S&P açıklaması ve ihracata dayalı büyüme – 28 Mart 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » S&P açıklaması ve ihracata dayalı büyüme – 28 Mart 2012
Paylaş
Tarih : 28 Mart 2012 - 11:13

Osman Arıoğlu

Standard&Poor’s Türkiye’nin kaynaklarını ihracata dayalı büyümeye yönlendirmesiyle kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çekilebileceğini açıkladı.
Konuyu değerlendirmeye geçmeden önce son dünya krizinde kredi kuruluşlarının görünümü üzerinde bir hatırlatma yapalım.

Kredi kuruluşları itibar tazelemeye çalışıyor

Dünya ekonomik krizi sonrasında ciddi anlamda itibar kaybeden kredi derecelendirme kuruluşları bu itibarlarını yeniden kazanmaya çalışıyor.

Bunu önce Yunanistan konusunda iki defa görmüştük. Hatırlanacağı üzere, Yunanistan iflas noktasına geldiği zaman kredi notu “yatırım yapılabilir ülke” anlamına gelen BBB- seviyesindeydi.

Artık mızrağın çuvala sığmadığı görüldüğünde kredi derecelendirme kuruluşları da birbiri ardına Yunanistan’ın kredi notunu “çöp” tabir edilen C seviyesine indirmişti.

AB tarafından kabul edilen borç takası sonrasında ise Yunanistan’ın kredi notu önce birkaç kademe birden yükseltilerek Türkiye’nin bir altı düzeye çekilmişti.

Borç takası sonrası borcu yaklaşık 105 milyar euro azalmasına rağmen bazı kredi kuruluşları Yunanistan’ın durumunun hâlâ riskli seviyelerini koruduğunu belirterek yeniden not değiştirme yoluna gitmişlerdi.

İki hafta önce bir başka kredi kuruluşu Moody’s notları yatırım yapılabilir seviyede olan 12 büyük Türk bankasının kredi notunu olumsuz izlemeye aldığını açıklamıştı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının bütün bu çabasını tekrar itibar kazanmaya çalışma gayreti olarak da değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Zaten kriz kahini olarak üne kavuşan Nouriel Roubini de dünya krizinde sınıfta kalan kredi derecelendirme kuruluşlarının özellikle varlığa dayalı kıymet çıkarılması sırasında yaptıkları desteklerden hareketle bu kuruluşların gelirlerinin önemli bir bölümünü not verdiği şirketlerden sağladıklarına dikkat çekerek bu konuya parmak basmıştır.

Türkiye doğru yolda ilerliyor

Gelelim S&P’nin son kararına… Bu karar bir anlamda Türkiye’ye karşı notu kıt olan kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin hakkını teslim etmeye başlama eğilimine girdiklerinin ilk göstergesidir.

Zira önlerinde dünyanın önde gelen ülkelerinin krizle boğuştuğu bir dönemde, krizden minimum düzeyde etkilenerek çıkan ve 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefi stratejik planını ortaya koyan bir Türkiye vardır.

Yeni teşvik paketinde de ihracata dayalı büyüme hedefine yönelik bir anlayış temel alınmıştır. Çalışmaları son aşamaya gelen yeni teşvik sistemi ile bu yolda önemli bir adım atılmasını beklemekteyiz.

Önemli olan, Türkiye için doğru olarak ortaya konulmuş bulunan ihracata dayalı büyüme stratejisinin temel desteklerinden birini oluşturacak yapısal dönüşümde birincil öncelikli olan bu dönüşümün doğru adımlarla gerçekleştirilmesidir.

Bunun için yeni teşvik sisteminin, ithalatı azaltıcı mahiyette; yerli ara malı üretimi ve katma değeri yüksek ürünleri teşvik edici bir yapıda olması gerekir.

Bu köşede daha önce de belirtildiği üzere önce yatırım yap sonra kazandığın takdirde teşvik avantajından yararlan gibi kısır teşvik anlayışından, belirlenecek alanlarda ve belli büyüklükte yapılacak yatırımların müteşebbisin diğer kaynaklardan elde ettiği gelirlerden indirmesine de imkan veren bir sisteme geçilmelidir.

Bunun kamu açısından aşırı gelir dengesizliğine yol açmaması için, yapılan yatırım harcamalarının indirimi şeklinde bir yöntem benimsenmesi halinde yıllık indirim yapılabilecek tutara diğer kaynaklardan elde edilen kazancın %75 veya %50’si gibi belli bir oran ile sınırlanmak suretiyle bu sistemin uygulanması mümkün olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Çifte maaş için ne yapmalı? - 28 Mart 2012 başlıklı makalemizde Bayan, çifte maaş ve çifte maaş için ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI