Sorumlu Sıfatıyla Ödenecek KDV ve Özel Hususlardan Bazıları

Ana Sayfa » Genel Muhasebe » Sorumlu Sıfatıyla Ödenecek KDV ve Özel Hususlardan Bazıları
Paylaş
Tarih : 10 Haziran 2014 - 15:22

SORUMLU SIFATIYLA ÖDENECEK KDV VE ÖZEL HUSUSLARDAN BAZIARI

 

 

ÇİFTE VERGİLENDİRME – STOPAJ

Yurtdışı firmasına ait çalışanların ülke sınırları içindeki çalışmaları 183 tam günü (2 kişi 92 tam gün – 183 kişi 1 tam gün) geçtiği takdirde oluşmaktadır. Yurtdışından alınan danışmanlık hizmetinde çifte vergilendirme anlaşmasının olmaması stopajın olacağını gösterir, ancak anlaşma varsa stopaj ayrılmasına gerek kalmamaktadır. Aslında usulen kanunlarımızda ayrılması gerektiği ancak böyle bir durumda yurtdışı firmasının ülkede ne kadar süre hizmette bulunduğunu başka bir ifadeyle hizmette bulunduğu farklı firmalara ne süre ve kişi ile destek vereceğini bilemeyiz. Bu nedenle mükelleflerce uygulamada sorumlu sıratı ile stopaj yapılmamaktadır.

KANUNİ DAYANAKLARIN İZAHLARINDA

 

Buna bağlı olarak yurtdışından gelen faturaya ilişkin 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesi ve 5520 Sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30. maddesi kapmasında sorumlu sıfatı ile KDV hesaplaması gerekmektedir.

253 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan bilgilere göre yurtdışı ile ilgili yapılan işlemlerin belgelendirilmesi gerekli ve zorunlu bir durumdur. Ancak hizmet karşılığı  alınacak belgen temin edilmeden, avansın ödenmesi veya tamamının ödenmesi gider yazılması için yeterli görülmemekte olup, giderleştirilmesi için belgenin temini sağlanmalıdır. Buna rağmen belge temin edildiği halde hizmet bedelinin ödenmemesi sadece belgeye kapsamında gider yazılıp yazılmayacağı konusunda farklı görüşler vardır.

ÖZELLİKLİ DURUMLARDAN BAZILARI

 

 Yurtdışı faturanın geç gelmesi sonrasında belgeye ilişkin sorumlu sıfatı ile ödenmesi gereken KDV’nin dönem kayması hususunda, KDV beyanının VUK‘un 371. maddesine göre, pişmanlıkla yapılması ve ödenmesi konusunda bir düzenleme mevcuttur, Buna bağlı olarak faturanın geldiği yıl içinde gider konusu yapılabilinir.

 Ancak bir yorum getirilmesi gerekirse mükellef açısından doğru olanın, KDV sorumlusuna gelen belgenin beyanına ilişkin zamanı, belgenin vergi sorumlusunun ulaştığı tarih olması daha doğru bir yaklaşım olacağı kanısındayım.

Ayrıca yurt dışına yapılan ödemelerin yada gelen belgelerin ne kadarının ticari faaliyetle yapıldığı veya içeriğinin ne olduğu sorgulanmalıdır.

Yurtdışı ödemelerine ilişkin kanunda yapılan açıklamaların ucu açık olması nedeniyle genellikle ödemelerde mükellefler banka tercih etmektedir. Kambiyo mevzuatında atıf yapılmaması veya içeriğine alınmaması sebebiyle bankalara yapılarak alınan dekontların bağlayıcılığı olduğunu söyleyebiliriz. İthal edilen mala ilişkin işlemlerin prosedürün kambiyo mevzuatına tabi olduğu ve bankalardaki kambiyo takip sistemlerinde izlenmesi, dayanak teşkil etmektedir. Buna rağmen hizmet bedellerinde takip süreci kambiyo mevzuatı dışında tutulmasından dolayı ve bankalarca da bu konuda bir uygulama olmaması konunun tamamen mükellefe bırakılması ayrıca bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Tübitak Ar‐Ge İndirimi Nazım Hesaplarda Nasıl İzlenmeli ? başlıklı makalemizde ar-ge harcamalarının nazım hesaplarda izlenmesi, ar-ge indirimi ve hibe fonları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI