Sınıf atlama imkanı – 30 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sınıf atlama imkanı – 30 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 30 Ekim 2013 - 9:29

Soru: Sadettin Bey, ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. Bundan yaklaşık 15 gün önce bizi ilgilendiren yönetmelikte değişiklik oldu. Buna göre 1500 prim günü bulunan (C) sınıfı uzmanlara (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için sınav hakkı tanındı. Benim şu an 1060 günüm var ama daha önce kısmi zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştım. Yani ayda iki gün sigortalı görünüyordum. Kısmi zamanlı çalışanların eksik süreleri borçlanabileceğini okudum. Ancak ben kısmi süreli öğretim görevlisi olduğum aynı dönemde başka bir işyerinden ayda 30 gün sigortalı bildiriliyordum. Bu durumda yine de borçlanma yaparak eksik günlerimi tamamlayabilir miyim? Yaşar E.

Cevap: Değerli okurum, sizin de ifade ettiğiniz gibi 11 Ekim’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarından;

– 1500 gün primi olanlara (B) sınıfı uzmanlık sınavına,

– 3000 gün primi olanlara ise (A) sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı tanındı.

Sınavı kazananlar iş güvenliğinde sınıf atlamış olacaklar. Bu primlerin iş güvenliği uzmanı olarak doldurulmuş olması şart değil, herhangi bir işyerinde çalışılmış olması yeterli sayılıyor. Sorunuza gelirsek, sigortalıların kısmi süreli çalıştıkları aylarda eksik günleri borçlanarak 30 güne tamamlama imkanları bulunuyor. Fakat siz zaten aynı dönemde başka bir işyerinden 30 gün üzerinden bildirilmişsiniz. Dolayısıyla aynı aydaki günlerinizi tekrar borçlanmanız mümkün değil.

İşleminiz doğrudur

Soru: Sadettin Bey, ihale kapsamında muhtelif illerde şantiyelerimiz var. Buralarda çalışan işçilerimizi zaman zaman şantiyeden şantiyeye naklediyoruz. Bu durumda işe giriş bildirgesinde yer alan istisna durum bildirim tablosunda yer alan “Naklen ve hizmet akdi ilişkisi sona ermeden aynı işverenin kurumun aynı ya da başka sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezince tescil edilmiş diğer işyerinde çalışan sigortalı” alanını seçiyorum. Yine işten ayrılış bildirgesinde de işten ayrılış nedenlerinden “16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait
diğer işyerine nakli” alanını seçerek işlem yapıyorum. Özetle ihale konusu işlerde de bu yönetmelik hükmünü uygulayabilir miyim? Bayram T.

Cevap: Bayram Bey, yaptığınız işlem doğrudur. Birden fazla işyeri bulunan veya Türkiye geneli faaliyet gösteren işverenler, bu işyerleri arasında sigortalı nakli yaparken belirtmiş olduğunuz seçenekleri işaretlemelidir. Burada işyerinin ihale konusu olması veya olmaması durumu değiştirmez. İhale konusu işyerleri için de aynı seçenekler işaretlenir. Sadece ihale konusu işyerinde, ihale şartnamesinde kilit personel olarak belirtilen kişilere çıkış verirken dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde hem SGK ile hem de ihale makamıyla sorun yaşayabilirsiniz.

Şimdilik müjde yok

Soru: Saadettin Bey, sigortasız dönemi de kapsayacak doğum borçlanması bekleyenlerden biriyim. Bu konuda bir müjde veya tarih vermeniz söz konusu mudur? Bilge E.

Cevap: Değerli okurum, şu an kadınların çalışma hayatına katılımını kolaylaştırma adına kapsamlı bir paket hazırlığı var. Bu kapsamda iki çocukla sınırlı olan borçlanma sayısının üçe çıkarılması planlanıyor. Fakat pakette sigorta başlangıcından önce doğum yapmış olanlara borçlanma hakkı verilmiyor. Yani maalesef bu konuda müjde veya tarih veremiyoruz.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/sinif-atlama-imkani-yazisi-842499

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI