Sigortalıların Vergi İndirimiyle Emeklilik Hakkının Kapsamı – 22 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Sigortalıların Vergi İndirimiyle Emeklilik Hakkının Kapsamı – 22 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 22 Temmuz 2013 - 8:30

Bu bayram günü sizlere vergi kanunlarında yer alan ancak uygulamada pek olmayan varlık kiralama şirketleri hakkında bilgi vermek istiyorum.
Bu anlatacağımız işleyiş, aktifinde taşınmazı bulunan ve bu taşınmazı kullanmakta olan şirketler için çok büyük avantajlar sunmakta. Ayrıca mevcut gayrimenkulünü kullanarak sermaye piyasalarından finansman temini sağlaması da mümkün.

Varlık kiralama şirketleri nedir?
Sistem temel olarak, mevcut şirketlerin yeni kurulacak olan Varlık Kiralama Şirketi’ne (VKŞ) devrettiği varlıkları daha sonra geri kiralaması suretiyle fon temin etmesi üzerine dayanmakta. VKŞ ilk etapta devraldığı bu varlıkların finansmanını ihraç edeceği kira sertifikası ile karşılamakta. Kira sertifikalarının dönemsel ödemelerini ise kaynak şirketten gelen dönemsel kira gelirleri ile gerçekleştirmekte. Kira süresi sonunda ise taşınmaz kaynak şirkete geri satılmakta. VKŞ satış bedeli ile kira sertifika sahiplerine geri ödeme yapmakta.
Kısaca devret-kirala-devral yöntemiyle, mülkiyetlerindeki varlıkları kullanarak finansman sağlamaya imkân veren bir enstrüman.

VKŞ’lerin işleyişi
Varlık Şirketleri’nin kuruluşuna ilişkin olarak “Kira Sertifikalarına ve Varlık Kiralama Şirketlerine İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”i mevcut.
Buna göre kaynak (kuruluş) şirket ve varlık kiralama şirketi olmak üzere iki şirketin olması gerekir.
Kaynak şirket taşınmaz varlığın sahibi olan şirket. Taşınmaz sahibi olan varlık şirketi dışında ayrıca kira sertifikası ihraç etmek üzere VKŞ kurulması gerekir.

Kaynak kuruluş aktifine kayıtlı taşınmazı varlık kiralama şirketine devrediyor.
Varlık kiralama şirketi devraldığı taşınmazı tekrar kaynak şirkete (yani taşınmazı devraldığı şirkete) kiraya veriyor.
Varlık kiralama şirketinin elde edeceği kira gelirlerine dayalı olarak kira sertifikası ihraç etmesi gerekiyor.
Kira süresinin bitiminde ise varlık kiralama şirketi ilgili taşınmazı kaynak şirkete yani ilk başta devraldığı şirkete geri devrediyor.

Vergisel avantajı nedir?
Taşınmazların kaynak şirketten varlık kiralama şirketine, kira süresinin bitiminde de varlık kiralama şirketinden tekrar kaynak şirkete devri dolayısıyla elde edilen gelirlerin tamamı kurumlar vergisinden istisna. Bu istisnanın uygulanması için herhangi bir süre sınırı yok.
Gayrimenkullerin devri ve kiralama işlemleri KDV’den de istisna tutulmakta.

Söz konusu varlıkların devirlerinden tapu harçları alınmayacak. Bu kapsamda yapılacak sözleşmeler damga vergisinden de istisna tutulmuş.
Varlık kiralama şirketlerinin sayısının çoğalması biraz da tebliğde bu şirketlere getirilen sınırlamaların esnekliğine bağlı. VKŞ’nin devraldığı boş arsa ve arazileri kat karşılığı binaya dönüştürmesi ve diğer hususların yapılabilir olması bu tür şirketlerin sayısını artıracaktır.

 

Kaynak: Alitezel.com

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI