Şirketten borç alma, kâr avansı al! – 2 Nisan 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Şirketten borç alma, kâr avansı al! – 2 Nisan 2012
Paylaş
Tarih : 02 Nisan 2012 - 11:08

İsmail Kökbulut

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun temmuz ayında yürürlüğe girmesiyle birlikte ticari yaşamda ortaya çıkacak değişiklikler ve yenilikler şirketleri vergisel yükümlülükler de dahil olmak üzere birçok açıdan etkileyecek.
Örneğin Yeni Ticaret Kanunu’na göre şirket ortaklarının ve yönetim kurulu üyelerinin şirketten borçlanması artık yasak. Bu yasağa uymayanlara adli para cezası uygulanacak. Adli para cezasının ödenmemesi halinde ise ilgili kişileri hapis cezası beklemekte. Yeni Ticaret Kanunu söz konusu yasak karşısında vergi maliyeti de olsa yeni bir uygulamayı öngörmüş ve düzenlemiş durumda.

Bugünkü yazımızda Yeni Ticaret Kanunu ile birlikte “kâr payı avansı” uygulamasını ve söz konusu uygulamanın vergisel sonuçlarını mercek altına alacağız.

Kâr payı avansı ne demek?

Kar payı avansı dağıtımı, hesap dönemi kapanmadan ve yıllık net kâr kesinleşmeden önce, yıllık kardan mahsup edilmek üzere ortaklara yapılan kâr payı ödemesi anlamına gelmekte.

Esasen ülkemizde halka açık anonim şirketlerin kâr payı avansı dağıtması zaten mümkündü. Ancak 6762 Sayılı eski Ticaret Kanunu halka açık olmayan şirketlerin kar payı avansı dağıtmasına müsaade etmemekteydi. Maliye Bakanlığı 1 sıra No’lu Kurumlar Vergisi Tebliği ile halka açık olmayan şirketlerin de kâr payı avansı dağıtmasına imkân tanıyan yönde bir düzenleme yapmış ancak söz konusu düzenleme Danıştay 4. Dairesi tarafından 6762

Sayılı eski Ticaret Kanunu’nun buna izin vermemesi gerekçe gösterilerek iptal edilmişti.

Yeni Ticaret Kanunu şirketlerin kar payı avansı dağıtabilmesine imkân sağlamakta. Hazırlanan tebliğ henüz Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmedi ancak taslak versiyonu kamuoyu ile paylaşıldı. Kurumlar Vergisi Tebliğ Taslağı ile Kurumlar Vergisi mükellefi olan şirketlerin avans kar dağıtımı yapabileceği öngörülmüş.

Avans kâr dağıtımı limited şirketlerde yok!

Ancak Yeni Türk Ticaret Kanununa göre kar payı avansını anonim şirketler dağıtabilecek. Yeni Türk Ticaret Kanunu 509. madde de anonim şirketlerin kâr dağıtım maddesinde kar payı avansına izin verilirken, Limited şirketlerin kar dağıtım maddesi olan 608. madde de ise kar payı avansı öngörülmemiş.

Avans dağıtmak isteyen şirketlerin esas sözleşmelerinde bu yönde bir hüküm bulunması ve genel kurulun dağıtım yetkisini yönetim kuruluna devretmiş olması zorunlu.

Kâr payı avansı uygulamasının vergisel sonuçları

Maliye Bakanlığı 6 sıra No’lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği Taslağı’nda kâr payı avansı uygulamasının vergisel sonuçlarına yönelik bazı açıklamalar yer almakta.

Buna göre:

– Kurumlar Vergisi mükelleflerince kâr payı avansı dağıtımı yapılması halinde, dağıtılan kar payları üzerinden elde edenin hukuki niteliğine göre vergi kesintisi yapılacak. Örneğin kâr payı avansı dağıtacak şirketin ortakları tam mükellef gerçek kişi ise %15 oranında Gelir Vergisi tevkifatı yapılması gerekecek.

– Kesilen vergiler, kar payı avansı dağıtımının yapıldığı aya ait muhtasar beyanname ile beyan edilecek.

– Kâr payı avansı dağıtılması halinde, 5520 Sayılı Yasa’nın transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hükümleri uygulanmayacak. Ancak; hesap dönemi itibarıyla zarar doğması veya safi kazancın avans olarak dağıtımı yapılan kardan düşük çıkması halinde transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hükümleri uygulanacak.

Adına avans değil de borç derseniz şirketinizden borç aldığınız için suç işlemiş olacaksınız. Aldığınız paraya kâr avansı deyip yıl sonunda zarar ederseniz bu sefer de örtülü kazanç dağıtmış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan 18 Yaş Öncesi Başlangıç Emeklilik Şartlarının Saptanmasında Başlangıç Sayılır mı? - 2 Nisan 201 başlıklı makalemizde 18 Yaş Öncesi Başlangıç Emeklilik, 18 Yaş Öncesi Başlangıç Emeklilik Şartları ve 18 Yaş Öncesi Başlangıç Emeklilik Şartlarının Saptanması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI