Sosyal güvenlikte yeni haklar – 23 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sosyal güvenlikte yeni haklar – 23 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 23 Ağustos 2013 - 8:32

Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapan düzenlemeyle çalışanlara ve işverenlere yeni imkânlar sağlandı. İşverenlerimizi bir başka yazıya bırakarak çalışanlar için ön plana çıkan birkaç başlığa değinelim.

Borçlanmada sınırlama kalktı

Askerlik ya da doğum borçlanması yaptınız fakat pişman oldunuz. 2011 yılına kadar, bu durumda borçlanmadan geri dönme hakkınız yoktu. 2011 yılında bir defaya mahsus olmak üzere borçlanmadan vazgeçme hakkı getirildi. Şimdi yapılan değişiklikle bir defa sınırlaması kaldırıldı ve uygulama genişletilmiş oldu. Yani emekli aylığınız bağlanmadığı sürece istediğiniz kadar borçlanma yapıp istediğiniz kadar vazgeçebileceksiniz. Tabii borçlanmada ödediğiniz paranın SGK tarafından iade edilirken faizsiz ödeneceğini hatırlatmış olalım.

Kazanç beyanı e-devlet’ten yapılabilecek

Bağ-Kur (4/b) sigortalıları asgari ücretle bunun 6,5 katı arasında olmak şartıyla, kendi beyan ettikleri kazanç üzerinden prim ödüyorlar. Şimdiye kadar kazanç beyanlarını bildirmek ya da beyanlarında değişiklik yapmak için SGK’ya dilekçeyle başvurmaları gerekiyordu. Bundan sonra e-devlet üzerinden yani SGK’ya gitmeden internetten beyanda bulunabilecekler. Böylece esnaf ve şirket ortakları için bir angarya daha kaldırılmış oldu.

Şirket ortaklarına çalışan tavanı uygulanmayacak

Bağ-Kur’luların kendi beyanlarına göre prim ödediklerini ifade ettik. Fakat bu konuda çok da serbest değiller. Beyan edecekleri kazanç tutarı, çalıştırdıkları işçilerin en yüksek brüt ücret tutarından aşağı olamıyor. Örneğin bir restoranda en yüksek ücret alan aşçı başı 3000 lira brüt ücretle SGK’ya bildiriliyorsa, restoran sahibinin de en azından bu kazanç üzerinden prim ödemesi gerekiyor. Fakat son yapılan düzenlemeyle bu konuda şirket ortaklarına muafiyet tanındı. Örneğin bir anonim şirketin yönetim kurulu üyesiyseniz, çalıştırdığınız işçilerin ücreti ne olursa olsun, siz isterseniz asgari ücret üzerinden prim ödeyebileceksiniz. Şirket ortaklarının haricindeki diğer Bağ-Kur’lular için alt sınır uygulaması devam ediyor.

Yıllık 40 bin lirayı bulur

Soru: Sadettin Bey, ben eski işverenime hizmet tespit davası açmayı düşünüyorum. Ben dava açsam, davalı işveren de kabul etse, ayrıca çalışan şahit göstersem ve hizmetim tespit edilse işverene ceza uygulanır mı? Uygulanırsa ne kadar bir ceza çıkar? İşveren hizmetimi kabul ediyor fakat aramızdaki anlaşma gereği bu cezayı kendim ödemek zorundayım. Uğur Ç.

Cevap: Değerli okurum, hizmet tespit davası ya da SGK’ya şikâyette bulunmanız sonucunda hizmetiniz tespit edilirse, tespit edilecek her yıl için işverene 40 bin liradan fazla idari para cezası ve prim maliyeti çıkar. Ancak siz dava açmadan işveren kendiliğinden SGK’ya geriye dönük bildirge verirse ve yapılacak incelemeler sonucu bu belgeler işleme alınırsa, bu durumda da idari para cezası uygulanır fakat daha düşük maliyetle sonuç alabilirsiniz. İkinci durumda maliyetin ne kadar olacağı, hizmetinizin tespit edileceği döneme göre değişecektir.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/sosyal-guvenlikte-yeni-haklar-yazisi-767267

Bir önceki yazımız olan Ayın karşılığı hisse senetleri ve payları elden çıkaracaklar dikkat! - 23 Ağustos 2013 başlıklı makalemizde eski ttk, Hisse Senetleri ve yeni ttk hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI