Son Prim Yapılandırma Yasasından Kimler Yararlanacak? – 17 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Son Prim Yapılandırma Yasasından Kimler Yararlanacak? – 17 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 17 Ocak 2013 - 10:19

Şevket Tezel

Son Prim Yapılandırma Yasasından Kimler Yararlanacak?
Soru: 1979 yılında başlayan sigortalılığımda halen askerlik borçlanma dâhil 3 bin 126 günüm var. Askerlik borçlanmamı ödedim yani toplam 3126 gün sayım var. Yaşım 50’dir. Son çıkan aftan yararlanabiliyor muyum? Ya da nasıl emekli olabilirim? Mahmut C.

Cevap: Sigortalılık başlangıcınıza göre 5 bin günle emekli olabilirdiniz. Kademeye girdiğinizden 3 bin 600 günle emeklilik yaşınız ise 60’tır. Yurtdışında çalışmanız varsa onu borçlanabilirsiniz. Onun dışında toplu prim ödeme hakkınız bulunmuyor. Bu nedenle bir an evvel gün sayınızı artırmak amacıyla ya SSK statüsünde yeniden çalışmaya başlamalı veya 3 yıl 5 ayı geçmemek üzere isteğe bağlı prim ödemelisiniz. Yani toplu değil ama ay be ay prim ödemek durumundasınız. TBMM’de kabul edilen son 6385 sayılı Kanun kapsamında getirilen prim yapılandırması hakkıyla durumunuzun bir ilgisi bulunmuyor. Bu haktan yararlanarak ödeme yapılacak olan borçlar emekli iken çalışmış ve destek primi ödememiş olanların bu destek primlerine ilişkindir. Bir de kamuda emekli çalışma yasağının yasal olarak başladığı 2005 yılından itibaren yersiz ödeme olarak alınmış olan emekli aylıklarının iadesine ilişkindir. Özellikle SSK veya Bağ-Kur emeklisiyken kamuda memur olarak çalışmaya 2005’ten itibaren başlayıp kısa süre sonra bu memuriyetten ayrılmış olmalarına rağmen tespit tarihine kadar tüm emekli aylıklarının iadesi istenenlere uygulanan haksız durum da bu yasa ile sona erdi ve yazılı aylık başvuru şartı kaldırılarak sadece bilfiil çalıştıkları sürelerin aylıklarının iadesi hükmü getirildi. Bunun dışında her prim yapılandırma yasasında olduğu zannedilen şekliyle boşta geçen sürelerin primlerinin toptan ödenmesi biçiminde bir hak bu yasada da bulunmuyor. Nitekim daha önceki prim yapılandırma yasalarından yararlananlar da geçmişe dayalı kayıtlı prim borcu bulunanlardır. Onlara normalde çok yüksek olan gecikme zam ve cezası yerine enflasyon farkı kadar ödeme yönünde kolaylık sağlanarak ödeme yaptırılıyor. Sizin ise böyle bir borcunuz bulunmadığından afların da sizinle ilgili bulunmuyor.

Soru: Babam Emekli Sandığından emekliye ayrıldıktan sonra 1993/Aralık 2003 arası bakkal çalıştırdı. 2003 yılında bakkalı (Resmi olarak) ben devraldım. Destek priminin babama yansıması hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Umut K.

Cevap: Babanızın 2003 Eylül ayından 2003 Aralık ayına kadar olan sürede destek primi borcu çıkacaktır. Bunun tespitini yaptırarak yakında çıkacak olan destek primi yapılandırmasından da yararlanarak bu borcu en uygun şekilde ödeyebilirsiniz. Ancak hem eski hem de kısa süreli olan bu kapalı durumdaki vergi kaydı nedeniyle borcun resen tespit edilmeme ihtimali hiç de küçük değildir. Takdir sizin.

Bir önceki yazımız olan Ne kadar emekli maaşı bağlanabilir? - 17 Ocak 2013 başlıklı makalemizde 4/a kapsamında prim ödüyorum, Doğum borçlanması yapabilir miyim ve lutfi köksal hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI