Sosyal Sigorta Uygulamalarında Son Değişiklikler -2- 26 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sosyal Sigorta Uygulamalarında Son Değişiklikler -2- 26 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 26 Ağustos 2013 - 8:56

5510 sayılı Kanundan sonra sosyal sigorta uygulamalarının en önemli alt düzenlemesi olan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikleri içeren Yönetmelik 21.08.2013 tarihli ve 28742 sayılı RG’de yayımlanmış biz de bu değişiklikleri sizin için yayımlamaya başlamıştık. Bu gün de diğer değişiklikleri ele alacağız.

Borçlanma iade hakkında sınırlama kalktı
5510 sayılı Kanundaki (yurtdışı borçlanması hariç, askerlik, doğum, grev, seçim istifası v.b. hallerde) yapılan borçlanmalarda aylık bağlanmamış olması şartıyla SGK’ya yazıyla müracaat edilmesi halinde borçlanmadan vazgeçilebilecek. Ödenen borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın iade edilecek.  Yani 16.06.2011 tarihli RG’de yayımlanan Yönetmelik değişikliğiyle bir defaya mahsus olarak getirilen uygulama genelleştirilmiş oluyor. Fakat bu iadenin kısmi yapılmayacağı da özellikle vurgulanıyor. Yurtdışı borçlanmasında ise zaten aylık bağlanmadığı sürece iade alınabilmesi 3201 sayılı Kanun kapsamında mümkün bulunuyordu.

Bağ-Kur kazanç beyanında değişiklik

Bağ-Kur sigortalılarının e-Devlet üzerinden yapabilecekleri prime esas günlük kazanç beyanları, bizzat SGK’ya verilmiş beyan olarak kabul edilecek.
Bu arada sigortalı aynı zamanda işveren ise aylık prime esas kazancının, çalıştırdığı sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamayacağı kuralının şirket ortakları hakkında uygulanmayacağı hükmünün altı çizilerek bir istifham önlenmiş oluyor.

Hizmet tespitinde değişiklikler
İşyerlerinde;
a) Fiilen veya işyeri kayıtlarından tespit edilecek her türlü bilgiden ya da kamu idareleri ile 5411 sayılı Kanun kapsamındaki kuruluşlar tarafından düzenlenen belge veya bilgilerden, çalıştığı tespit edildiği hâlde bu çalışmaları SGK’ya bildirilmeyen veya eksik bildirilen,
b) Ay içinde bazı işgünlerinde çalıştırılmadığına veya eksik ücret ödendiğine dair belgeleri SGK’ya verilmeyen veya verilen bu belgeler SGK’ca geçerli sayılmayan,
sigortalılar ile ilgili olarak düzenlenmesi gereken, sigortalı işe giriş bildirgesi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve aylık prim ve hizmet belgesi ünitece yapılacak bir ay süreli tebligat ile ilgili işveren veya alt işverenden istenecek, söz konusu belgeler, yapılan tebligata rağmen verilmediği takdirde ünitece re’sen düzenlenecek.

Sigortalı sayılma-sayılmama bakımından değişiklikler
Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar da 4/a sigortalısı sayılacak.
Sosyal güvenlik sözleşme hükümleri saklı kalmak kaydıyla yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen kişiler sigortalı sayılmayacak. Daha önce 3 ay süreyle gönderilenlerle sınırlı olarak sigortalı sayılmama söz konusuydu.
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu, bağımsız spor federasyonları tarafından yapılan her türlü gençlik ve spor faaliyetleri ile bu faaliyetlerle ilgili kamp, eğitim ve hazırlık çalışmalarında süreklilik arz etmeyecek şekilde görevlendirilenler de sigortalı sayılmayacak.

İnceleme ve denetimde durdurma kabul yöntemi değişti

SGK’nın denetim ve kontrolle görevlendirilmiş memurlarınca inceleme yapılmasına başlandıktan sonra inceleme sonucuna göre işlem yapılıyor, ancak, denetim ve kontrole başlanmakla birlikte, işverenin borcu ödeyeceğine ilişkin üniteye yazılı başvurusu üzerine, ünitenin bu isteği ön kabulü, SGK denetim memurlarının uygun bulması koşuluyla inceleme durduruluyordu. En geç 15 gün içinde borcun ödendiğine ilişkin yazının SGK denetim memurlarına ulaşması üzerine, kontrol ve inceleme işleminden vazgeçilmiş sayılıyor ve yasal kayıt ve belgeleri işverene iade ediliyordu. Buna mukabil işverenin borcu ödememesi durumunda ise incelemeye devam ediliyordu.
Yeni uygulamaya göre ise SGK denetim memurlarınca inceleme yapılmasına başlandıktan sonra inceleme sonucuna göre işlem yapılacağı ilke olarak benimsense de denetime başlandıktan sonra;

İşverenin borcu ödeyeceğine ilişkin üniteye yazılı taahhüdünü içeren başvurusu,

Ünitenin bu isteği ön kabulü ve yine Ünite tarafından denetim isteminin geri çekilmesi talebinin ilgili Grup Başkanlığının veya SGK denetim memurlarının uygun bulması,
Koşullarıyla inceleme durdurulacak ve borç kesinleşecek.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6360

Bir önceki yazımız olan E-fatura konusunda en çok merak edilenler - 26 Ağustos 2013 başlıklı makalemizde e-fatura, e-fatura konusu ve e-fatura merak edilenler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI