlanmaz.

SORU – CEVAP
Sorularınız için malicozum6ismmmo.org.tr adresine mail atabilirsiniz. Tüm sorular e-posta ile tek tek cevaplanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre mali tablolar nasıl düzenlenecek? - 1 Kasım 2012 başlıklı makalemizde Akif Akarca, Bağımsız denetim kimlerde yapılacak ve Bağımsız Denetime Tabi Olacak Şirketler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI