SGK’ya para yatırma eziyeti – 1 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » SGK’ya para yatırma eziyeti – 1 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 01 Kasım 2012 - 13:46

Şükrü Kızılot

SOSYAL Güvenlik Kurumu’na (SGK), şirketinin prim borcunu ödemek isteyen Bülent Arkman, aynen başlıktaki deyimi kullanmış. “Borcumuzu ödemek için neden eziyet çekiyoruz?” diye soran Arkman, SGK’ya borç ödeme konusunda başından geçenleri, aşağıdaki gibi özetlemiş.

EZİYETİN FOTOĞRAFI
“Vadesi 30.9.2012 olan Ağustos 2012 ayı prim borcumuzu zamanında ödeyemedik.
22 Ekim 2012 günü bu eski borcumuzu ödemek istedik. Bakın neler yaşadık!..
1- Mecidiyeköy’den Tophane’ye gittik: SGK Beşiktaş şubesi, kendilerinin tahsilat yapmadığını, bankadan ödenmesi gerektiğini beyan etti. Mecidiyeköy’e geri dönüldü.
2- Mecidiyeköy’de: Halkbank’a gittik, uzunca sıra bekledik, banka bize “Gecikme zammı tutarını görmediğini, SGK’dan gecikmeyi hesap-lattırıp gelmemizi” istedi.
3- Mecidiyeköy’den Tophane’ye tekrar gidildi ve geri dönüldü: Tekrar SGK’ya gittik, vade farkı hesaplattık, beyanname üzerine “Beyanla ödeme” şerhi düşüldü.
4- Mecidiyeköy şubeye gidildi: Tekrar Halkbank’a geldik. Parayı alamayacaklarını, beyanla ödeme sebebinin ne olduğunu belirten bir form doldurup imzalamamızı istediler.
5- Bankadan şirkete geri gelindi: Şirkette istenen onay işlemlerini yaptık.
6- Tekrar bankaya paramızla gittik, SGK sisteminin sorunlu olduğunu, bu nedenle işlem yapamadıklarını ve parayı alamayacaklarını söylediler.
Bu işler 1 gün sürdü. Para ödenemedi, vade farkı geçersiz oldu. Ertesi gün yine SGK’ya gidilip vade farkı hesaplatmamız gerekiyor.
O sinirle oturdum size yazıyorum.
Biz SGK’dan para istemedik, borcumuzu ödeyelim dedik.
Çektiğimiz eziyete bakınız..”

VADE FARKI
Bilmeyenler olabilir, önce bu “vade farkı” olayını da açıklayalım. SGK geciken ödemelere “iki ayrı faiz” uyguluyor. Bunlardan birincisi belli ama ikincisi, her gün değiştiği için önceden bilinemiyor. Sırayla her ikisini de açıklayalım. SGK ilk üç aylık gecikme için her ay itibariyle yüzde 2 “gecikme cezası” hesaplıyor. Bitmedi, buna ilave olarak her ay ayrıca gecikme zammı ekleniyor. Gecikme zammı oranı her ay yüzde 0,7-0,8 civarında Devlet iç borçlanma senedinin ortalama faizine göre değişiyor. Buna göre ilk üç ayda toplam gecikme ödemesi yaklaşık yüzde 8 oluyor!.. Başka bir anlatımla, üç aylık toplam gecikme cezası, 2012 yılının tamamı için öngörülen enflasyon oranını bile aşıyor!.. Faiz oranı ayrı bir tartışma konusu ama uygulaması biraz daha basitleştirilemez mi?

50 KURUŞU NASIL HESAPLADINIZ?
SGK’ya bir sitem de okurlarımızdan Ahmet Şakir Sayarı’dan…
“Ankara Birinci İdare Mahkemesi’ne açtığım davayı kazandım. 12 yıllık devlet memuriyetime ait ikramiyemin ödenmesini talep ettim. Gelen yazı üzerine, bankaya başvurdum. Banka yetkilisi, tebessüm ederek ‘ikramiyeniz geldi efendim’ diyerek 50 kuruş olduğunu söyledi!.. Gönderilen 50 kuruşu tahsil etmedim. Başka ikramiyelerin ödenmesi için SGK kullanabilir. Merak ettiğim şu; 12 yıllık hizmete 50 kuruş yani her yıla 4 kuruş ikramiyeyi nasıl hesapladınız?”

Bir önceki yazımız olan Teşvik Bitti, Yapı Paydos! - 1 Kasım 2012 başlıklı makalemizde 5084 sayılı kanun sigorta primi işveren hissesi desteği, İşçi SGK’ye ne zaman bildirilir ve SSK EMEKLİSİ YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI