Tazminat alıp yeniden çalışabilirsiniz – 30 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Tazminat alıp yeniden çalışabilirsiniz – 30 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 30 Mayıs 2012 - 10:47

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, 15 yıl ve 3600 günüm doldu. SGK’dan, “Tazminat alabilir yazısını istediğiniz zaman alabilirsiniz” diye yazı geldi.
Henüz bu yazıyı almadım. Bu yazıyla birlikte ihbar tazminatı da alabilir miyim? Yine bu şekilde işten ayrılınca işsizlik maaşı bağlanır mı? Mevcut işyerimden kıdem tazminatı alıp çıktıktan sonra başka bir işyerinde veya kendim bağımsız olarak çalışabilir miyim? Yasin K.

Cevap: Yasin Bey, SGK’dan alacağınız yazıyla kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz. Fakat aynı yazıyla ihbar tazminatı alamazsınız. Zira ihbar tazminatı, işveren tarafından bildirimsiz fesih durumlarında ödenir. Yine kıdem tazminatınızı alarak kendi isteğinizle ayrılacağınız için işsizlik ödeneği alamazsınız. Mevcut işyerinden tazminat alarak ayrıldıktan sonra emeklilik tarihinize kadar ister başka bir işyerinde isterseniz kendi işyerinizde çalışabilirsiniz.

6 ay borçlanmanız yeterli

Soru: Sadettin Bey, 01.04.1987 tarihinde SSK girişim başladı. 26.08.1964 doğumluyum ve yaklaşık 8.150 gün primim var. Bu koşullarda askerlik ödemesi yaparsam avantajı olur mu? Askerlik ödemesinin tamamını mı yoksa gerektiği kadarını mı ödemeliyim? Ali K.

Cevap: Değerli okurum, askerlik borçlanması yapmazsanız 50 yaşınızda, yaparsanız 49 yaşınızda emekli olursunuz. Askerlik sürenizin tamamını değil, altı ayını borçlanmanız erken emeklilik için yeterli.

Kadroya geçenlerin başlangıç tarihi önemli

Soru: Sayın Sadettin Bey, kamuda 4/B’li sözleşmeli olarak görev yapmakta iken 04.06.2011 tarihli KHK ile kadroya geçtim. Doğum tarihim 10.06.1971, ilk sigortalı tarihim 01.08.1989’dur. 21 Ekim 2007 tarihinde sözleşmeli çalışmaya başlamadan önce toplam 3036 gün primim vardı. Bu bilgiler ışığında ne zaman emekli olabilirim? Filiz Y.

Cevap: Filiz Hanım, geçtiğimiz yıl kadroya geçirilen sözleşmeli çalışanlar hakkında sosyal güvenlik bakımından hangi kanunun uygulanacağı bunların göreve başlama tarihlerine göre değişiyor. 2008/Ekim ayından önce sözleşmeli olarak başlayanlar hakkında 5434 Sayılı Kanun, bu tarihten sonra başlayanlar için 5510 Sayılı Kanun uygulanıyor. Siz 2008/Ekim ayından önce başladığınız için emeklilik hesabınız 5434 Sayılı Kanun’un Geçici 205. Maddesi’ne göre yapılıyor. Buna göre memuriyet öncesi günlerinizle birlikte toplam 20 yılı tamamladıktan sonra 55 yaşınızı dolduracağınız 10.06.2026 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Amerika’dan borçlanma yapılabilir

Soru: Sadettin Bey, amcam 01.02.1984’ten 01.10.2003 tarihine kadar Türkiye’de Bağ-Kur kapsamında çalıştı. Yedi senedir de Amerika’da kuaför salonu işletiyor. Amcam yurtdışı borçlanması yapabilir mi, nasıl emekli olabilir? Müjgan G.

Cevap: Değerli okurum, amcanızın Türkiye’de yaklaşık 20 yıllık Bağ-Kur hizmeti var. Bunun üzerine yurtdışı borçlanma yaparak 25 yılı (9000 gün) tamamladığı takdirde 48 yaşında emekli olur. Fakat yurtdışı borçlanma sonrasında aylık bağlanabilmesi için Amerika’da çalışmıyor veya ikamete bağlı gelir/aylık almıyor olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Bağımsız denetim ve SMMM harçlarında değişiklik - 30 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Asgari, Avantaj ve Bağımsız denetim ve SMMM harçlarında değişiklik hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI