Temmuz Ayı Enflasyonu – 6 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Temmuz Ayı Enflasyonu – 6 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 06 Ağustos 2013 - 11:05

Bir neden iki aydır gıda fiyatlarında düşüş eğiliminin yerini artışa bırakmasıdır. Geçen yılın 3 puan düşüşü bu yıl 2 puan artışa dönüştü. Toplam 5 puan enflasyonu zirveye taşıyan temel etkendir.

Mali piyasaların nasıl açılacağını merak ediyordum. Normal olarak bayram öncesi rehaveti hâkim olur. Ama Ergenekon davasının sonuçlanması önemli bir siyasi gerginlik yaratıyordu. Üstüne enflasyonun da yüksek çıkacağı biliniyordu.

Neyse, hafta sakin başladı. Yazıya oturduğumda sepet kur 2.25 TL’nin altında geziniyordu. Gösterge tahvil faizi ise yüzde 8,8’de yatay seyrediyordu. Bunlar yeni denge değerleri olabilir mi? Göreceğiz.

Yılın zirvesi

Dün açıklanan temmuz enflasyonu sürpriz yapmadı. Piyasa tüketici fiyatlarında artışın yüzde 0,3’ü geçeceğini düşünüyordu. Tuttu sayılır. Gerçekleşme yüzde 0,31 oldu. 2012’de eksi 0,24 idi. Haziranla beraber geçen yılın 1.1 puan düşüşü bu yıl 1.1 puan artışa dönüştü.

Böylece yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8,9’a tırmandı. Geçen yıl yüzde 9’du. Aradaki fark cüzidir. Ancak 2012’de sonbahardan itibaren enflasyon düşüşe geçti. Yıl sonunu yüzde 6,2 ile bitirdi. Merkez Bankası’nın 2013 için son tahmini ile aynıdır.

Gene öyle olur mu? Temmuz’da zirveye çıktığını yani bundan sonra gerileyeceğini karamsarlar da kabul ediyor. Ama yıl sonu için hâlâ rivayet muhtelif; yüzde 7,5 diyenler bile var.

Gıda ve kur

Ayrıntılara bakalım. Bir neden iki aydır gıda fiyatlarında düşüş eğiliminin yerini artışa bırakmasıdır. Geçen yılın 3 puan düşüşü bu yıl 2 puan artışa dönüştü. Toplam 5 puan enflasyonu zirveye taşıyan temel etkendir.

Diğeri TL’nin değer kaybıdır. Döviz sepetinde yıllık değer kaybı yüzde 11’i geçiyor. Yeni kur düzeyinin kalıcı olduğu anlaşılınca ithal ürünlerin fiyatları yükseliyor. En kolay otomobil fiyatlarında izliyoruz.

Döviz kurunun enflasyona yansıma hızı değişmiş olabilir mi? Geçişkenlik deniyor. Yavaşladığı yönünde işaretler giderek güçleniyor. Olumlu bir gelişmedir. Doğal olarak para politikasını da çok yakından ilgilendiriyor.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/temmuzda-enflasyon/559825/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI