Sorun Çok, Para Yok! – 19 Kasım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sorun Çok, Para Yok! – 19 Kasım 2013
Paylaş
Tarih : 19 Kasım 2013 - 10:53

Küresel sorunlar listesinde fakirlik, işsizlik ve gelir dağılımındaki çarpıklıklar dikkat çekiyor. Türkiye’nin sorunlu ülkeler liginde öne çıkmaması için bu konuda acil önlem almak şart

Dünya Ekonomik Forumu tarafından geçtiğimiz cuma günü yayınlanan “Küresel Gündeme İlişkin Görünüm 2014” raporu oldukça önemli bir çalışma. Bu raporda, benim ilgilendiğim alan içinde iki temel sorun var. Bunlardan ilki, eşitsizliğin küresel ekonomi için büyük tehdit oluşturduğu tespiti. Bir diğeri ise kalıcı yapısal işsizlik sorununun artış gösteriyor olması.
Rapora göre, dünya çapında artan gelir eşitsizliğinin başlıca sebepleri, pek çok ülkede kaliteli temel eğitime ve ortaöğretime erişimdeki yetersizlikler, halk sağlığını tehdit eden hastalıklar ve cinsiyet ayrımcılığı gibi sosyal eşitsizlikler.
Raporda ayrıca, nüfusunun büyük bölümü 30 yaş altındaki gençlerden oluşan gelişmekte olan pek çok ülkede, işsizliğin önümüzdeki on yıl içinde ciddi siyasi ve sosyal istikrarsızlıklar yaratabileceği yönündeki endişelere de yer veriliyor.  Özellikle gelir farklılıklarının giderek büyümesi, işsizliğin yapısal ve kalıcı bir problem olmaya devam etmesi, benim de üzerinde durduğum önemli konular.

Sosyal yardımlar öne çıkıyor
Bu bağlamda gelir eşitsizliğine yönelik tedbirlere Türkiye’de daha fazla yer vermek gerektiği açık. Son yıllarda sosyal yardım ve koruma programları üzerinden yürütülen faaliyetlerin, düşük gelir gruplarında olumlu etkiler yarattığı söylenebilir.
Ancak yine de ülkemiz koşullarında alınacak daha çok yol var. Nitekim 2014 programında yer alan yandaki tablo da bu durumu gözler önüne seriyor.
Türkiye’de en düşük gelire sahip yüzde 20’lik nüfus toplam milli gelirin sadece yüzde 6,5’ini alıyor, buna karşılık en yüksek yüzde 20’lik nüfus grubu toplam milli gelirin yüzde 45’ine sahip. Bu eşitsizliğe rağmen, göreli yoksulluk oranının giderek azalma içerisine girdiği de görülüyor.

2014’te dünyamızı bekleyen ‘10 sorun’

– Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da artan toplumsal gerilimler
– Gelir farklılıklarının genişlemesi ve artan eşitsizlik
– İklim değişikliğindeki durgunluk
– Ekonomi politikalarına azalan güven
– Liderlik değerlerinin eksikliği
– Kalıcı yapısal işsizlik
– Artan siber tehditler
– Asya’da genişleyen orta sınıf
– Mega kentlerin artan önemi
– İnternetteki bilgi kirliliği

Uçurumdaki tehlikeye dikkat
Her ne kadar krizin etkileri ülkemizde işsizliği diğer ülkeler kadar yükseltmese de, Türkiye için en önemli sorun yapısal işsizlik. Yani nitelikli insan gücünün kullanılamaması ve beraberinde gelen işsizlik. Bu nedenle raporun tespitleri bizim açımızdan da oldukça geçerli.
Zengin ve yoksul arasındaki uçuruma ilişkin küresel kaygılar açısından çarpıcı sonuçlar sunan bir başka araştırma da Pew Araştırma Merkezi tarafından yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 39 ülkenin 31’inde ankete katılanların en az yarısı veya daha fazlası, kendi ülkelerinde eşitsizliğin çok büyük bir problem olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Zengin ve yoksul arasındaki uçurum son yıllarda daha da arttı.”

Yüksek işsizlik rakamları
Bu tablonun ortaya koyduğu sonuçlar gelir eşitsizliğinin boyutları konusunda önemli ipuçları veriyor: İlk olarak, zenginler ve yoksullar arasındaki uçurumdan en çok endişe duyanlar, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar. Tablonun bütününe bakıldığında, gelir eşitsizliğinden en fazla kaygı duyanların Lübnanlılar (%86) ve Pakistanlılar (%85) olduğu görülüyor.
Gelişmiş ekonomilerde ülkelerindeki eşitsizliğin büyük problem olduğunu en fazla düşünenler; Euro krizinin kurbanı olan Yunanistan, İtalya ve İspanya vatandaşları. Bu durum, son dönemde yüksek işsizlik rakamları ile gündemden düşmeyen söz konusu ülkeler için hiç de şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, araştırma kapsamındaki ülkelerde yaşayanların hemen hepsinin üzerinde uzlaştığı hususlardan biri, ekonomik sistemin genellikle zengin insanlardan yana olduğu.

Türkiye’deki durum…
Araştırma sonuçlarına göre;
Gelir dağılımı eşitsizliğinin Türkiye açısından büyük bir sorun olduğunu düşünen vatandaşlarımızın oranı %68.
Son beş yılda zenginler ve yoksullar arasındaki uçurumun arttığını düşünenlerin oranı yüzde 70. Farkın aynı kaldığını veya azaldığını söyleyenlerin oranları ise sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 18.
Araştırma kapsamında görüşlerine başvurulan vatandaşlarımızın yüzde 66’sı ekonomik sistemin daha çok zenginlerden yana olduğunu düşünüyor.
Son olarak, Türkiye’de çocuklarının gelecekte kendilerinden daha iyi durumda olacaklarını düşünenlerin oranı yüzde 39. Daha kötü ekonomik koşullara sahip olacaklarını düşünenlerin oranı ise yüzde 43.

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI