Taşeron işçileri ücret davasını da kazandı – 31 Mart 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Taşeron işçileri ücret davasını da kazandı – 31 Mart 2014
Paylaş
Tarih : 31 Mart 2014 - 9:54

Yol-İş Sendikası’nın Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) bünyesindeki taşeron işçileri için bir yargı mücadelesi başlattığını daha önce bu köşeden duyurmuştuk. Bu kapsamda 8 binden fazla taşeron firma işçisinin aslında taşeron değil KGM işçisi olduğu Yargıtay kararıyla tescillenmiş oldu. Bu kararın ardından sendika tarafından toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan ücret farklarının da taşeron işçilerine ödenmesi için davalar açılmıştı. Geçtiğimiz aylarda bu davalar da taşeron işçileri lehine sonuçlanmaya başladı.

Karar emsal teşkil ediyor

Verilen kararlarda, örneğin 2010 yılında taşeron işçisi olarak çalışmaya başlayan işçiye, aynı yıl geçerli olan toplu iş sözleşmesindeki esaslara göre ücret farkının ödenmesi gerektiği vurgulanıyor.Kadro davasının ardından ücret farkı davasını da kazanan KGM’deki taşeron işçileri, böylece geriye dönük olarak binlerce lira alacaklı duruma geldiler. Yargıtay tarafından verilen gerek kadro gerekse ücret farkı kararları, kamuda çalışan yaklaşık 600 bin taşeron işçisi için emsal oluşturacak. Özellikle taşeron işçisi olarak gösterilip kurumlardaki diğer kadrolu işçi veya memurlarla aynı işi yapan işçilerin davaları kazanma ihtimali daha yüksek. Fakat taşeron işçilerinin tek başlarına bu davaları takip etmeleri ve sonuçlandırmaları zor görünüyor. Bu yüzden bulundukları iş kollarındaki sendikalara üye olmaları ve sendikalar aracılığıyla haklarını takip etmeleri daha kolay olacaktır. Sendika üyeliğinde e-devlet uygulaması başladığı için, sadece internete girerek birkaç dakikada sendikaya üye olmak mümkün.

Bir günlük hizmet tespiti yaptırın

Soru: Sadettin Bey, benim ilk sigorta giriş tarihimden sigorta kartım var. Fakat prim gösterilmediği için sistemde giriş tarihim görünmüyor. Bu konuda ne yapabilirim? İsa N.

Cevap: Değerli okurum, muhtemelen işvereniniz sizin için işe giriş bildirgesi vermiş fakat dört aylık dönem bordrosunu vermemiştir. SGK’ya başvurarak sigorta kartınızdaki tarihe göre hizmet bilgilerinizin güncellenmesini isteyebilirsiniz. Talebinizin reddedilmesi halinde dava açarak işe giriş tarihinizin tespitini isteyebilirsiniz. Bu konuda açılan davalar genelde vatandaş lehine sonuçlanıyor. İşe giriş tarihinizin düzeltilmesi emeklilik hesabında da lehinize sonuç doğurur. Bazen bu tür düzeltmeler 5-6 yıl daha erken emekli olmayı sağlayabiliyor.

Türk vatandaşlığı şart

Soru: Sadettin Bey, eşim 2000 yılında bir yıl süreyle Almanya’da çalıştı. 2005 yılında Alman vatandaşlığına geçti. 2002 ve 2005’te çocuklarımız dünyaya geldi. Bunlar sigortaya sayılır mı? Türkiye’de sigorta başlangıcı yok. Almanya’daki başlangıç burada kabul edilir mi? Türkiye’den ileride emekli olabilir mi? Mehmet A.

Cevap: Değerli okurum, eşiniz Türk vatandaşlığından doğrudan mı çıktı yoksa izinle yani mavi kartla mı çıktı bunu belirtmemişsiniz. Eğer eşiniz izinle değil de doğrudan Alman vatandaşlığına geçtiyse, yurtdışı borçlanma yapamaz ve Türkiye’den emekli olamaz. Yok eğer Türk vatandaşlığından mavi kart alarak izinle çıktıysa, dava açarak borçlanma hakkı elde edebilir. Bunun için önce SGK’ya borçlanma başvurusunda bulunması, ret cevabını aldıktan sonra dava açması gerekiyor.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/taseron-iscileri-ucret-davasini-da-kazandi-yazisi-1036958

Bir önceki yazımız olan Askere Giden Sigortalının İşsizlik Ödeneği Hakkı - 31 Mart 2014 başlıklı makalemizde askere giden sigortalı, askere giden sigortalı işsizlik ödeneği ve askerlik hizmet süresi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI